Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura externa fara DVI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Factura externa fara DVI

4 replies to this topic

#1 speranta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Baia Mare
  • Interests:profesionale

Postat 20 June 2006 - 06:40 PM

Buna seara profesionistilor contabili!

Doresc sa va cer sfatul in urmatoarea problema. Firma la care lucrez a achizitionat de la un furnizor italian(participant la un targ) scule in valoare de 5000 ron. I s-a emis o factura(invoice) in ron, pe care s-a specificat ca plata se face cash. Doresc sa stiu daca factura poate fi considerata document justificativ si poate sta la baza inregistrarii in contabilitate. Va multumesc!



#2 speranta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Baia Mare
  • Interests:profesionale

Postat 22 June 2006 - 10:10 AM

Revin cu rugamintea. Nu s-a confruntat nimeni cu o astfel de problema?




#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 June 2006 - 10:18 AM

speranta a spus:

Revin cu rugamintea. Nu s-a confruntat nimeni cu o astfel de problema?
In lipsa DVI marfa nu are o provenienta legala.
Presupun ca se afla in regim de import temporar si
nu au fost facute formalitatile de import definitiv.

Pentru plata in valuta nu cred ca e o pbl. ,
daca este facuta catre un nerezident si
cu conditia provenientei legale a devizelor.



#4 Edimic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Radauti

Postat 23 June 2006 - 11:34 AM

Cum a emis furnizorul italian o factura in RON(sau poate nu am inteles eu bine).



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 23 June 2006 - 01:14 PM

Firma italiana nu putea emite factura in RON decat daca are o sucursala sau filiala in ROmania .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL