Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monetarele sunt obligatorii sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


monetarele sunt obligatorii sau nu?

7 replies to this topic

#1 maris camelia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:
  • Location:deva

Postat 20 June 2006 - 01:33 PM

buna, stie cineva de cand nu mai sunt obligatorii monetarele? ce act normativ le scoate din uz?
am o firma noua si ei nu mai fac monetare ca asa le-a zis contabila. si au la sfarsit de luna in casa peste 16.915 lei ron. maxim in casa de pe o zi pe alta nu este 5000 lei ron?

multumesc pentru raspunsuri anticipat. camy
camelia maris



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2006 - 02:40 PM

Ordin nr. 1714 din 14/11/2005Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 1042 din 23/11/2005privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora,dar se abroga art. din vechiul act normativ prin care te obliga sa faci monetar"3. Alineatul (1) al articolului 3 se abrogă. 4. Alineatul (4) al articolului 3 se abrogă. Art. 8. - Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 29/2003 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 48 din 28 ianuarie 2003, se modifică după cum urmează: - Litera g) a articolului 1) se abrogă. Art. 9. - Direcția de reglementări contabile, direcțiile generale ale finanțelor publice județene, respectiv a municipiului București, administrațiile finanțelor publice ale sectoarelor municipiului București, Direcția generală de administrare a marilor contribuabili, precum și Compania Națională "Imprimeria Națională" - S.A. vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin. Art. 10. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.




#3 rusu ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:cluj napoca

Postat 20 June 2006 - 03:07 PM

nu se mai folosesc monetarele?
eu stiam ca sunt obligatorii



#4 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2006 - 03:41 PM

In lege asa scrie ( eu personal fac monetar ca sa am de ce prinde raportul z !) (asa ne-am obisnuit noi romanii sa ignoram legile pentru ca nu suntem siguri pe noi .Eu am avut control de la garda financiara si mi-au spus ca pe ei nu îi intereseaza, daca eu vreau sa le fac .Si daca faci monetar si daca nu, cu timpul scrisul de pe rola de la casa de marcat se va sterge ,singura dovada a valorii incasate este cea din registrul de casa pe care o inregistrezi.)



#5 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 20 June 2006 - 04:49 PM

n-ar fi mai simplu sa capsezi bonul z de pagina de registru de casa?



#6 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 June 2006 - 04:57 PM

E alegerea mea.Problema era, daca se mai folosesc sau nu se mai folosesc monetare !



#7 violetam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 21 June 2006 - 07:03 PM

Nu mai exista sold de casa inca din nov 2004.
Si mie mi-e clar ca nu mai sunt obligatorii monetarele,iar Z-ul e document pe baza caruia se pot inregistra incasarile in registrul de casa,dar...si eu inca tai monetare!?Si e adevarat ca Z-ul se sterge in timp.Of!



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2006 - 07:59 PM

ramona_demeter a spus:

E alegerea mea.Problema era, daca se mai folosesc sau nu se mai folosesc monetare !
alegerea iti apartine. pe mine m-a surprins doar justificarea ta.

Citeaza

Si mie mi-e clar ca nu mai sunt obligatorii monetarele,iar Z-ul e document pe baza caruia se pot inregistra incasarile in registrul de casa,dar...si eu inca tai monetare!?Si e adevarat ca Z-ul se sterge in timp.Of!
nu inteleg de ce mai faceti o munca in plus.
si ce daca se sterge Z-ul? si unele din bonurile de benzina se sterg in timp si noi tot alimentam masinile...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL