Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIU - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIU

11 replies to this topic

#1 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 June 2006 - 08:40 AM

Buna dimineatza,
As avea nevoie de consiliere in urmatoarea problema:sunt angajat cu contract pe perioada determinata, apropape de sfarsitul acestei perioade si am facut o cerere de concediu ptr 10 zile.
Se acorda concediu platit pe intraga perioada sau care este procedura?dar banii de concediu?
Rog un raspuns rapid si justificat.
Va multumesc



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2006 - 11:16 AM

Noul Cod al Muncii aduce clarificari în ceea ce priveste plata concediului de odihna.

Astfel, pentru perioada concediului de odihna salariatul beneficiaza de o indemnizatie care reprezinta media din ultimele trei luni a drepturilor salariale, dar care nu poate fi mai mica decât salariul de baza cumulat cu indemnizatiile si sporurile cu caracter permanent cuvenite în perioada respectiva.Potrivit reglementarilor actuale, indemnizatia de concediu de odihna reprezinta media zilnica a veniturilor din luna sau lunile în care este efectuat concediul, multiplicata cu numarul de zile de concediu.

Indemnizatia de concediu de odihnã se plãteste de cãtre angajator cu cel putin 5 zile lucrãtoare înainte de plecarea în concediu.
Legea e lege ,dar nu toti angajatorii o respecta,cel putin privind plata concediilor.




#3 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 June 2006 - 11:20 AM

Multumesc ptr raspuns.
In perioada de proba se poate solicita concediul?Acesta se acorda corespunzator perioadei lucrate deci 5 zile si restul de 5 zile (in cazul meu) este concediu neplatit?In avans se mai poate lua concediu?



#4 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 19 June 2006 - 11:34 AM

ART 140 al 2 "Durata CO se stab in contr de munca... si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calandaristic"
Concluzie...iti poti lua CO cate zile iti revine pe anul in curs, toate zilele odata, sau fractionat...cu mentiunea ca daca parasesti firma mai devreme si nu ai prestat activitate si ptr celelalte zile luate in plus, ti se vor opri la lichidare!
In cazul tau avand ctr pe perioada determinata iti calculezi zilele de CO si vezi cate ai dreptul, dupa care iti poti face cerere sa le iei....chiar din prima zi de angajare...
nicol



#5 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 June 2006 - 11:42 AM

Multumesc, dar in cazul meu...sunt la firma actuala de 3 luni deci CO = 5 zile.Pe anul in curs nu am beneficiat de concediu si am dreptul cf contractului la 21 de zile.Eu am facut cerere ptr 10 zile, deci inca 5 in afara celor care imi revin corespunzator activitatii derulate,Astea de 5 cum se considera?Le pot lua in avans?Se platesc?



#6 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 19 June 2006 - 11:52 AM

Tocmai asta iti spuneam ca poti sa iei in avans tot concediul de odihna care iti revine pe 2006 ( toate zilele PLATITE)....
nicol



#7 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2006 - 12:49 PM

Da le poate lua in avans dar, trebuie sa ia in considerare ca ,daca va pleca de la firma unde lucreaza mai repede de cele 12 luni aferente concediului si in cazul in care va primi banii pe concediu pe care il solicita,va trebui sa îi restituie,deoarece lui i s-au platit zilele aferente concediului pe un an sau pe zilele soliciatate.



#8 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2006 - 12:51 PM

Scuze Nicoleta dar, nu am citit tot mesajul pana la sfarsit si am scris cam acelasa lucru.



#9 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 June 2006 - 12:55 PM

Va multumesc mult pentru ajutorul oferit.
V-as ruga daca puteti sa-mi dati si link-ul catre articolul din lege, de unde reiese clar fiindca se pare am de-a face cu niste capete mai grele
Multumesc



#10 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2006 - 01:03 PM

,,Codul Muncii ,,



#11 karl_holcroft

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 19 June 2006 - 01:24 PM

Ce articol, va rog?



#12 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 June 2006 - 01:27 PM

A scris Nicoletea art.140 alin.2






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL