Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2007 - examen expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 8

Salt la continut


2007 - examen expert contabil


691 replies to this topic

#141 beldicuta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 25 April 2007 - 01:51 PM

buna,
si eu dau examenul in iunie.
am vazut ca cineva intreba cat costa "distractia"; eu am dat telefon la ceccar (bucuresti) si mi-au spus ca in total se plateste o taxa de 800ron (curs deontologie obligatoriu + examen).



#142 danielacelesta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI
  • Interests:LITERATURA

Postat 25 April 2007 - 03:48 PM

Am citit pe site-ul Ceccar faptul ca o conditie de inscriere la examenul de aptitudini este aceea de a fi angajat la o societate de expertiza, membra a Ceccar...asa este? Eu sunt in primul an de stagiu si lucrez la o firma din alt domeniu...e oare musai sa ma angajez la o firma de expertiza?Voi cum ati facut?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

DANIELA CELESTA



#143 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 25 April 2007 - 05:38 PM

Vezi postareadanielacelesta, la Apr 25 2007, 04:48 PM, a spus:

Am citit pe site-ul Ceccar faptul ca o conditie de inscriere la examenul de aptitudini este aceea de a fi angajat la o societate de expertiza, membra a Ceccar...asa este? Eu sunt in primul an de stagiu si lucrez la o firma din alt domeniu...e oare musai sa ma angajez la o firma de expertiza?Voi cum ati facut?
Multumesc anticipat pentru raspuns.

cred ca se refera la cei care nu au facut stagiul colectiv, ci la o firma de expertiza
trebuie sunat, caci si pe mine ma intereseaza



#144 danYela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Piatra Neamt

Postat 25 April 2007 - 08:43 PM

Bune seara. Eu am dat anul trecut examen de acces si, datorita faptului ca lucrez la o firma membra CECCAR am primit derogare si in iunie dau examenul de aptitudini. Sper sa-l si iau :pullhair:



#145 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 April 2007 - 11:10 PM

In caz de esac , mai poti da inca o data.In orice caz trebuie visata deontologia (primiti manualul gtatuit cand va inscrieti) .Teoria consta in 7-10 intrebari din ea . Nu uitati de juramant. Sa nu vi sa para ciudat, pica cam la 90%. Restul vor fi studii de caz ,nu f complicate. Nu s-au dat grile.
Daca sunteti ajunsi la ex. de aptitudini, gata sunteti ca si experti .
Parerea mea este ca ex. de acces e mai greu decat cel de aptitudini .
Bafta tuturor !



#146 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2007 - 02:11 PM

A aparut pe www.ceccar.ro TEMATICA pentru examenul de expert contabil si contabil autorizat 2007 !!! :smile:
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#147 alexandrudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 May 2007 - 10:11 AM

Vezi postareaBANKER, la Apr 7 2007, 11:36 AM, a spus:

M-am inscris la examenul din septembrie.
Saptamana aceasta CECCAR-ul a organizat o intalnire cu toti cadidatii pt clarificari.
Se poate invata si dupa cartea din 2005 (ei spun ca cea din 2006 nu difera prea mult- acolo gasiti si tematica).
Cursurile de pregatire incep pe 23 aprilie si vor tine 2-3 luni, ele costand aproximativ 440 lei (160 ore).
Bonus un suport de curs + CD cu legislatia din bibliografie + Carte tot din bibliografie.
Pregatirea centralizata reprezinta 20% din necesarul de cunostinte pt exemen.
Personal eu nu o recomand - e pierdere de vreme tinand cont de experienta colegilor din anii trecuti.
Examenul pt experti va costa 175 euro, iar pt contabili autorizati 125 euro.
Data limita pt depunerea dosarului 9 august ( cu 30 de zile inainte).
Pt documentele necesare dosarului mai avem timp sa vorbim.
Importanta e acum pregatirea.

Examenul va fi foarte greu anul acesta, deoarece s-a eliminat obligativitatea experientei economice, si exigenta va creste pt a compensa aceasta facilitate.
Cei de la CECCAR au mentionat schimbari doar la sectiunea fiscalitate si drept.
La conta se va pune accent pe IAS-uri.
Cred ca foarte putini vom fi norocosi sa luam acest exemen.
In 2003 cand s-a dat numai grila, procentajul de promovare a fost de 98%, si materia super usoara daca e sa comparam testele din anii precedenti ce cele actuale.
Nu mi-e teama sa afirm ca multi dintre cei care anul acesta vor deveni experti, daca ar fi sa dea examenul in noile conditii s-ar face de ras.
Am ceva material strans de anul trecut - rezolvari.Pot trimite celor ce doresc aceste raspunsuri, dar dupa sarbatori.
Ideal ar fi sa formam o echipa si sa lucram impreuna.
Cei din anii trecuti au facut acest lucru si au avut, numai de castigat.

Sarbatori fericite tuturor!


Vezi postareaBANKER, la Apr 7 2007, 11:36 AM, a spus:

M-am inscris la examenul din septembrie.
Saptamana aceasta CECCAR-ul a organizat o intalnire cu toti cadidatii pt clarificari.
Se poate invata si dupa cartea din 2005 (ei spun ca cea din 2006 nu difera prea mult- acolo gasiti si tematica).
Cursurile de pregatire incep pe 23 aprilie si vor tine 2-3 luni, ele costand aproximativ 440 lei (160 ore).
Bonus un suport de curs + CD cu legislatia din bibliografie + Carte tot din bibliografie.
Pregatirea centralizata reprezinta 20% din necesarul de cunostinte pt exemen.
Personal eu nu o recomand - e pierdere de vreme tinand cont de experienta colegilor din anii trecuti.
Examenul pt experti va costa 175 euro, iar pt contabili autorizati 125 euro.
Data limita pt depunerea dosarului 9 august ( cu 30 de zile inainte).
Pt documentele necesare dosarului mai avem timp sa vorbim.
Importanta e acum pregatirea.

Examenul va fi foarte greu anul acesta, deoarece s-a eliminat obligativitatea experientei economice, si exigenta va creste pt a compensa aceasta facilitate.
Cei de la CECCAR au mentionat schimbari doar la sectiunea fiscalitate si drept.
La conta se va pune accent pe IAS-uri.
Cred ca foarte putini vom fi norocosi sa luam acest exemen.
In 2003 cand s-a dat numai grila, procentajul de promovare a fost de 98%, si materia super usoara daca e sa comparam testele din anii precedenti ce cele actuale.
Nu mi-e teama sa afirm ca multi dintre cei care anul acesta vor deveni experti, daca ar fi sa dea examenul in noile conditii s-ar face de ras.
Am ceva material strans de anul trecut - rezolvari.Pot trimite celor ce doresc aceste raspunsuri, dar dupa sarbatori.
Ideal ar fi sa formam o echipa si sa lucram impreuna.
Cei din anii trecuti au facut acest lucru si au avut, numai de castigat.

Sarbatori fericite tuturor!




#148 alexandrudaniela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 01 May 2007 - 10:18 AM

as dori si eu daca se poate aceste raspunsuri pe adresa daniela08alexandru@yahoo.com
multumesc mult!
foarte buna initiativa



#149 drs

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 03 May 2007 - 01:25 PM

BANKER ma intereseaza si pe mine materialele pentru examenul de anul asta.
Pls le trimiti si la dfrantescu@gmail.com ?



#150 magic lion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 May 2007 - 02:14 PM

pentru BANKER

te rog sa imi trimiti si mie materialele pentru examenul de expert contabil de anul acesta pe adresa visovanmia@yahoo.com.

merci :smile:



#151 alina_mari

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 03 May 2007 - 09:16 PM

salut, eu sunt interesata de examenul de expert, dar citind tot ce ati scris voi"colegi" cred ca sunt sanse putine pentru sa ma apuc sa invat de acum :smile:



#152 mikella21

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 04 May 2007 - 10:03 AM

Fisier atasat  IAS_Standardul_International_de_Contabilitate_IAS_2.doc   83.5K   247 downloads
[sub]salut, eu sunt interesata de examenul de expert, dar citind tot ce ati scris voi"colegi" cred ca sunt sanse putine pentru sa ma apuc sa invat de acum :smile: [/sub]
[/quote]
Nici eu nu m-am apucat inca de invatat dar din cate am vazut e foarte mult. Am ceva materiale pentru examen si as vrea sa le pun aici dar nu stiu daca am sa reusesc...



#153 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 04 May 2007 - 10:40 AM

s-a inscris careva?
voi ati primit faimosul certificat de acces care trebuie legalizat?
eu nu l-am primit si cica am semnat de primirea lui



#154 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 04 May 2007 - 10:55 AM

La Arad mi s-a spus ca inscrierile incep din 7 mai. Daca e vorba de certificatul care atesta ca ai luat examenul de acces, da eu una l-am primit acu' vreo 3 ani dupa examenul de acces.
Sper sa aflam mai multe amanunte saptamana viitoare cand incep inscrierile.
Manuela



#155 polhac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 04 May 2007 - 11:52 AM

Vezi postareagruion27, la Apr 12 2007, 10:40 AM, a spus:

Si totusi aici se discuta despre examenul de aptitudini (de dupa stagiu), dupa cum s-a mai spus.
Despre cel de acces se discuta intr-un alt loc.

Apropo de examenul de aptitudini ati mai aflat ceva noutati? Stiti cumva cand se vor tine cursurile? Si ce se intampla daca nu il iei (ca sa pun raul in fata), il mai poti da la anu'?
in sesiunea din octombrie 2006 s-au dat 2 probleme mari .una cu ias 16 si una din evaluare economica,teorie din deontologie.a urmat apoi examenul oral la care au intrat doar cei care au luat scrisul.examenul oral a fost din audit,drept,ias



#156 ianymo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 May 2007 - 03:12 PM

In 30 iunie 2007 am fost anuntat ca se tine examenul de aptitudini pt experti contabili.
De la CECCAR mi s-a spus ca obligatoriu participa persoanele care au 2 ani si 6 luni de stagiu.
Daca am luat examenul in nov 2004 si mi-am facut inscrierea in martie 2005 sunt obligat sa dau examenul ???



#157 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 May 2007 - 08:11 AM

Vezi postareadrs, la May 3 2007, 01:25 PM, a spus:

BANKER ma intereseaza si pe mine materialele pentru examenul de anul asta.
Pls le trimiti si la dfrantescu@gmail.com ?

si pe mine ma intereseaza. Ai putea sa mi le trimiti si mie la magda23112005@yahoo.com?
Multumesc mult



#158 Daniela.Zaharia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 235 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2007 - 10:42 PM

Stie cineva ceva de cursurile de pregatire pt bucuresti? cand si unde se tin, pana cand se fac inscrieri?
Ce parere aveti, anu acesta cam tot ca anu trecut va fii proportia la notare intre subiectele grila si subiectele de judecata adica 50-50%?
DanielaZ



#159 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 06 May 2007 - 09:07 AM

Vezi postareaDaniela.Zaharia, la May 5 2007, 11:42 PM, a spus:

Stie cineva ceva de cursurile de pregatire pt bucuresti? cand si unde se tin, pana cand se fac inscrieri?
Ce parere aveti, anu acesta cam tot ca anu trecut va fii proportia la notare intre subiectele grila si subiectele de judecata adica 50-50%?

Anul acesta 20% teste grila, 80% subiecte de judecata.
De anul viitor se vor elimina testele grila.
Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...



#160 BANKER

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Location:BRAILA
  • Interests:Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...

Postat 06 May 2007 - 09:23 AM

Puteti descarca subiectele rezolvate de la acest link : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...14148&st=80, din cadrul topicului "grile examen expert contabil"
Cautati postarea din 25.02.2007.
Succes!
Ajuta-te singur, pentru a putea ajuta pe ceilalti...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL