Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inregistrare dvi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


inregistrare dvi

1 reply to this topic

#1 simonel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 134 Postari:

Postat 21 June 2006 - 11:15 AM

Cine ma poate ajuta cu inregistrarea unui dvi?
Am achizitionat o scula cu o valoare de 80 eur , curs in dvi=3,5309.Comisionarul vamal mi-a intocmit o factura cu explicatia "contravaloare tva +taxe vamale af.dvi =165 ron,iar la tva=0.Care sunt notele contabile? Va rog mult ajutati-ma, nu am mai avut ocazia sa inregistrez facturi externe.....
va multumesc anticipat.



#2 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 21 June 2006 - 11:31 AM

Factura externa se inregistreaza : 303 = 401 282.47 ron
De pe DVI inregistrezi :taxa vamala 303 = 446(analitic taxe vamale) cu suma din DVI

:tva 4426 = 446 (analitic TVA in vama ) iar plata in vama 446 analitice = 5121. Daca a platit comisionarul pt tine , inregistrezi factura lui 446 = 401 comisionar . Nu am prea inteles ce ti-a facturat comisionarul. Suma aia ,daca e numai taxa vamala , inseamna aproape 60%







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL