Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
produse reziduale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


produse reziduale

4 replies to this topic

#1 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 20 June 2006 - 03:19 PM

Am o problema cel putin ciudata si ... sunt in ceata :?
Lucrez in lohn , produse industriale , rata de randament la produs finit fiind de 49.56 % . Asta inseamna ca obtin produse reziduale in proportie de 50.44 % din cantitatea totala de produs importat in regim de perfectionare , produse pe care le vand .
Conf. codului vamal , pt ca am repus in circuit economic produsele reziduale , vama imi calculeaza si incaseaza drepturi vamale de import la valoarea materiei prime importate . ( art. 141 (1 ) si art 142 , a ) din codul vamal ) .
Desigur , trebuie sa inregistrez aceste mat . reziduale in gestiunea mea si o fac pe seama productiei realizate ( 346 = 711 ) , scazandu-le pe masura ce le vand la Remat .
Ce nu-mi e clar , este la ce valoare inregistrez intrarea acestora in gestiune - valoarea din vama sau valoarea estimata , cf. pretului pe kg negociat cu Remat ?
De ce nelamurirea ? Pt ca pretul de vanzare catre Remat este de 100 de ori mai mic decat cel din vama ..... si parca n-am voie sa vand sub pret :?

Voi cum procedati ?



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 21 June 2006 - 09:09 AM

Nimeni ?




#3 marian80

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:bacau

Postat 11 July 2006 - 10:00 PM

parerea mea
intrarea in gest a mat reziduale 346 - 711 la pret de inregistrare, poti sa faci un procev verbal....
iesirea din gest 711 - 346 la pret de inregistrare
vanzarea 411 - 703
TVA taxare inversa
se retine pe factura 3% taxa de mediu care se inreg pe cheltuiala de exploatare
marian80



#4 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 July 2006 - 11:42 AM

Thank you ..... for nothing



#5 misu barbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:brasov

Postat 15 July 2006 - 09:55 AM

acum lucrez si eu la o problema exact ca si ta
adica LOHN , cu produse reziduale pe care le-am importat si acum urmeaza inregistrarile- dezastru
Eu am incercat ceva de genul acesta
importul
346 = 401 250 lei pret de import

descarcare artificiala de gestiune la pret de import
711=346 250 lei la pret de import

incarcare gestiune cu nota de predare din sectie la pret de REMAT
346=711 100 lei

descarcare de gestiune la pret de REMAT
711=346 100 lei

SI CONCOMITENT
348 = 711 150 lei cu diferenta de pret
nu stiu daca este bine? AI gasit o solutie?
din pacate pe forum problemele de productie nu prea au raspuns, probabil ca nu sunt rezolvari pentru astfel de probleme






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL