Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
urgent,declaratia 205! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


urgent,declaratia 205!

106 replies to this topic

#101 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 October 2006 - 07:01 AM

Aveti aici un nr. de telefon ANAF Asistenta Contribuabililor 0314039160 unde le-am explicat situatia decl.205 la sect. 3 si au spus ca avem dreptate dar trebuie sa-i lamurim si pe cei de la sect. 3 de acest fapt!!! :thumb_yello:
Cred ca ar fi cazul sa-i pistonam putin fiindca celor de la 3 putin le pasa de ANAF, MF, legi, norme, instructiuni samd... Ei sunt mai smecheri si au nevoie mare de banet sa raporteze la partid ca au depasit planul la amenzi...

Astia de la sect. 3 o baga cu abureala cand le citesti instructiunile de completare decl. 205: cica ei coroboreaza mai multe legi (fac un fel de ciorba de legi) si asa au ajuns la concluzia ca trebuiau depuse resp. declaratii :angry:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#102 sustreanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 31 October 2006 - 09:59 AM

Ai perfecta drepatate . Intrebarea este cum putem sa-i lamurim? Eu am incercat la Asistenta Contribuabili la AFP sector 3 dar ei nu accepta nici o explicatie. Insista pe aceeasi chestie ca sumele din Declaratia 205 (impozitul retinut) trebuie sa fie la fel cu sumele declarate in 100 (la impozitul pe dividende).




#103 bestuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 02 November 2006 - 03:48 PM

Eu m-am decis sa nu o depun. Cand primesc raspunsul de la MF ii fac o copie si le-o trimit si celor de la sectorul 3. Amenda nu poate sa imi dea fara sa iau la cunostinta. Asta este.
Nu vad cum ar putea sa ma oblige sa achit o amenda pentru care ei nu au temei legal. Ma rog.
Declaratia 205 am sa o depun linistit la anul si cu asta basta.



#104 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 November 2006 - 05:24 PM

Spunea cineva ca a vazut un teanc imens de amende platite cu decl. asta 205 la sect. 3...se pare ca romanul e stupid si ei conteaza pe asta! ... :angry: au clienti cacalau...
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#105 OANA TOMA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:harsova-constanta

Postat 03 November 2006 - 12:10 PM

Dar daca am platit impozitul pe dividende, aferent dividendelor totale si platite, si nu am depus declaratia 205 pana acum?
oana_toma



#106 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 November 2006 - 04:17 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Nov 2 2006, 06:24 PM, a spus:

Spunea cineva ca a vazut un teanc imens de amende platite cu decl. asta 205 la sect. 3...se pare ca romanul e stupid si ei conteaza pe asta! ... :thumb_yello: au clienti cacalau...
amende ... :angry: iar am baut prea mult :celb (8):
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#107 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 04 November 2006 - 08:11 PM

Pt Oana_Toma: Te referi la impozitul pe dividende aferente anului 2005? Daca da, si eu am fost in situatia asta, la sectorul 6. Am primit o "instiintare" de la ei, se coreleaza declaratia 100 cu declaratia 205, au observat lipsa celei din urma. Am fost la administratie, am platit o amenda de 250 ron (jumatate din minumul amenzii) si am depus declaratia!
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL