Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Medic PFA ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Medic PFA ?

4 replies to this topic

#1 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 28 June 2006 - 03:01 PM

Un medic, cu contract de munca la un spital si cu drept de libera practica, poate fi PFA ?
In normele la L300/2004, anexa 1, nu am gasit coduri CAEN cu 851 - Activitati referitoare la sanatatea umana.



#2 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 June 2006 - 08:45 AM

mariamarin a spus:

Un medic, cu contract de munca la un spital si cu drept de libera practica, poate fi PFA ?
In normele la L300/2004, anexa 1, nu am gasit coduri CAEN cu 851 - Activitati referitoare la sanatatea umana.
Poate fi PFA dar nu in baza legii 300/2004.
Medicina fiind o profesie "reglementata prin legi speciale" intra la exceptiile de la lege cf. art.1, alin.(2).

In general, profesiile "reglementete" sunt definite de Legea 200/2004 privind profesiile reglementate din România, iar in mod special profesia de medic este reglementata de OG.124/1998 privind organizarea și funcționarea cabinetelor medicale, cu modificarile ulterioare.



Oricum anexa 1 a fost abrogata de Legea nr.378/2005 fiind permis orice cod CAEN.




#3 mariamarin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2006 - 09:44 AM

Multumesc.
Totusi in L200/2004, cap.1 art.1 precizeaza:
(3)Prevederile prezentei legi nu se aplica în cazul profesiilor de medic, medic dentist/stomatolog, farmacist, asistent medical, moasa, medic veterinar si arhitect, precum si activitatilor prevazute în anexa nr. 1.
De asemenea O. 124/1998 se refera la cabinete medicale si nu am gasit situatia unui medic care lucreaza pe la diferite cabinete dupa orele de spital.
Pana la urma tot L300/2004 ramane, daca anexa 1 a fost abrogata si este permis orice cod CAEN.



#4 hucka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Location:iasi

Postat 13 July 2006 - 09:03 PM

in concluzie: poate un medic care lucreaza in mai multe locuri dupa program sa-si desfasoare acivitatea prin PFA sau nu?



#5 indy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 15 July 2006 - 09:00 PM

medicul in baza autorizatiei de libera practica se declara la finante pfa. Incheie contract comercial cu cate clinici doreste le factureaza serviciile si le incaseaza pe baza de chitanta sau prin banca






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL