Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


angajare

24 replies to this topic

#1 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 02:32 PM

lucrez full time la o firma.acum vreau sa ma angajez la o alta firma pe 4 ore.ce fel de contract ar trebui incheiat si pe cate ore ?trebuie anuntat undeva ca mai lucrez si acolo? exista obligatia de a lucra maxim 10 ore pe zi?ce lege specifica asta?
va multumesc



#2 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 22 June 2006 - 03:07 PM

Citeaza

acum vreau sa ma angajez la o alta firma pe 4 ore.ce fel de contract ar trebui incheiat si pe cate ore ?trebuie anuntat undeva ca mai lucrez si acolo?
foarte bine...te poti angaja ...tb sa anunti ambele firme unde doresti sa ai functia de baza, pt ca aici, la firma asta vei avea si cartea de munca.

Citeaza

exista obligatia de a lucra maxim 10 ore pe zi?ce lege specifica asta?

pai in codul muncii spune ca nu ai voie mai mult de 48 ore pe saptamana inclusiv orele suplimentare...art 111, al 2 ....dar e vb la aceeasi firma
...cum tu vei lucra la o alta firma.....nu va fi nici o problema....parerea mea

nicol



#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 03:34 PM

si eu sunt de acord, nu va fi nici o problema, in fond platesti impozite si contributii pe ambele locuri de munca, deci statul iese in castig din chestia asta. Tu insa nu vei avea nici un fel de avantaje daca lucrezi in doua locuri, in ceea ce priveste impozitele platite. Nici macar la un eventual concediu medical nu conteaza decat venitul de la functia de baza.

Spun pentru ca stiu din experienta.



#4 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 22 June 2006 - 03:39 PM

Poti la a doua functie- aia de 4 h....sa iti faci contract civil......la care vei plati tu -sau angajatorul 16% impozit,....situatie mult mai avantajosa, mai ales pt angajator- cu ocazia incheierii unui astfel de contr, poti renegocia salariul :D ....pt ca se scad multe contributii 8)
nicol



#5 geambazumariana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 448 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Calarasi

Postat 22 June 2006 - 03:44 PM

concediul medical se plateste de toate societatile unde esti angajat, indiferent daca esti full-time sau part-time.



#6 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2006 - 03:49 PM

deci raspunsul vostru:
pot sa am un al doilea job cu cate ore vreau eu
de exemplu contract de prestarii servicii
sau contract de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial (5 ore)



#7 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 10:46 PM

geambazumariana a spus:

concediul medical se plateste de toate societatile unde esti angajat, indiferent daca esti full-time sau part-time.
cum se procedeaza, concret? ai un singur certificat de concediu in 2 ex, ca al treilea ramane la dr. il xeroxezi?



#8 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2006 - 07:52 AM

nicole33 a spus:

cum se procedeaza, concret? ai un singur certificat de concediu in 2 ex, ca al treilea ramane la dr. il xeroxezi?
La aceasta intrebare (aplicarea art.33 din OUG158/2005) nici Directia Juridica a CNAS nu a putut raspunde. Notarii refuza sa le autentifice deoarece documentul se modifica dupa autentificare ( completari angajator). Si apoi nu vad prea bine , continuarea actiunii (peste zilele platite de angajator) in cazul platilor din FNUASS .Desi conform OUG158/2005 acestea trebuie toate platite.



#9 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 June 2006 - 11:36 AM

[quote=tomane][quote=nicole33]
cum se procedeaza, concret? ai un singur certificat de concediu in 2 ex, ca al treilea ramane la dr. il xeroxezi?[/quote]
La aceasta intrebare (aplicarea art.33 din OUG158/2005) nici Directia Juridica a CNAS nu a putut raspunde. Notarii refuza sa le autentifice deoarece documentul se modifica dupa autentificare ( completari angajator). Si apoi nu vad prea bine , continuarea actiunii (peste zilele platite de angajator) in cazul platilor din FNUASS .Desi conform OUG158/2005 acestea trebuie toate
stiu ce prevede oug 158 si e normal sa fie asa daca sunt indeplinite conditiile de stagiu la toti angajatorii (2-3... cati or fi). procedura imi era neclara. am incercat sa cer medicului de familie macar 2 certificate de cm pt. acelasi om si aceeasi perioada, dar m-a trimis la plimbare.
solutia pe care am gasit-o, cam neortodoxa, recunosc,dar acceptata de patronii respectivi, a fost sa bag CM-ul la firma la care salariul este cel mai mare, iar la restul omul sa figureze ca fiind prezent, deci sa i se plateasca zilele respective.



#10 tomane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 196 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2006 - 11:43 AM

nicole33 a spus:

solutia pe care am gasit-o, cam neortodoxa, recunosc,dar acceptata de patronii respectivi, a fost sa bag CM-ul la firma la care salariul este cel mai mare, iar la restul omul sa figureze ca fiind prezent, deci sa i se plateasca zilele respective.
Cred ca este cea mai buna solutie , care ne scapa de toate chinurile aplicarii unei legi incomplete.



#11 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 04:54 PM

Nu mi se pare a fi legala... este ca si in cazul concediului de odihna... trebuie sa ai concediu la ambii angajatori... la unul esti bolnav iar la celalalt esti sanatos... nu prea da bine... la fisa fiscala... fiti atenti un pic si reflactati un moment. Trebuie sa intrebi la Casa de sanatate (in scris e cel mai bine), dar sa faci chestia asta nu-i bine. Parerea mea :oops:
ANA



#12 mircea_d76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 09:24 PM

sa o iau pe rand: 1 - daca inchei conventie conform codului civil firma angajatoare va plati un impozit de 10% si nu 16 cum a scris nicoleta mai devreme
2 - poti sa inchizi contract de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial (cate ore lucrezi nu conteaza 2,4, samd) dar daca iti iei concediu medical acesta trebuie sa fie pe ambele firme. Eu asa am facut si nu am avut nici o pronlema - in ce priveste formularu de concediu eu la a 2-ua firma am dus o copie



#13 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 25 June 2006 - 10:21 PM

mircea_d76 a spus:

2 - poti sa inchizi contract de munca pe perioada nedeterminata cu timp partial (cate ore lucrezi nu conteaza 2,4, samd) dar daca iti iei concediu medical acesta trebuie sa fie pe ambele firme. Eu asa am facut si nu am avut nici o pronlema - in ce priveste formularu de concediu eu la a 2-ua firma am dus o copie
intrebarea mea este cum ai reusit sa-i convingi pe cei de la casa de sanatate sa-ti primesca o copie de pe certificatul medical.



#14 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 07:49 AM

In declaratie se spune ca esti cu contact de munca partial si duce o copie si dupa declaratia unde este stabilita functia de baza.
ANA



#15 mircea_d76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 07:49 AM

pai nu i-am convins, pentru ca cine s-a dus a avut mai multe si nu l-a intrebat de "sanatate",



#16 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 26 June 2006 - 07:53 AM

Si eu am avut un caz de CM la a doua firma si am dus la Casa exemplarul 2 iar in contabilitate am lasat copie xerox



#17 monae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 26 June 2006 - 08:39 AM

daca am doua contracte la acelasi angajator,sunt probleme la intocmirea declaratiilor?am un contract de 8 ore ptr.o activitate si un alt contract de 2 ore ptr.alta activitate.
monae



#18 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 10:44 AM

monae a spus:

daca am doua contracte la acelasi angajator,sunt probleme la intocmirea declaratiilor?am un contract de 8 ore ptr.o activitate si un alt contract de 2 ore ptr.alta activitate.

Nu prea cred ca e legala treaba. Poti avea contract de munca partial.... la alt angajator.. nu la acelasi angajator. Pentru acelasi angajator cred ca se numeste cumul de functiii. Nu poti avea 2 contr la acelasi angajator.
ANA



#19 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 10:53 AM

important mi se pare ca s-a reusit obtinerea banilor de cm de pe ambele contracte de munca, pt. ca la ambele s-a cotizat la cci.
chestia cu inregistrarea copiei xerox in contabilitate e OK? stiu ca toate documentele justificative trebuie sa fie originale.



#20 nicoletalaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 26 June 2006 - 11:16 AM

Buna Mircea

Citeaza

sa o iau pe rand: 1 - daca inchei conventie conform codului civil firma angajatoare va plati un impozit de 10% si nu 16 cum a scris nicoleta mai devreme
Poti, te rog, sa imi spui baza legala pt impozitul acela de 10%...pt ca eu doar am terminat un curs de IRU...si ne-a spus aceasta varianta de "angajare", tocmai pt a nu plati atatea contributii, ci doar cei 16% impozitul pe venit....iar in Codul fiscal scrie:

ART. 43
Cotele de impozitare
(1) Cota de impozit pentru determinarea impozitului pe veniturile din:
a) activități independente;
B) salarii;
c) cedarea folosinței bunurilor;
d) pensii;
e) activități agricole;
f) premii;
g) alte surse
este de 16% aplicată asupra venitului impozabil corespunzător fiecărei surse din categoria respectiva.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1) cotele de impozit prevăzute în categoriile de venituri din investiții, din jocuri de noroc și din transferul proprietăților imobiliare.

Mercic
nicol






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL