Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce fel de contract sa fac ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce fel de contract sa fac ?

9 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 10:43 PM

dragilor, va rog mult sa ma ajutati, ma arde rau urmatoarea problema :

joi particip la un targ si vreau sa angajez cateva domnisoare dragute pe post de hostess, sa-mi imparta pliante si alte materiale promotionale. ce forma legala de angajare pot folosi in lipsa contractelor de colaborare (asa cum am facut inainte de martie 2003) ??

va sunt recunoscatoare pt. solutiile insotite de baza legala si promit sa va tin minte in mod deosebit pe cei care ma ajutati ! ca "imi crapa buza" ... :oops:

nu pot folosi firmele specializate de hosting, ca au niste tarifeeee...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 November 2008 - 02:51 PM




#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 27 June 2006 - 10:54 PM

Poti incheia si acum contracte de acest fel.
Codul fiscal:
...
Art. 52. - (1) Platitorii urmatoarelor venituri au obligatia de a calcula, de a retine si de a vira impozit prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate, din veniturile platite:
a) venituri din drepturi de proprietate intelectuala;
B) venituri din vanzarea bunurilor in regim de consignatie;
c) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor de agent, comision sau mandat comercial;
d) venituri din activitati desfasurate in baza contractelor/conventiilor civile incheiate potrivit Codului civil;
e) venituri din activitatea de expertiza contabila si tehnica, judiciara si extrajudiciara;
f) venitul obtinut de o persoana fizica dintr-o asociere cu o persoana juridica contribuabil, potrivit titlului IV, care nu genereaza o persoana juridica.
(2) Impozitul ce trebuie retinut se stabileste dupa cum urmeaza:
a) in cazul veniturilor prevazute la alin. (1) lit. a) - e), aplicand o cota de impunere de 10% la venitul brut;
Activitatea prestata este pe durata determinata, legata de un anume eveniment si durata trebuie sa fie mai mica de 2h/zi. :wink:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2006 - 11:03 PM

da, iubita, dar pt. asta trebuie sa fie pfa. s-a mai discutat pe forum ..
am vb si la MF ... mi-au spus exact acelasi lucru... acum 2 ani aveam nevoie de niste elevi sau studenti, pt. distributia de pliante in cutiile postale si tot de asta m-am lovit, fir-ar sa fie.. am rascolit, atunci, cerul si pamantul si am aflat acelasi lucru : daca nu e pfa, singura modalitate de angajare e contractul de munca.
stiu cazuri de tineri care au facut contract de drepturi de autor in loc de contract de munca, nimeni nu i-a avertizat de consecinte si le-a venit somatie de plata 6,5 % cass, chiar dupa 2 ani de la contract si chiar fara ca ei sa se fi inreg. pfa... in plus, eu cred ca imi trebuie si mie, ca firma, o dovada clara ca pot sa virez la stat NUMAI cei 10% si NU toate taxele salariale... pt. asta imi trebuie dovada ca veniturile lor sunt impozabile asa, adica doar cu cei 10 %, altfel vine fiscul si ma beleste (scuzati cuvantul :oops: ).
din cate stiu, singura exceptie de la aceasta regula, adica singura categorie careia i se poate face contract de colaborare fara sa fie pfa, o constituie persoanele angajate de asociatiile de proprietari (locatari).

:cry: ma gandeam ca, poate, mai exista vreo posibilitate noua...

multumesc mult pt. mesaj, ctanela. :smt058

sunt rupta... :cry: ajutati-ma, ce e de facut ??? 8-[



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 28 June 2006 - 04:17 AM

mai draga .. eu nu sunt prea sigur ca trebuie sa fie PFA pt a ii face contract conform codului civil, nu de alta dar daca e PFA poate sa dea factura si se face contract comercial de prestari servicii... parerea lu' yo :roll:



#5 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 06:22 AM

ori cim pe durata determinata ori apelat la vreo firma care are ca obiect de activitate "inchirierea" de personal pentru diverse activitati. Contract/conventii civile doar pentru persoane autorizate.



#6 tudor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:baia mare

Postat 28 June 2006 - 09:35 AM

Eu cred ca Septimiu are dreptate. Cu autorizatii nu se incheie contract civil ci contract comercial de prestari servicii . Am si eu in studiu chestia asta , astept un raspuns autorizat , si ne mai auzim.



#7 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 June 2006 - 09:39 AM

Un excelent articol pe aceasta tema.

Citeaza

Tratamentul fiscal al convențiilor civile

Conform prevederilor art.53, veniturile din activități desfășurate în baza contractelor/convențiilor civile încheiate potrivit Codului civil se impozitează prin reținere la sursă (pct.1 lit.d) prin aplicarea unei cote de 10% (pct.2 lit.d). Normele de aplicare nu aduc precizări suplimentare.

Este important de subliniat faptul că aceste contracte/convenții nu sunt definite în materia fiscală, ci doar li se aplică regulile generale prevazute de Codul civil.

Întrebarea care se ridica este urmatoarea:
În ce conditii se recunoaste tratamentul fiscal de mai sus?

In practică, se întâlnesc opinii ale reprezentanților M.F. conform cărora această prevedere se aplică numai persoanelor fizice autorizate în baza Legii nr.507/2002 sau în baza unor legi speciale. Opinia se bazeaza pe faptul că nu pot fi prestate activitati economice pe teritoriul României în mod independent fără o autorizație în acest sens. În concluzie, se consideră că, dacă prestatorul serviciilor nu este o persoană autorizată, veniturile respective au o natură dependentă (salariat) și vor fi supuse inclusiv contribuțiilor sociale.

Având în vedere prevederea specială introdusă de Codul fiscal conform căreia o tranzactie economică trebuie analizata în functie de conținutul economic și nu de forma juridică, considerăm că opinia de mai sus suportă anumite critici:

1. În ceea ce priveste obligația înregistrării ca persoană fizică autorizată:

Codul comercial defineste comerciantul ca fiind "acela care face fapte de comerț, având comerțul ca o profesiune obișnuită".
În acest caz, legislația în vigoare cere ca persoana respectivă să se autorizeze și să se înregistreze fiscal.
În ceea ce priveste contractele/convențiile civile, în cele mai multe cazuri, aceste activități sunt ocazionale și nu obișnuite, ceea ce înseamnă că persoanele respective nu sunt comercianți.

Mai mult, Codul fiscal include o serie de venituri cum ar fi, de exemplu, veniturile din drepturi de proprietate intelectuală în categoria veniturilor din activitati independente.

Impozitarea acestor venituri este tot prin retinere la sursa. Difera doar cota ,15%.

Daca am urma logica de mai sus, se intelege ca inventatorii de exemplu ar trebui sa se autorizeze.

2. În ceea ce priveste natura dependentă a veniturilor:

Conform Codului muncii, un contract de muncă nu poate fi incheiat pentru mai putin de 10 ore pe saptamană. Contractul/convenția civilă se încheie în general pentru o durată mai mică (de exemplu 3 ore pe lună), caz în care nu poate fi încheiat un contract de muncă fară a se încalca prevederile Codului muncii.
În plus, modul de gestionare a contribuțiilor sociale face imposibilă aplicarea regimului salariatilor, fără însă a avea un contract de muncă. Mai mult: Codul fiscal include veniturile obținute în baza convențiilor civile numai în categoria activitatilor independente.
Deși ar fi necesare instructiuni suplimentare, considerăm că o solutie simplă și practică este cea data de Codul fiscal: veniturile obtinute în baza convențiilor civile sunt supuse unor plăți anticipate de impozit prin reținerea la sursa a 10% din venit, fără a mai fi necesară indeplinirea altor formalitați. Prestatorul serviciilor va include venitul în declarația de impozit pe venit global, ceea ce înseamnă că bugetul statului va încasa aproximativ aceeași sumă ca și în cazul în care venitul era tratat ca salariu. Contribuțiile sociale vor fi de asemenea plătite, doar că de data aceasta calculul și plata cad în sarcina individului și nu a beneficiarului serviciului.

Revenind la întrebarea inițială:
În ce condiții se poate aplica aceasta prevedere? Să luăm cazul unui student care în aceasta primavară împarte materiale publicitare în cadrul unei campanii de marketing a unei firme. Serviciul este prestat o singură dată, dureaza 2 ore, într-o zi la liberă alegere a prestatorului. în plus, persoana respectivă folosește resursele proprii (genți, transport) pentru această prestație.

Ar trebui ca acest student să se autorizeze la primarie și să se înregistreze la Administrația Financiară pentru o activitate pe care nu o va mai presta poate niciodata? Sau ar trebui ca beneficiarul să îl angajeze pentru o lună de zile, cu o durată de minim 10 ore pe săptamână, să înregistreze contractul la Inspectoratul Teritorial de Muncă și eventual să îi deschidă cartea de muncă? Ce se întamplă dacă sunt 50 de studenti?

Romulus Badea
Tax Manager, PricewaterhouseCoopers




#8 ana c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 405 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 28 June 2006 - 10:24 AM

Otilia, si noi avem la firma contracte de munca cf cod civil, cu persoane care nu sunt PFA. Am avut si anul trecut... si anul asta o gramada. Am avut control de la organe si nu a fost nici o problema. Avem si contracte cu pfa, majoritatea angajatilor vechi sunt in aceasta situatie. Deci poti s-o faci linistita! :)

Daca ai intrebari tehnice... "cum...unde..." am sa incerc sa-ti raspund...



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 June 2006 - 10:34 AM

marian.apetre a spus:

Un excelent articol pe aceasta tema.
va multumesc din suflet pt. ajutor, tuturor :D

pt. tine, marian :smt058 , o mentiune speciala datorata acestui art. care imi mai arata o data ca tema e discutabila din punctul fiscului de vedere si, pana la urma, o lasa in coada de peste... cum eu nu sunt o firma mare, cu un potential economic care sa imi permita lupta corp la corp si de durata cu fiscul, o sa evit orice actiune cu potential de risc ridicat.

din pacate, cu PricewaterhouseCoopers am o experienta uratica, din cauza lor era cat pe ce sa am mari probleme din care pierderea serviciului era cea mai usoara; am fost salvata DOAR prin bunavoita d-nei Stoianov (la vremea aceea, director adjunct al directiei de politica si legislatie fiscala din MF ) careia ii multumesc inca o data si ii voi fi mereu recunoscatoare pt. sprijinul absolut neconditionat.

o zi asa cum v-o doriti.



#10 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 10:51 AM

Am dat o "cautare":
MINISTERUL MUNCII SI SOLIDARITATII- INSPECTIA MUNCII


" Daca activitatea efectuata de persoana fizica nu are carcater permanent si/ sau timpul lucrat este mai mic de 2 ore pe zi/ 10 ore pe saptamana, atunci ar fi posibila incheierea de contracte/ conventii civile conform art. 969 din Codul civil.
In acest caz, contractele/ conventiile nu stabilesc un raport guvernat de prevederile Codului muncii, ci dau nastere unui raport juridic civil.
Legea 300/2004 privind autorizarea persoanelor fizice si a asociatiilor familiale care desfasoara activitati economice in mod indep, statueaza in cuprinsul art. 5 lit. c ca pot desfasura activitati economice inmod independent persoanele fizice care au calificarea( pregatire profesionala sau, dupa caz, experienta profesionala), necesara pentru a desfasura activitatea economica pentru care se solicita autorizatia.
Precizam ca desfasurarea acestor activitati economice in mod regulat, cucaracter continuu ca profesii obisnuite, necesita autorizatie de la primarie si inregistrarea la Rg Com si la organele fiscale, asa cum prevede lg. 300/2004.
Contractele/ conventiile civile icheiate conform Codului civil nu se inregistreaza la Administratia Financiara de care apartine teritorial dupa sediul social sau domiciliu.
Cf. lg 571/2003 privind codul fiscal, art. 53 alin 1 lit.d, platitorii veniturilor din activitatile desfasurate in baza conventiilor/ contractelor civile au obligatia de a calcula, retine si vira impozit prin retinere la sursa, reprezentand plati anticipate din veniturile platite.
La sfarsitul anului se va elibera angajatului cu contract. conventie vicila o adeverinta prin care se confirma veniturile realizate si si sumele retinute(10%), conform art.53 Cod fiscal.
conform art3 89 alin 1 din codul fiscal, angajatorii au obligatia de a completa si depune declaratiile speciale( formular 205) privind veniturile realizate cf contracte/ conventii civile realizate in anul precedent."






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL