Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
problema 125 conta (editia 2005) - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


problema 125 conta (editia 2005)

7 replies to this topic

#1 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 June 2006 - 02:47 PM

alpha detine 60% din cap.soc cu drept de vot al beta si 15% din cap.soc al Gama.Beta are 68% din cap.soc cu drept de vot al delta si 15% din cap soc cu drept de vot al epsilon; Gama are 14% din cap.soc cu drept de vot al epsilon. Considerandu-se ca ponderea in cap. soc cu drept de vot contistuie factorul hotarator al evaluarii dreptului de decizie, care din soc. de mai sus sunt filiale ale lui alpha ?


Cum trebuie gandit exact stiti?



#2 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 26 June 2006 - 06:42 PM

Majoritatea voturilor in adunarea generala,ceea ce inseamna multe:impunerea consiliului de administratie,politica firmei numirea directorilor etc.

ALPHA detine 60% din cap soc cu drept de vot la BETA->are 68% din DELTA,

deci daca ALPHA controleaza BETA care la rindul ei controleaza DELTA implicit ,prin majoritatea de vot detinuta ,ALPHA controleaza BETA si DELTA,intrebarea era care sunt filialele lui alpha,or ca sa fi filiala nu ai personalitate juridica ?Aici ar trebui niste cunostinte de legislatie :"ce statut au filialele ?sau care este forma juridica din care rezulta ca este filiala a lui X?

Sper ca nu am batut cimpi nu am rezolvarile in fata dar am retinut problema ca si eu nu intelegeam!




#3 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 26 June 2006 - 06:53 PM

ms mult...

filialele au personalitate juridica - vezi L31

Si mai stiam ca se considera filiala daca ai nu shtiu ce procent din cap. soc. cu drept de vot... procentul ala nu il shtiu :( ...dar pana la urma, important e ca mi-ai descurcat "itzele" pe care mi le invarteam singura prin cap :D si am cat de cat o logica la raspuns, sa pot retine



#4 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 June 2006 - 12:33 PM

Stai ca acum nu inteleg eu:
din calculele mele vine 60% din 68% = 40.8
Ca sa o controloze pe delta , nu trebuie sa detina macar 51%???????????// :?:



#5 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 June 2006 - 01:22 PM

cred ca 25% e procentul...daca ne-ar ajuta cineva "tare" pe partea juridica...nu ne-am mai chinui mintile :)



#6 mirrella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:somewhere

Postat 27 June 2006 - 02:04 PM

In cazul unei filiale, actiunile sau partile sociale sunt detinute in proportie de 50-100% de catre societatea-mama. In consecinta, soc.-mama detine mai mult de 50% din drepturile de vot (considerand ca 1 actiune = 1 vot), exercitand asupra filialei un control excusiv de drept. In cazul problemei de fata, procentajul de control pe care Alpha Group il detine la Delta este de 68% prin Beta:
Alpha ....60%.......>Beta.......68%......>Delta. De aici rezulta ca Delta este filiala lui Alpha.
Procentajul de 40.8% pe care l-ati calculat este procentajul de interes, care se foloseste la aplicarea metodelor de consolidare.



#7 QardnA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 117 Postari:
  • Location:Galati

Postat 27 June 2006 - 02:11 PM

esti un inger... Multumim ptr lamuriri



#8 dogy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 June 2006 - 03:20 PM

Multumesc! :wink:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL