Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bon fiscal pentru combustibil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bon fiscal pentru combustibil

5 replies to this topic

#1 miss_me

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:SIBIU

Postat 30 June 2006 - 08:38 AM

Buna ziua, Am o intrebare in legatura cu bonurile fiscale pentru combustibil.Daca nu le folosesc pentru auto ci pentru un generator de curent ,deci nu am numar de inregistrare ,iar valoarea bonului este mai mare de 100.Factura nu vrea nimeni sa-mi dea. Cum inregistrez? Cum deduc TVA .Folosesc cam 120 litri de motorina pe zi.



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 30 June 2006 - 08:41 AM

Insista sa ti se dea factura .
Eu cumpar motorina pentru utilaje si ca sa evit problemele am cerut si primit factura , de la toti : Petrom . OMV , Lukoil .... sunt obligati sa dea factura daca le ceri .




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 June 2006 - 09:30 AM

ggf a spus:

Insista sa ti se dea factura .
Eu cumpar motorina pentru utilaje si ca sa evit problemele am cerut si primit factura , de la toti : Petrom . OMV , Lukoil .... sunt obligati sa dea factura daca le ceri .
sunt obligati, dar asta nu inseamna ca o vor si face. am umblat doua saptamani zilnic prin feb. 2006 pe la OMV si Petrom pt. o factura si nu am reusit sa obtin. mereu motivau ca nu au. imi trebuia pt. rovinieta, cand era in toi scandalul cu bonurile fiscale fara factura. pana la urma mi-au dat 2 bonuri, unul fiscal unul nefiscal. pe cel fiscal l-am inregistrat totusi in contabilitate (pe riscul meu), iar cu cel nefiscal umblu in talonul masinii.



#4 Cristian Mazilu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara, Romania

Postat 12 July 2006 - 04:51 PM

Vorbeste cu seful de statie, sau cu cineva, sa ti se dea factura macar o data la doua zile, care sa cumuleze valorile pe cele doua zile. Nu ar fi o solutie si pentru tine si pentru ei?



#5 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 12 July 2006 - 05:09 PM

nicole33 a spus:

ggf a spus:

Insista sa ti se dea factura .  
Eu cumpar motorina pentru utilaje si ca sa evit problemele am cerut si primit factura , de la toti : Petrom . OMV , Lukoil .... sunt obligati sa dea factura daca le ceri .
sunt obligati, dar asta nu inseamna ca o vor si face. am umblat doua saptamani zilnic prin feb. 2006 pe la OMV si Petrom pt. o factura si nu am reusit sa obtin. mereu motivau ca nu au. imi trebuia pt. rovinieta, cand era in toi scandalul cu bonurile fiscale fara factura. pana la urma mi-au dat 2 bonuri, unul fiscal unul nefiscal. pe cel fiscal l-am inregistrat totusi in contabilitate (pe riscul meu), iar cu cel nefiscal umblu in talonul masinii.

Eu ma tot intreb cum se face ca unii pot , iar altii nu ! Pana la urma , suntem contabili , cunostem legea - sau ar trebui sa o cunostem . Doar ca , nu-i suficient sa cunosti ce trebuie facut , trebuie sa incerci macar sa-i obligiu si pe ceilalti sa respecte legea .
E adevarat , la inceput m-am certat cu cativa " pompisti" care refuzau sa-mi dea factura . Dar , n-au avut loc de intors cu mine si pana la urma mi-au dat . Era un drept al meu , legal , i-am facut sa inteleaga asta .
Iau factura de la peco pt motorina , benzina si GPL .... si nu mai comenteaza nimeni nimic .



#6 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 July 2006 - 05:13 PM

pt. ggf
tot respectul, se vede ca esti mult mai convingator ca mine.
eu am renuntat sa ma mai cert cu benzinarii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL