Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examennn - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


examennn

54 replies to this topic

#21 adancovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 12:08 PM

ieri dl.Toma a spus la cursuri ca vor fi 3 studii de caz la fiecare materie; 30 grile conta si 15 la celelalte materii. Pentru pondere si punctaj vizitati www.ceccar.ro, pe pagina de start jos sunt detalii....
la evaluare - din careta lui capitolul I cu generalitati(initiere in evaluarea intreprinderilor)
la audit - din cartea lui Parte A cu generalitati (initiere in auditul situatiilor financiare)
la control e posibil sa se dea grile numai cu o varianta de raspuns iar in cazul in care se da cu doua se specifica ca intrebarea are 2 raspunsuri corecte.Totusi el a zis ca propune sa se dea numai cu una.
la expertiza - c5ed ca se pune accent pe Ceccar:atributii, org de conducere etc.
mai vb maine.



#22 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 12:19 PM

chiar e sigur ca numai primele capitole din cele 2 carti?
pt. studii de caz presupun.
Eu le am, la evaluare e chiar putin, 38 pg, mici, cu definii, adica de la 16-38, restul cuprins...etc




#23 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 12:25 PM

te rog, mult, mai intrebi o data azi, sunt suficiente informatiile din cele 2 carti spuse de tine, pt. studiile de caz? chiar pot sa renunt a mai citi restul?
Nu sunt multe subiecte care sa se incadreze incele 2 capitole

la conta nu a spus cam pe ce tip de pb. se va pune accent?

dar la drept?

la fiscalitate vor fi doar pb. sau si subiect de teorie din lege?

multumesc mult de informatii, si te astept cu alte vesti, de fapt toti te asteptam



#24 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 28 June 2006 - 04:42 PM

Multumim mult adancovici
pentru noutati! tine-ne la curent! :wink:



#25 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 05:55 PM

Iata cateva din intrebarile de judecata care s-au dat anul trecut(varianta 01):
Conta:1) in 30.06 o intreprindere obtine o subventie de 16000000 pt a achizitiona o instalatie al carei cost este de 40.000.000 si care va fi amortizata cf metodei liniare pe o durata de 4 ani.Administratia publica conditioneaza acordarea subventiei de angajarea a 3 absolventi pt o durata minima de un an.
presupunem ca in exercitiul n+1 societatea a fost obligata sa ramburseze 90%din subventia pt investitii pe care o primise in exercitiul precedent.
sa se contabilizeze rambursarea subventiei in conformitate cu ias 20 stiind ca la data primirii sale subventia se inregistrase la venituri in avans.
2) in exercitiu N societatea X vinde produse program.prin contrcat se angajeaza sa furnizeze servicii de intretinere timp de 2 ani de la data vanzarii.pretul de vanzare ( 60.000 um ) trebuie alocat intre suma corespunzatoare produselor program ( 50.000 um ) si suma identificabila a serviciilor ulterioare ( 10.000 um ).sa se contabilizeze operatia de vanzare in conformitate cu ias 18
Fiscalitate : vezi problemele 50/pag.361 si 55/363 cartea grile 2006(identic)
DREPT PROBLEMELE 234/PG443 SI 201/PG 435
AUDIT: 1. Clasificati diferitele tipuri de evaluari
2.aveti urmatoarele informatii despre intreprindere:chelt infiintare 5000,licente 10.000,cladiri 50.000,echipamente 100.000,stocuri 200.000 creante 300.000 banci 10.000 venituri in avans 80.000 capital social 125.000 rezerve 5.000 furnizori 250.000 imprumuturi bancare 150.000(din care 75.000 pe termen lung) provizioane pt riscuri si cheltuieli 65.000
elaborati bilantul contabil in principalele sale mase,blinatul financiar si bilantul functional si explicati rolul acestora in cadrul diagnosticului de evaluare.
CONTROL FINANCIAR: Problemele 81/554 si 82/554
EXPERTIZA: 1. Care sun t atributiile Conferintei Nationale a Corpului Expertilor Contabili?
2. Ce contine juramantul pe care un membru il depune la inscrierea in Tabloul Corpului....
Astea le am...dupa cum vedeti cu f mici exceptii sunt aceleasi ca in carte...atat grilele cat si problemele de judecata...
Despre grile pot sa va spun ca sunt f usoare...daca le-ai parcurs macar odata....in rest...D-zeu cu mila... :smt059
Hai spor la invatat in continuare si ne vedem la examen.... :D
Unde-s multi...puterea creste...



#26 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 28 June 2006 - 06:05 PM

:o Mi-ai taiat elanul...tocmai ma chinuiam sa calculez rezultaul pe actiune diluat la problema 444
Daca asa s-a dat anul trecut ... e clar ca ma chinui degeaba la problema asta :)



#27 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 06:09 PM

dilueaza de tot problema si nu te speria ca cica nu e dracu asa de negru... :smt077 ... eu cred ca mai bine ar trebui sa ne deconectam ca sa nu mai vedem ce se scrie pe-aici ca ne apuca isteria...
eu azi nu am reusit sa invat nimic...dar inca mai sper...ca pan la 12-1 noa :D/ ptea...mai timp...nu???
Unde-s multi...puterea creste...



#28 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 28 June 2006 - 07:52 PM

Asa faceam si eu acu ani buni, in facultate...dar acum nu mai invat dupa ora 10 ... mai bine ma uit la un film ... sa ma destind, ca oricum nu mai "incape" prea mult ... si e important sa nu acumulam oboseala ...ca asta va fi in dezavantajul nostru..nu vom mai putea gandi limpede :wink:



#29 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 08:03 PM

O speranta se intrevede:
am inteles ca notarea va fi asa: ( x puncte grile+x puncte studii de caz)/2+1.
Asa ca daca fac toate grilele iau 1+9/2=5.5
In atari conditii trebuie sa mai "indrug" ceva si la studiile de caz si gata 6. Poate la unele materii se poate lua si un 8, 9.... Asa ca ... burta pe grile frati de suferinta....
Hai ca mai avem putin :twisted:



#30 cornelia.iacob

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:galati

Postat 28 June 2006 - 09:22 PM

Va rog sa-mi detaliati un pic continutul primelor capitole din cartile dlui Toma referitoare la evaluare si audit, pt ca nu am cartile respective.Adica cam ce tb invatat?......in mare,nu detalii

Multumesc!
Si bafta tuturor la examen!



#31 Lovisteanu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 08:21 AM

Mirela,

Ne poti spune care sunt numerele studiilor de caz ce se incadreaza in capitolul I din cartea de evaluare si din cea de audit.

Multumin



#32 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 10:12 AM

evaluare
cuprins capitol I

definitia, necesitatrea si esenta evaluarii
clasificarea evaluarilor
faze si etape in evaluarea intreprinderii
bilant contabil
bilant economic
valoare si pret
tipuri de valori fol. in evaluare



#33 mirela 13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 298 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 10:15 AM

audit

partea A cuprins

audit-notiune
audit financiar
audit contractual
audit statutar
categorii de auditori
existenta unei fraude
respectarea de firma a obligatiilor legale
servicii de audit conexe
audit intern
control intern
concept de imagine fidela
forme de esprimare a imaginii fidele
riscuri in audit
prag de semnificatie
norme de referinta in audit



#34 Anca Barlici

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 01:02 PM

Va raspund corect asa cum am auzit de la d-nul Toma Marin, presedintele Corpului, marti, 27/06, cand am fost la curs. A zis ca ponderea e de 50%- grile, vor fi 30 de grile la conta iar la celelate 6 materii vor fi cate 15 grile, la control la finalul grilelor cu 2 variante corecte, se va preciza acest fapt; 50%- studii de caz, cate 3 studii de caz la fiecare din cele 7 materii. La studiile de caz, a insistat ca e neaparata nevoie de foarte multe explicatii, detalii, tot felul de etape scrise amanuntit, "rationamente" si "judecati profesionale", si nu strict o valoare finala a unor calcule. Bafta multa tututror !!!!



#35 adancovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 03:17 PM

la Evaluare ne-a predat ANcorijat si Rata de actualizare.A spus sa le stim dumnezeieste astea le gasiti in CAp.III iar la teorie a spus sa ne axam pe generalitati, pe cap I cu defimitii, clasificari, bilantul economic economic.
LA expertiza invatati f. bine ROF ceccar si codul etic in principiu organizarea ceccat pe tara si la nivel de filiala cu atributiile tuturor, ce e ceccar, persoana juridica...., pricipiile fundamentale sa le stiti, interesul public...
la Audit Patea A din carte.Asta a spus. Daca ne-a pacalit imi pare rau pentru toti dar nu cred ca bne-au facut sa ne ducem degeaba la cursuri....
la restul nu a prea spus...la conta e posibil totusi sa nu dea lichidari si fuziuni si combinari. A spus ca o sa-l luam ca sunt subiecte usoare.Bafta tuturoro si sa-l auda D-zeu. Va tin pumnii!!!Spor la invatat



#36 simonik

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:ploiesti

Postat 29 June 2006 - 03:31 PM

multumim pentru informatii
bafta
simonik



#37 adancovici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 June 2006 - 03:34 PM

prima problema de conta din varianta de anul trecut (pagina 2 cred) este nr. 439 din cartea pe 2006. daca o gasiti pe cealalta va rog sa ne spuneti :)



#38 ela s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 04:17 PM

n-am gasit a doua problema in cartea din 2006
Si exprimarea de la miki nu prea am inteles-o, dar eu m-am gandit asa si mi s-a parut usoara:
50.000 pun pe venituri
10.000 pun pe venituri in avans (472)
si pe masura realizarii serv de intretinere, trec de pe 472 pe venituri, asta timp de doi ani.

Cam asa am inteles eu.



#39 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 05:14 PM

Nici eu nu am gasit problema in carte...inca...
Cat despre exprimare...asa este problema...daca o depistez ...tinem legatura...
Rezolvarea o vad si eu ca adancovici...am avut un caz asemanator in realitate si asa am facut :D
Spor la invatat in continuare....
Unde-s multi...puterea creste...



#40 miky_frunza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 05:15 PM

pardon...rezolvarea o vad ca ela s...sorryy.....de la atata invatat.... :smt026
Unde-s multi...puterea creste...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL