Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Plata contributii sanatate - odata cu plata salariilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Plata contributii sanatate - odata cu plata salariilor

25 replies to this topic

#21 george75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 11 September 2006 - 09:20 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Sep 8 2006, 12:40 PM, a spus:

cu ultimas modificare a codului de procedura fiscala s-a abrogat articolul respectiv din legea 95... duceti-va peste idiotii de la banca cu legea in cap :lol: si pe urma ii dati si in judecata

Unde scrie mai exact Septimiu despre abrogarea articolului respectiv( ce art ? )? am citit dar nu am gasit nimic ( e drept am citit in fuga ) .



#22 bkati

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 84 Postari:

Postat 11 September 2006 - 12:04 PM

Legea 95/2006 reforma in domeniul sanatatii
Art.261
(3) Angajatorii, indiferent de forma de proprietate, vor depune la banca sau la trezorerie, dupa caz, odata cu documentatia pentru plata salariilor si a altor
venituri pentru salariati, documentele pentru plata contributiilor datorate fondului, platile efectuandu-se simultan sub control bancar, respectiv trezorerie.
(alineat abrogat de la 06 septembrie 2006 prin art. IV alineatul (1) din O.G. nr. 35/2006 (publicata la 07 august 2006)




#23 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 11 September 2006 - 01:24 PM

Da, acest articol e abrogat prin ultima modificare a CPF
A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#24 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 September 2006 - 04:39 PM

comunicat luat de pe site-ul MF:

MINISTERUL FINANTELOR PUBLICE

AGENTIA NATIONALA DE ADMINISTRARE FISCALA

Cabinet purtator de cuvant, relatii publice si mass-media

Nr. 420 492 / 8.09.2006
C O M U N I C A T D E P R E S Ă

Referitor la modificările și completările aduse Ordonanței Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, Serviciul Comunicare și Relații Publice din cadrul Agenției Naționale de Adminstrare Fiscală va transmite următoarele:



Prin Ordonanta de Guvern nr. 35/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, astfel cum aceasta a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei Partea I nr.675 din 7 August 2006, au fost aduse modificari in ce priveste termenul de plata a contributiilor sociale de sanatate, cu scopul de a asigura armonizarea termenelor de plata si de declarare a acestor contributii cu cele aferente altor obligatii de plata.

Astfel, incepand cu data intrarii in vigoare a Ordonantei Guvernului nr.35/2006, si anume 06 septembrie 2006, au fost abrogate dispozitiile art.261 alin.(3) din Legea nr.95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, referitoare la termenul de plata a contributiilor , ramanand in acest caz aplicabile prevederile art.109 alin.(6) din Ordonanta Guvernului nr.92/3003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, potrivit carora “Contributiile sociale administrate de Ministerul Finantelor Publice, dupa calcularea si retinerea acestora conform reglementarilor legale in materie, se vireaza pana la data de 25 a lunii urmatoare celei pentru care se efectueaza plata drepturilor salariale.”

Totodata, precizam ca, in acelasi scop, au fost aduse modificari si art.45 alin.(3) din O.U.G. nr.158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, cu modificarile ulterioare, in sensul ca s-a eliminat prevederea privind termenul de plata a contributiei individuale de asigurari sociale aferenta indemnizatiilor acordate potrivit art.2 din O.U.G. nr.158/2005 (pentru incapacitate de munca, maternitate, ingrijirea copilului bolnav, etc.) la data platii acestora.

Pe cale de consecinta, si creantele fiscale de aceasta natura urmeaza a fi virate de catre platitorul de indemnizatii in conditiile art.109 alin.(6) din Ordonantei Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, respectiv, pana la data de 25 a lunii urmatoare celei in care se face plata drepturilor salariale.



SERVICIUL COMUNICARE SI RELATII PUBLICE



#25 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 14 September 2006 - 01:55 PM

dupa ce am aflat de la voi despre abrogarea art.261 din legea 95, am cautat editiile respective ale MOF si m-am dus cu ele la banca(BRD Ploiesti), si am cerut bani pt salarii. Bineinteles, peste tot erau afise ca nu se dau decat cu OP-urile la sanatate, bineinteles ca nu a vrut sa mi-i dea. I-am spus administratorului de cont despre abrogare, i-am aratat textele din lege(adica "i-am dat cu legea in cap!" ), le-a citit, a fost de acord cu mine si, candida , imi spune ca pana nu primesc instructiuni de la Buc. ei tot asa procedeaza. I-am sugerat sa dea un telefon la dep. Juridic si sa le spuna ca intentionez sa-i actionez in instanta. A mers, a venit, am primit banii fara comentarii.
Chestia e ca am avut o satisfactie teribila, am simtit ceva care a mai compensat din multele umilinte inghitite zilnic de la autoritati. MULTUMESC!
iuliana



#26 Mihaela A

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 September 2006 - 02:28 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Sep 14 2006, 02:55 PM, a spus:

dupa ce am aflat de la voi despre abrogarea art.261 din legea 95, am cautat editiile respective ale MOF si m-am dus cu ele la banca(BRD Ploiesti), si am cerut bani pt salarii. Bineinteles, peste tot erau afise ca nu se dau decat cu OP-urile la sanatate, bineinteles ca nu a vrut sa mi-i dea. I-am spus administratorului de cont despre abrogare, i-am aratat textele din lege(adica "i-am dat cu legea in cap!" ), le-a citit, a fost de acord cu mine si, candida , imi spune ca pana nu primesc instructiuni de la Buc. ei tot asa procedeaza. I-am sugerat sa dea un telefon la dep. Juridic si sa le spuna ca intentionez sa-i actionez in instanta. A mers, a venit, am primit banii fara comentarii.
Chestia e ca am avut o satisfactie teribila, am simtit ceva care a mai compensat din multele umilinte inghitite zilnic de la autoritati. MULTUMESC!


Felicitari pentru atitudine!! :excl:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL