Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
jurnal de vanzari/cumparari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

jurnal de vanzari/cumparari

49 replies to this topic

#21 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 19 October 2007 - 10:13 PM

In JC vei inregistra numai documente pe baza carora ai dreptul prin lege de a deduce TVA. Conform CF si ordinelor MF singurele documente pe baza carora se poate deduce TVA sunt factura si bonurile de combustibil (daca sunt stampilate si au trecute pe spate CUI si nr. masinii). Daca ai facturi de la neplatitori de TVA sau de la Electrica (pentru Taxa TV-radio, care este fara TVA) le vei trece pe randul "Scutite de TVA". Insa daca ai bonuri fiscale neinsotite de factura nu vei putea deduce TVA de pe ele. :cool:

Aceasta postare a fost editata de Iaro: 19 October 2007 - 10:14 PM




#22 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 October 2007 - 04:28 PM

poate sa-mi spuna cineva dar la modul sigur daca registrul jurnal trebuie completat la modul "fizic " cu pixul in acel tipizat cumparat chiar daca in fiecare luna din progrmul de conta listez si pun la dosar Reg Jurnal ?


eu zic ca nu , dar vreau sa mai aud si alte pareri, eventual pt cei care s-au lovit de asa ceva la un control...



Andrei




#23 ileanacz

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2007 - 05:08 PM

As avea nevoie si de un act normativ in care se prevede ca in JC se inregistreaza numai documente pe baza carora am dreptul de deducere a TVA.


Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 11:54 PM

Ileana Cozma



#24 mary13

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 20 October 2007 - 06:57 PM

Daca programul de conta iti listeaza registrul jurnal, atunci este suficient sa treci in registrul tipizat rulajele pentru fiecare luna in parte, si pui cate un exemplar din cele listate din program intr-un dosar pe care il tii la un loc cu registrul.



#25 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 20 October 2007 - 07:05 PM

În condițiile conducerii contabilității cu ajutorul sistemelor informatice de prelucrare automată a datelor, fiecare operațiune economico-financiară se va înregistra prin articole contabile, în mod cronologic, după data de întocmire sau de intrare a documentelor în unitate. În această situație, Registrul-jurnal se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor. Registrul-jurnal va fi șnuruit, parafat și înregistrat în evidența unității în luna următoare celei în care numărul de file editate este 100, sau anual, dacă numărul filelor editate este sub 100, pentru un exercițiu financiar.



#26 miti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 172 Postari:
  • Location:bacau

Postat 20 October 2007 - 07:10 PM

Vezi postareamary13, la Oct 20 2007, 07:57 PM, a spus:

Daca programul de conta iti listeaza registrul jurnal, atunci este suficient sa treci in registrul tipizat rulajele pentru fiecare luna in parte, si pui cate un exemplar din cele listate din program intr-un dosar pe care il tii la un loc cu registrul.



dupa ceea ce spui tu , ar trebui totusi sa-l completez; dupa ce spune septimiu, pentru ca inca nu s-au adunat 100 file.. si nici nu s-a incheiat anul... nu este cazul sa-l snuruiesc si parafez.....



Andrei



#27 Cristina Vanghele

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:informare si cunoastere

Postat 21 October 2007 - 09:45 AM

OMF 293/2006, pentru modificarea Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară și contabilă și a normelor metodologice privind întocmirea și utilizarea acestora


"(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăților în Registrul de casă. Fac excepție de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999 privind obligația agenților economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanților auto achiziționați în vederea desfășurării activității, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului și numărul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi și în regim de închiriere, cu modificările și completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoțit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăților comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente."
Art. II. - Prevederile prezentului ordin se aplică începând cu data de 1 ianuarie 2006.
Art. III. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

:smile:



#28 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2007 - 03:42 PM

Inca nu e cazul sa il snuruiesti.



#29 Rosanu Adina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Iasi
  • Interests:profesionale

Postat 28 October 2007 - 07:27 PM

As vrea sa stiu daca jurnalul de vanzari/cumparari este obligatoriu pentru toti agentii economici sau doar pt cei platitori de TVA. Multam' ! :smile:



#30 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2007 - 08:32 PM

Este obligatoriu pentru toti agentii econimici.
La neplatitorii de TVA obligativitatea este impusa de punctul 62 (1) din normele de aplicare a codului fiscal referitor la Art 152 din codul fiscal

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 02 November 2007 - 08:36 PM




#31 same75

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 May 2008 - 08:20 PM

Incerc sa implementez Jurnalul de Vanzari pentru un program de facturare (IceFact, vezi sectiunea Softuri din acest forum) si nu prea sunt lamurit. Modelul din "Anexa Instructiuni", are un format absurd, cu o puzderie de coloane care cel mai probabil nu sunt folosite niciodata, lasand un spatiu infim pentru datele utile, cum ar fi de exemplu denumirea beneficiarului. Coloanele care nu sunt folosite trebuie si ele tiparite? Modelul de la MF trebuie respectat intocmai?



#32 Liliana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2008 - 03:55 PM

Nu este obligatoriu sa ai toate coloanele... Reg. de vz. si cump. nu au un format obligatoriu.
Atata timp cat reiese clar ce operatiuni ai facut in firma respectiva, este bine :cool: .

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 10:26 PM




#33 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 24 October 2008 - 12:44 PM

La jurnal pentru cumparari se inregistreaza oare facturile de primite la Of. Nat al Reg Com referitor la chelt constituire firma, respectiv pentru schimbare certificat de ingregistrare, sunt fara TVA



#34 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2008 - 01:45 PM

Daca ai ''Factura-Chitanta'' le treci in jurnal, la coloana de scutite; daca scrie doar chitanta - nu.
Dar daca este vorba de cele pentru infiintarea firmei, din cate stiu aceste documente se emit pe numele persoanei care se ocupa de infiintarea firmei - deci firma nu exista inca dpdv juridic si fiscal, nu are date de identificare. Acestea din urma se inreg. in ctb. prin decont de cheltuieli si nu cred ca tb evidentiate in jurnalul de cumparari (eu nu le trec). Cat despre decontul 300, in instructiuni se precizeaza ca nu este obligatorie evidentierea in decont a cumpararilor scutite de tva/neimpozabile.
Madalina



#35 Attila Hudak

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2009 - 01:29 PM

Buna tuturor!
Sunt mai mult laic in ale conta, am nevoie de putintel ajutor.
In jurnalul de cumparari intra facturile de storno si retur client sau nu? Respectiv in jurnalul de vanzari intra retururile mele catre furnizori sau nu?
Mersi pentru ajutor.
O zi placuta sa aveti!



#36 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 23 January 2009 - 05:03 PM

In Jurnalul de cumparari se trec toate "cumpararile" facute de la furnizori, indiferent ca sunt cu "+" sau sunt stornari, cu "-".

In Jurnalul de vanzari se trec toate "vanzarile" facute catre clienti, indiferent ca sunt cu "+" sau sunt stornari, cu "-".

:frusty: :sad: :frusty:



#37 Attila Hudak

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 January 2009 - 09:51 AM

msik de ajutor! :)



#38 Romina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 January 2009 - 11:19 AM

Buna ziua!

Intrebarea mea este daca JC si JV se intocmesc si de catre persoanele fizice (cab avocat) care tin contabilitatea in partida simpla. Mentionez ca in cazul meu, este platitor de TVA.

Multumesc frumos!



#39 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2009 - 07:06 PM

Da, tb intocmite. JV si JC au legatura cu TVA, nu cu forma de organizare.
Madalina



#40 pitecan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 09 February 2009 - 04:26 PM

Cum se procedeaza in cazul in care firma are mai multe puncte de lucru declarate in mai multe judete?cu jurnalele ma refer...
Multumesc,






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL