Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
2007 - examen expert contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


2007 - examen expert contabil


691 replies to this topic

#41 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 02 March 2007 - 06:12 PM

spune mi te rog, cum ar fi mai bine sa ma apuc de invatat? sa fac mai intai grilele (poate ma ajuta sa imi intru in mana) sau sa incep cu teoria? sincera sa fiu , daca ma apuc cu teoria s ar putea sa ma plicitsesc pe parcurs. incerc sa gasesc o modalitate care sa nu ma faca sa ma imprastii in mai multe directii. stiu ca sunt vreo 7 domenii. conta, fiscalitate, drept, audit, evaluare... cu ce este mai indicat a incepe?
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#42 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 02 March 2007 - 06:30 PM

m am uitat pe tematica de pe ceccar.ro si la fiecare materie sunt intre 15-30 de titluri la bibliografie. va dati seama ca nu pot sa le procur pe toate si sa le iau la rand la invatat. trebuie sa fie o solutie mai inteligenta. cum sa incep? va rog. ma simt ca un pui intre ulii
:lostit (13):

Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#43 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 March 2007 - 06:50 PM

parerea mea este ca trebuie sa participam la cursurile care incep in aprilie si vom parcurge bibliografia pe masura predarii. intrebarea mea ar fi daca s-au facut modificari majore in cartea de grile 2006 fata de 2005?????????? stie cineva?
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#44 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 02 March 2007 - 06:57 PM

fratilor, eu chiar am o dilema foarte mare. MERITA sa invat pt examenul de expert contabil din toamna asta? eu am terminat ase ul de 3 ani si lucrez la firma proprie (adica a familiei)-tin contabilitatea-. poate ma sfatuiti voi (cei mai cu experienta in domeniul contabil dar si cu "scoala vietii") ce sa fac? la ce ma ajuta daca voi fi expert contabil? sau e mai bine sa lucrez in continuare in practica de zi cu zi?poate ma veti intreba ce vreau sa fac in viitor. normal ca vreau sa ma perfectionez in ale contabilitatii dar nici nu vreau sa invat teorie =3ani de stagiu ca in final, sa ce? asa mai bine depasesc obstacolele in practica de zi cu zi .
chiar mi ar prinde bine niste pareri sincere si avizate.
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#45 lyv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:oradea

Postat 02 March 2007 - 07:26 PM

[quote name='coconat' date='Mar 2 2007, 06:57 PM' post='123736']


Nu vreau sa dau sfaturi. Doar o aluzie: fa-le pe amandoua in paralel. Linistit poti sa faci stagiul ala pe langa munca care o ai. Bafta



#46 kathy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 02 March 2007 - 08:24 PM

este o idee buna sa incepi cu grilele, dar in acelasi timp sa citesti si teoria.


Vezi postareaMIRELA-bc, la Mar 3 2007, 04:50 AM, a spus:

parerea mea este ca trebuie sa participam la cursurile care incep in aprilie si vom parcurge bibliografia pe masura predarii. intrebarea mea ar fi daca s-au facut modificari majore in cartea de grile 2006 fata de 2005?????????? stie cineva?

sincer nu mi-as pune prea multa baza pe cursurile acelea. Am vazut cateva cursuri de acest gen si sincer, daca nu stii de unde sa incepi sa inveti, e clar ca te vei uita ca mata in calendar.
kathy



#47 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 05 March 2007 - 08:45 AM

Sunt si eu interesata de examenul pentru expert contabil. Daca stie cineva as vrea sa stiu si eu cce fel de cursuri sunt cele ce se vor organiza incepand din aprilie, unde se vor organiza si cat costa.
Va multumesc mult.



#48 veronika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 05 March 2007 - 11:06 AM

Si eu sunt interesata de examenul de expert contabil. Mie imi convine ideea de 80% judecata si 20%grile. Cum aflu noutati, va scriu!



#49 Roxanee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 07 March 2007 - 02:34 PM

Salut.
Am si eu o nelamurire in ianuarie am fost la filiala CECAR din judetul meu si mi-au spus ca examenul este in Iunie, iar pe forum am vazut 8- p septembrie. Care este de fapt data examenului?
Cat priveste tematica pe sait-ul CECAR este cea din 2005, iar la sediu mi-au dat cartea de grile pentru 2006 (destul de costisitoare de altfel)..........
:lostit (13):



#50 CarmenCr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 09 March 2007 - 12:18 PM

buna
vreau si eu grile in caz ca faci rost de ele sau le gasesti postate pe undeva.
merci anticipat
mailu meu este: grupa1558_fpf@yahoo.com

Carmen



#51 GabrielaPS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 March 2007 - 10:02 AM

buna. anul acesta vreau sa dau si eu examenul de admitere la profesia de expert contabil.
zilele trecute am fost la ceccar arad si am intrebat de examen. va fi in 8-9 septembrie si examenul costa 125 euro.
cartea va aparea undeva in luna august.

am citit pe forumul conta.ro si am inteles ca sigur dau din IAS-uri si IFRS. ca o fata silitoare ce sunt m-am pus sa listez IAS-urile, care sunt pe adresa de e-mail expertcontabil2006@yahoo.com. numai IAS-urile sunt aproape 2 topuri de hartie.

daca sunt de judecata grilele e putin cam aiurea sa le inveti doar dupa rezolvari.
are cineva o structura de invatare mai usoara?
sa zicem ca studiez toate IAS-urile , numai ca mai e o gramada de invatat, avand in vedere tematica orientativa pentru 2005.

va multumesc.
astept o idee salvatoare.



#52 nicofolo

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2007 - 10:58 PM

Buna ziua,

Am si eu o intrebare:
Sunt absolventa de ASE cu studii superioare. Nu sunt expert contabil.
Daca am o firma pot sa tin contabilitatea la alta societate (mica, 1 salariat, CA pana in 30000 euro pe an) daca administratorul accepta sa semneze toate actele si sa isi asume responsabilitatea tuturor declaratiilor?
Ma gandesc ca daca pot sa tin contabilitatea societatii mele in calitate de administrator, de ce nu as putea sa o fac si pentru altii in calitate de prestator de servicii contabile.

Multumesc



#53 coconat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 159 Postari:

Postat 22 March 2007 - 11:24 AM

chiar nu mai este nimeni interesat de examenul pt expert de anul acesta? poate voi, seniorilor, ne dati ceva sfaturi de inceput pt noi, astia mici, care suntem la inceput de drum
Chiar dacă omul va face un cer nou și un pământ nou, tot nu va fi fără griji!



#54 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 22 March 2007 - 12:11 PM

"...... m-am pus sa listez IAS-urile, care sunt pe adresa de e-mail expertcontabil2006@yahoo.com.
[/quote]

Cum adica sunt pe ... ? cum le iau de acolo? ca nu e un link www......????
Vreau si eu IAS-urile te rog !!!
"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#55 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 22 March 2007 - 01:48 PM

E o adresa unde sunt informatii cu privire la IAS, etc
expert_contabil2006@yahoo.com
parola: ec2006



#56 dalila1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 23 March 2007 - 11:10 AM

buna

sunt noua pe acest forum si sper sa ma descurc.

as dori si eu daca se poate grile examen acces stagiu

adresa mea este: maria_tanase@k.ro



#57 onutika

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 March 2007 - 02:48 PM

ai idee cand se tin cursurile in aprilie si la ce ora? pe site-ul ceccar nu am vazut nimic.

Multumesc

Vezi postareaMIRELA-bc, la Mar 2 2007, 07:50 PM, a spus:

parerea mea este ca trebuie sa participam la cursurile care incep in aprilie si vom parcurge bibliografia pe masura predarii. intrebarea mea ar fi daca s-au facut modificari majore in cartea de grile 2006 fata de 2005?????????? stie cineva?




#58 ELADI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 28 March 2007 - 11:41 AM

Buna tuturor. Sunt nou venita si as vrea sa sustin examenul de expert contabil de anul acesta.Vreau sa stiu daca vor fi modificari majore fata de anul trecut si daca are cineva subiectele care s-au dat in 2006.



#59 ELADI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 28 March 2007 - 03:07 PM


buna. sunt nou venita si vreau sa merg la examen anul acesta.are cineva idee daca invatam dupa grilele din 2005 e OK?




#60 ana_sim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 30 March 2007 - 12:05 PM

si eu vreau sa dau anul acesta examen de expert contabil.
am luat cartea din 2006 si am inceput sa rezolv grilele, dar, parerea mea e ca trebuie citit tot ceea ce e trecut in bibliografie, pentru ca altfel e greu sa rezolvi anumite grile.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL