Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Impozit pe venit - contract de munca extern - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Impozit pe venit - contract de munca extern


20 replies to this topic

#1 Ira.x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 11:10 AM

Exista o alta metoda de a plati impozitul pe venit daca nu sunt persoana fizica autorizata si nici salariat.As vrea sa platesc impozit dar sa nu fac atatea hartii.Pot sa completez o declaratie de venit si sa platesc impozitul afarent acelei declaratii.Va multumesc

Scuze,trebuia sa pun semne de intrebare :) :?: :?: :?:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 05:19 PM




#2 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 June 2006 - 11:34 AM

despre ce fel de venit este vorba?




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 27 June 2006 - 12:48 PM

vrei sa platesti impozit si nu stii cum ? :lol: :lol:



#4 Ira.x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 06:29 PM

Da,vreau sa platesc impozit dar fara sa ma fac PFA.Mi-am gasit un job pe internet.Caut tot felul de date pentru o companie si ei ma platesc pentru asta.M-au angajat pe mine ca este mai ieftin asa...
Nu am alt loc de munca,sunt studenta si lucrez pt compania asta cateva ore pe zi.
Pot sa platesc la sfarsitul anului impozit fara sa devin persoana fizica autorizata?



#5 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2006 - 04:11 AM

nu prea
la administratie iti cere o hartie in care scrie cat castigi... etc... in baza careia se va face impozitarea
mai bine mergi pe burta :wink:



#6 Ira.x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 01:17 PM

Am acte sa arat cat castig, Merge?
Va rog ajutati-ma,vreau sa platesc impozit dar fara atatea hartoage.Trebuie sa fie o cale.



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2006 - 02:44 PM

de ce nu te duci tu la administratie sa intrebi ? :roll:



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 02:46 PM

din cauza caniculei, probabil...
nici eu nu m-as duce azi.



#9 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 28 June 2006 - 02:49 PM

Ira.x a spus:

Da,vreau sa platesc impozit dar fara sa ma fac PFA.Mi-am gasit un job pe internet.Caut tot felul de date pentru o companie si ei ma platesc pentru asta.M-au angajat pe mine ca este mai ieftin asa...
Nu am alt loc de munca,sunt studenta si lucrez pt compania asta cateva ore pe zi.
Pot sa platesc la sfarsitul anului impozit fara sa devin persoana fizica autorizata?


Cum adica te-au angajat ? Exista un contract ?
Pana la urma , declaratia privind venitul persoanei , este pe proprie raspundere , poti sa treci ce vrei in ea . Insa daca faci asta si nu ai in spate un contract , o dovada a provenientei acestui venit , poti sa cazi in alte alea ....



#10 Ira.x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 03:11 PM

Da,am un contract.Mi-au trimis prin e-mail un contract.Eu l-am scos la imprimanta.l-am citit,l-am semnat si l-am trimis la ei prin posta.

In declaratia aceea vreau sa scriu exact asa cum este.Se vede oricum in cont cati bani se ruleaza si nu am de ce sa mint.Eu vreau sa fie totul legal ca sa nu am probleme dar nu vreau sa fac PFA

Am fost la administratia financiara si se uitau la mine ca la nu stiu ce...ziceau ca nu stiu despre ce e vorba daca e de firma din afara tarii...cum sa lucrezi pentru ei prin intermediul internetului..??..etcNumai intrebari d-astea imi puneau.Cica sa-mi fac firma mi-a zis una.. :shock: .de aceea am apelat si la acest forum.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 05:15 PM




#11 miyhai

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 03:50 PM

Deja daca ai aduc vorba de internet pentru cei de la administratie e ca si cum i-ai injura de ce au mai scump



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 11:19 AM

contractul pe care ti l-a trimis firma din afara este in limba romana, este conform codului muncii romanesc ? este contract individual de munca ? nu cred, nu are cum, daca firma nu are vreun sediu in Romania.
Este inregistrat undeva la ITM ?

parerea mea : mai intai trebuie clarificat ce fel de contract este, daca firma are vreo sucursala in Romania, vreun sediu permanent, reprezentanta, ceva. In situatia in care are, atunci acel contract trebuie inregistrat la ITM.

Daca nu.... atunci trebuie sa faci firma sau pfa pentru ca nu ai altfel cum sa declari banii primiti. Apropo, ei cum iti trimit banii ? Prin posta sau asa ceva. Atunci musai trebuie sa fii firma sau pfa.



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 29 June 2006 - 11:26 AM

sau se poate considera drepturi de autor



#14 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 29 June 2006 - 11:30 AM

Nu cred ca trebuie musai sa fie pfa , cred ca acel contract ar trebui inregistrat la afp ca un contract de mandat ( asa cum lucreaza de pilda colaboratorii la firmele de asigurari , sau cum lucreaza firmele pe sistem MLM )



#15 costinel062000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:targu jiu

Postat 29 June 2006 - 04:52 PM

daca ai contract firma este obligata sa retina si sa vireze impoyitul



#16 Ira.x

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2006 - 05:03 PM

Contractul nu este conform legislatiei din Romania.Este in limba engleza si compania nu are nici un sediu aici.
Banii ii primesc in cont.Nu este o suma fixa ci in functie de cat de mult au nevoie de serviciile mele intr-o anumita perioada.

--------------------------------------------------------------------------------

Nu cred ca trebuie musai sa fie pfa , cred ca acel contract ar trebui inregistrat la afp ca un contract de mandat ( asa cum lucreaza de pilda colaboratorii la firmele de asigurari , sau cum lucreaza firmele pe sistem MLM )


Imi puteti spune mai multe despre acest contract de mandat?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 June 2011 - 05:18 PM




#17 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 04 August 2006 - 10:30 PM

Citeste topicul de mai jos.
http://www.conta.ro/...?showtopic=6680

Daca activitatea pe care o desfasori in baza contractului incheiat cu firma nerezidenta se poate incadra la vreuna din activitatile prevazute de Codul CAEN la grupa 72, atunci esti in aceeasi situatie.
Impozitarea cf.normelor de venit e cea mai avantajoasa pt.pers.fizice.
Eu cred ca se poate incadra la 7230 (vezi mai jos).

Cod CAEN Rev.1:

7230 Prelucrarea informatica a datelor
Aceasta clasa include:
- activitati legate de bazele de date:
- furnizarea de date intr-o anumita ordine, prin metode de cautare on-line sau acces direct pentru utilizatori;
- prelucrarea datelor folosind, fie programele proprii, fie ale clientului:
- prelucrarea completa a datelor, servicii de introducere de date (data entry), scanarea documentelor etc.;
- gestiunea si exploatarea curenta a datelor care apartin clientilor;
- administrarea de pagini web.
popescul



#18 fane

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2007 - 09:46 AM

Sunt curios sa vad cum ai rezolvat problema cu impozitul pt ca sunt si eu in aceeasi situatie adica nu sunt nici PFA si nici salariat dar obtin venituri din strainatate muncind in Romania. Astept un raspuns.



#19 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 02 March 2007 - 03:31 PM

Incerca ca citesti topicul colegului nostru Lorenzo si cred ca te vei lamuri.



#20 gghost

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 September 2007 - 11:06 AM

Vezi postareaggf, la Jun 29 2006, 12:30 PM, a spus:

Nu cred ca trebuie musai sa fie pfa , cred ca acel contract ar trebui inregistrat la afp ca un contract de mandat ( asa cum lucreaza de pilda colaboratorii la firmele de asigurari , sau cum lucreaza firmele pe sistem MLM )


Va rog sa ma ajutati intr-o poblema asemenatoare:
Am incheiat cu o firma un contract de MANAGEMENT (eu fiind managerul).
Am incercat sa inregistrez acest contract la Administratia financiara, dupa o temeinica cautare a legislatiei pe net si consultarea mai multor forumuri.
Raspunsul lor a fost clar:
1. inregistrarea ca PERSOANA FIZICA INDEPENDENTA si declararea veniturilor cu Declaratia 020 NU ESTE PERMISA (cu aceasta declaratie se pot inscrie persoane fizice angajate de catre persoane fizice pe post de baby-sitter sau menajera)
2. inregistrarea cu declararea unui cod CAEN si declararea veniturilor cu Declaratia 020 NU ESTE PERMISA (cu aceasta declaratie se pot inscrie persoane fizice prestatoare de activitati liberale)
3. la intrebarea mea clara "am realizat venituri, vreau sa platesc impozite - cum procedez" mi s-a raspuns - SINGURA SANSA ESTE INCHEIEREA UNUI CONTRACT DE MUNCA SAU PFA.
Buna sugestie, dar cam tardiva, caci eu am semnat acest contract si am incasat veniturile in baza lui - fara plata nici unui impozit, evident........
Stiu ca a fost o mare tampenie sa inchei acest contract, dar anterior incheierii lui se puteau inregistra cu acea declaratie 020 si mi s-a parut ok.
Asa ca AJUTORRRRRRRR - CUM SI UNDE POT INREGISTRA ACEST CONTRACT ASTFEL INCAT SA POT PLATI TAXE SI SA INTRU IN LEGALITATE???????
Nu de alta, dar banii au fost virati in cont bancar, ceea ce banuiesc ca Finantele pot verifica.
Multumesc pt orice raspuns bine documentat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL