Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Tva la import temporar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Tva la import temporar

3 replies to this topic

#1 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2006 - 01:01 AM

Atentie :!: :o Vineri am primit un cort din Germania ( import temporar 3luni) pt,care platim chirie .Pana la noul Cod vamal nu se platea TVA ,dar acum se plateste sub denumirea "garantie TVA" ,si dupa returnarea marfii ii primesti retur.



#2 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 27 June 2006 - 08:09 AM

Garantie vamala la importurile temporare se plateste din totdeauna. Nu vad care-i noutatea




#3 gepeto

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:United States of Europe

Postat 27 June 2006 - 09:27 AM

Doina P a spus:

Atentie  :!:  :o Vineri am primit un cort din Germania ( import temporar 3luni) pt,care platim chirie .Pana la noul Cod vamal nu se platea TVA ,dar acum se plateste sub denumirea "garantie TVA" ,si dupa returnarea marfii ii primesti retur.

Cred ca este o neintelegere la mijloc; nu se plateste TVA pentru un import temporar, ci doar o garantie catre vama; aceasta se va restitui la returul importului. Dar in cazul in care marfa nu se restituie furnizorului extern, atunci...este alta poveste...
Salut Prieteni



#4 FARAON CATALINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 27 June 2006 - 10:32 AM

pentru garantarea obligatiilor privind importurile temporare se emite o scisoare de garantie de catre banca in favoarea unitatii vamale in contul careia poti sa fati un depozit la banca sau poti sa obtii scutirea de la garantare si atunci obtii autorizatiile de la vama inclusiv scutirea care o garantezi cu activele societatii ca in cazul in care nu repecti termenul de reexport sa aiba de unde sa iti ia tva-ul si taxele vamale aferente






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL