Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stat de plata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stat de plata

21 replies to this topic

#1 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 03:34 PM

am inteles ca sal minim pe ec este 370 ,poate sa-mi cal.si mie cineva la sal de incadrare d e 1400 cat se va mari (cat va ramane),cumva 1440?

va rog din suflet ajutati-ma



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 22 June 2006 - 03:41 PM

cresterea de la 330 la 370 inseamna 12% procent majorare
Dar nu vad ce legatura are asta , esti obligat sa modifici salariile minime , cat despre celelalte ........




#3 violeta S

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 June 2006 - 03:46 PM

deci:sal meu brut pe statul de plata este 1400(va ramane neschimbat s-au se va modifica ).
este corect 1400 + 12% =1568,00 asa voi modifica pe stat?
:oops:



#4 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 22 June 2006 - 03:48 PM

Numai daca iti da voie patronul :lol:

Ai pus aceeasi intrebare la subiectul ITM , ti s-a raspuns acolo



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 22 June 2006 - 03:50 PM

mamicule, cine ti-a dat voie sa faci state de palta ?
nu prea a fost inspirat 8)



#6 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 05:10 PM

Draguta... salariul este pentru cel minim... numai in cazul in care ai negociata o clauza prin care salariul tau se mareste in conf cu sal minim, numai atunci ti se va marii... Aceasta clauza nu cred ca esxista... asa ca numai pentru cei care aveau pana la 01.05.06 salariul de 330 se va modifica la 370... Deci nu ai ce sa maresti decat in cazul in care asa negociezi cu patronul.... :wink:
ANA



#7 Mona Vasiliu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 25 June 2006 - 08:58 PM

Modificarea la 370 ron a salariului minim pe economie intra in vigoare de la 01.04.2006 si nu de la 01.05.2006 cum se specifica mai sus. Cel putin la noi asa e!



#8 Ana Maria Cutar

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 07:45 AM

Draga Mona, 01.04. este pentru cei cu contracte colective... 01.05 pentru ceilalti conform ITM... Cei de la ITM au decis ca de la 01.05 sa se faca aceasta modificare...
Pa
ANA



#9 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 26 June 2006 - 07:56 AM

La Maramures si Hunedoara se merge in continuare cu salariul minim de 330. Au facut ochii mari cand i-am intrebat cum procedam. Am facut cerere si mi-au raspuns in scris ca salariul minim nu s-a modificat. Ce ziceti de asta ?



#10 Mona Vasiliu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 26 June 2006 - 07:45 PM

pai ce sa zicem, este corect.salariul minim pe economie se modifica in urma hotaririi guvernului prin OG.. si nu in urma modificarii contractului colectiv de munca la nivel national. dar daca-i ordin, cu placere...
merci ana maria, tocmai ma apucam sa fac rectificative si pt luna aprilie...



#11 x_tina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 June 2006 - 08:03 PM

Daca s-a modificat sal minim, si CAS la CM se calculeaza la 370 RON? Care e ordonanta prin care s-a modificat? Multumesc!



#12 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 27 June 2006 - 07:36 AM

Nu s-a modificat , se calculeaza tot la 330 .



#13 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 29 June 2006 - 12:11 PM

eu am facut modificarile in cartile de munca, dar statele le-am lasat la 330. adica am trecut realizatul 330. Le-a scazut salariu cu 1 leu, care merge la somaj asigurat.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#14 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 12:24 PM

tocmai aici cred eu ca este marea dilema.. cum sa modifican statele de plate conform noului contract de munca dar sa nu calculam CAS si satate raportat la 370 RON ptr ca nu avem nici o norma care sa ne lamureasca.Totusi daca patronul societatii este de acord si daca vrem sa impuscam doi iepuri, parerea mea este sa facem o decizie de marire salariatilor cu salariu minim si sa le marim salariul la 370 RON.Astfel impacam si functionarii de la ITM Bucuresti ( care le stiu pe toate si sunt cei mai inventivi) si nu avem nici probleme cu CAS-ul si sanatatea.



#15 ciobanu cristina-monica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:
  • Location:craiova

Postat 29 June 2006 - 12:37 PM

daca se modifica salariul minim la 370 canpasul nu accepta declaratiile. eu am fete in prenatal si li se opresc 31 lei pt.cnpas. mi s-a spus ca daca modific min.la 370 automat imi creste la 35lei si nu primeste programul celor de la pensii.
deci min.tot 330.
Omul intelept nu trage tigrul de coada, chiar daca pare mort.



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 June 2006 - 12:46 PM

ciobanu cristina-monica a spus:

eu am facut modificarile in cartile de munca, dar statele le-am lasat la 330. adica am trecut realizatul 330. Le-a scazut salariu cu 1 leu, care merge la somaj asigurat.
pe ce baza le-ai scazut din salariu ?
au avut ore lipsa, au popriri ?



#17 Ana D

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 12:56 PM

eu spuneam sa ii maresti omului salariul pur si simplu daca este de acord patronul.Nu sa mergi pe minim 370 RON ptr ca intr-adevar si eu am vorbit cu fetele la sanatate transporturi si bucuresti si nu au nici o modificare la program.Calculeaza tot pe vechiul salariu minim.



#18 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 02:24 PM

concluzie : minim 370 trebuie sa fie si in state, si in cartile de munca si pe declaratii si coresp omul sa ia banii pe netul respectiv.
Pt CM salariul minim e 330 ron, ca la nebuni.



#19 anaderol

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 190 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 June 2006 - 02:41 PM

am o intrebare , va rog sa imi spuneti daca persoanele care se afla in CIC mai apar in declaratii la somaj? :shock:



#20 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 03:35 PM

da, mai apar cu 22 zile de suspendare






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL