Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examennn - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


examennn

54 replies to this topic

#1 puiut8248

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:GALATI

Postat 19 June 2006 - 11:09 PM

Chiar nu stie nimeni care este ponderea?



#2 m_marinela2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:

Postat 23 June 2006 - 10:40 AM

puiut8248 a spus:

Chiar nu stie nimeni care este ponderea?

te-am pierdut care pondere?




#3 AndreeaL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Interests:Domeniul economic

Postat 23 June 2006 - 11:24 AM

50% grila - 50% studii de caz
intrebare pentru cei care nu au reusit sa invete tot: ce strategie abordati? va bazati pe grila, pe rezolvarea problemelor (la obiectele unde sunt probleme - gen evaluare si control) si pe noroc la celelalte? :)
sau incercati sa invatati teoria??? eu am citit dar mi se pare imposibil sa tin minte kilometrii de text ...



#4 Julyana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2006 - 06:57 PM

De unde vestea asta? 50% -50%? Sursa sigura?



#5 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 June 2006 - 09:51 AM

Sincer si mie mi se pare imposibil de memorat acei km intregi de teorie.
Eu pur si simplu am lecturat -o ca sa o pot intelege .... Consider ca cei care fac subiectele au trecut si ei prin asta si stiu si ei ca mai important e sa intelegi teoria si sa o poti aplica decat sa o memorezi fara sa intelegi nimic. (Ca stim toti, nu? Din experienta...daca te pui sa memorezi cuvinte..pierzi intelesul lor...:) .) Ca atare, strategia mea e de a intelege fiecare aspect, sau cat pot cuprinde de multe...nu sa tocesc inutil cuvinte...



#6 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 June 2006 - 09:53 AM

referitor la 50%-50% ...auzisem si eu un zvon ... insa nu era nimic concret...



#7 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 24 June 2006 - 12:05 PM

Parca spusese cineva ca la cursurile ceccar s-a mentionat de Toma ca subiectele vor fi 50%-50%.



#8 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 24 June 2006 - 12:08 PM

da, am vazut si eu...dar dupa ce scrisesem ..:)



#9 Ioio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 12:00 PM

Eu am auzit de la cineva care a dat anul trecut o versiune neoficiala dar care mi s-a parut si credibila si rezonabila in acelasi timp, respectiv ca se corecteaza mai intai grilele si ca daca din grile rezulta nota de trecere nu se mai verifica si studiile de caz...Doar daca grilele nu au fost rezolvate corect se apeleaza la rezolvarile studiilor de caz.
Eu de aceea am pus accent pe grile sa inteleg si sa stiu sa rezolv.
Mai mult nu prea am cum sa fac ca in conditiile in care si lucrezi mai ai si un copil si o casa de tinut E IMPOSIBIL, dupa parerea mea, sa parcurgi atata materie sa ai posibilitatea sa treci prin atat pogon de probleme si teorie...!
Mizez deci pe rezonabilitatea celor care vor corecta, pe faptul ca si ei sunt constienti ca noi cei ce ne prezentam la acest examen nu suntem someri si fara obligatii in viata de zi ci zi si ca daca grilele sunt rezolvate corect nu vad de ce asta nu ar insemna o baza importanta in a aprecia ca acel om a inteles acele materii !
Daca insa in acest an se va merge pe 50%-50% nu pot fi decat dezamagita si nu pot spune decat ca tot timpul investit in a invata ptr acest examen lasand pe planul 10 copil, casa etc va fi declarat DEGEABA SI IN VAN!... :( :(
Sper totusi ca va invinge REZONABILUL SI REZONABILITATEA...!

Acum ca voi ati deschis aceasta discutie si daca chiar exista CERTITUDINE vis-a-vis de aceasta varianta de corectare din acest an, 50% grile-50% studii, ma bate gandul sa o las balta DE TOT...la ce sa ma mai omor inca o saptamana pe caldurile astea, sa chinui copilul care sta cu altii si sa invat o materie care oricum va fi considerata "insuficienta" pentru ca dupa 8 ani de munca sa indraznesc sa devin expert ctb in Romania...
Probabil ca mai am nevoie de inca vreo 100 de ani in care sa am sansa sa intalnesc pe teren atatea situatii concrete ca sa-mi formez acea gandire profesionala care sa-mi permita sa dau raspuns la toate sutele de studii de caz...
Ca a citii atata amar de carti pentru a toci raspunsurile de gandire profesionala nu e stilul meu si nici nu cred ca asta ar trebui sa i se ceara unuia care da doar un examen pentru A DEVENII un expert contabil... :(
Chiar m-a suparat aceasta perspectiva de 50%-50% si chiar asi vrea sa stiu daca e o gluma sau e chiar ceea ce se va intampla concret in acest an!



#10 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 June 2006 - 12:17 PM

fii mai optimista ....mergi pe ideea ca mai bine sa iti para rau ptr ce ai facut decat ptr ce nu ai facut
du-te la examen, nu rata shansa... copilul mai poate sta 1 saptamana cu altii
si la mine e aceeasi problema :wink:



#11 Ioio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 02:13 PM

Multumesc de incurajare :)....
Ai dreptate bineinteles!...
Ar ramane insa un gust tare amar de timp pierdut pentru a lua un 5...sau mai putin, mai stii!.... ](*,)
Ma straduiesc sa cred ca se va corecta asa cum am auzit eu initial dar daca nu asta e...ramane pe alta data!
Spor!



#12 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 June 2006 - 04:12 PM

Hai, lasa, fruntea sus! Lasa ca o fi bine si pentru noi....Dumnezeu e mare si nimic nu e intamplator!
Bafta multa tuturor si curajjjj (se pare ca ne lipseste la majoritatea!)



#13 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 05:51 PM

Daca se da 50% grile si 50% studii de caz,nici eu nu am mari sanse,am parcurs grillele de la :conta ,fiscalitate ,drept, audit deocamdata mai am evaluare ,expertiza si control ,am parcurs grilele o singura data incercind sa inteleg ,.....sa pricep de ce asa si nu altfel,pe studiile de caz nu am apucat sa ma uit si ma apuca groaza ca ma voi duce degeaba peste citeva zile la examen!Asta este un examen se pregateste din timp,si cu mers la cursuri(nu am fost) asa ca cei care au facut si stiu foarte bine grilele eu zic sa fie mai optimisti poate respectivele grile se aplica si la studiile de caz ,s-au studiile de caz nu vor fi din cale afara ,de neauzit sau de nefacut!

si campionatul mondial si caldurile astea insuportabile ,.....mai rezistati eu trag de mine sa mai fac nustiu cite grile sau sa mai citesc ceva!

Bafta si spor!



#14 ela s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 07:56 PM

Bafta tuturor si fruntea sus!
Nu e concurenta pe locuri, deci corectarea nu va fi drastica.
Iar daca ai trecut macar o data prin grile, incercand sa le intelegi, nu te vei uita pe grilele de la examen ca musca in lapte.

Fiti optimisti si increzatori. Speranta moare ultima!



#15 mirrella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:somewhere

Postat 26 June 2006 - 08:41 PM

EU NU MAI POT SA INVAT! Am incercat azi sa citesc ceva pe la expertiza. Dar atatea atributii n-am vazut in viata mea! Nici cand eram la scoala nu invatam asa de mult. Aveti idee cam ce s-a dat anul trecut? Ce fel de intrbari de judecata? Mai e foarte putin timp si cine n-a parcurs pana acum intrebarile...



#16 Ioio

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 04:42 PM

Expertiza si controlul m-au omorat si pe mine! :)
La control acele fraze MEGA-MAXI de la fiecare punct , fraze pe care sincer nu aveam rabdarea sa le citesc pana la capat si pe deasupra si surpriza cu 2 raspunsuri corecte :!: ...
Iar la expertiza...cum spui si tu...
Si eu simt ca ma lasa nervii cu examenul asta ! Nu mai am disponibilitatea de a invata ca acum 10 ani...
De aceea m-a intristat perspectiva 50-50!
Ca tare nu stiu cad voi mai fi si dispusa si disponibila ( :) ) sa mai trec printr-un tur de forta ca acesta pentru examenul de expert...viata nu sta in loc, muncim avem case, griji, copiii...cine stie ce o fi la anul??
Dar ma agat si eu de optimismul pe care il aveti voi sperand ca cunoasterea grilelor nu va fi chiar atat de inutila in acest an...



#17 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 June 2006 - 06:38 PM

Am vorbit cu cineva care a dat anul trecut si spune ca nu i-a lasat cu planul de conturi pe masa .... :((
Mie deja mi se invart conturile in cap asa de rau ca m-am cam zapacit...



#18 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 07:20 PM

Asta chiar e culmea...
parca nu-mi vine sa cred

Din cei care ati fost la cursuri, nu ati intrebat?

AVEM VOIE CU PLAN DE CONTURI PE MASA SAU NU?

Eu am inteles ca da...din anii trecuti...
Poate ne spune cineva care a dat anul trecut.
A avut voie sau nu?


Sa ma apuc sa invat si conturi...?

Prea de tot !



#19 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 07:23 PM

Si chiar, din cei care au fost la cursul cu Toma in Bucuresti, azi, ce vesti ne mai dau?

Ce pozitie mai are?

Ceva nou? Vesti bune? Ca de rele...



#20 dana_pdi

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Targoviste

Postat 27 June 2006 - 08:00 PM

Noua aici la Targoviste ne-au spus ca nu e voie nici macar cu planul de conturi.
Azi s-a facut un curs despre IAS2- Stocuri.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL