Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Calcul impozit dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Calcul impozit dividende

12 replies to this topic

#1 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 30 June 2006 - 11:19 AM

Va rog sa-mi spuneti si mie cum calculez valoarea impozitului pe dividende sa zicem la 100 lei dividende NETE, asta este suma care vreau sa-mi ramana in mana.

1. 100:0,84=119,05 (dividende BRUT)
119,05*16%=19,05 (impozit dividende)

sau

2. 100*16%=16 (impozit dividende)
100+16=116 (dividende BRUT)

Va multumesc,
Diana



#2 gherghi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 30 June 2006 - 11:53 AM

Varianta 1




#3 maricica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 01 July 2006 - 09:50 PM

de ce n-ar fi varianta 2?



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 July 2006 - 11:25 PM

pai ... :roll:
daca matematica ta iti face 116-16%=100 poate fi varianta 2



#5 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 July 2006 - 06:37 AM

Imi spuneti, va rog, cand se inregistreaza in contabilitate obligatia de plata a impozitului pe dividendele din 2005? (457=446) ? (inca nu am platit dividende din 2005).
Multumesc!



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 July 2006 - 10:02 AM

ioana.d a spus:

Imi spuneti, va rog, cand se inregistreaza in contabilitate obligatia de plata a impozitului pe dividendele din 2005? (457=446) ? (inca nu am platit dividende din 2005).
Multumesc!
cand se platesc dividendele, logic nu ?



#7 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 July 2006 - 05:40 PM

Pai dividendele se pot plati si in 2007 insa eu impozitul trebuie sa-l platesc pana la sf.de 2006....
eu am gandit asa:
ca ar trebuie sa inregistrez obligatia de plata a impozitului dupa hotararea AGA prin care se repartizeaza profitul. Daca se repartizeaza si pt dividende, e clar ca o sa platesc impozit pe acestea. Acum ramane intrebarea: cand pun obligatia aceasta in D 100 ? Cand sunt obligata sa platesc, adica in luna decembrie (asta daca nu dau dividendele anul asta)? :?:



#8 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2006 - 07:49 PM

daca sunt dividendele anului 2005 repartizate in 2006, neridicate dar impozitate pana la 31 dec.2006, impozitul va apare, normal, in decl. 100 la dec.06



#9 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 05 July 2006 - 07:50 PM

da; vezi cod fiscal art. 36 si 67



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2006 - 07:54 PM

mai interesanta mi se pare, si asta s-a mai dezbatut pe forum, situatia declararii dividendelor neridicate, dar impozitate, in decl. 205 pana la 30 iunie anul urmator. eu le-am declarat, desi nu s-au platit efectiv.
ce parere aveti?



#11 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 05 July 2006 - 10:57 PM

nicole33 a spus:

mai interesanta mi se pare, si asta s-a mai dezbatut pe forum, situatia declararii dividendelor neridicate, dar impozitate, in decl. 205 pana la 30 iunie anul urmator. eu le-am declarat, desi nu s-au platit efectiv.
ce parere aveti?
parca s-a mai discutat pe cateva pagini... nu ai inteles caa se declara banii luati ?



#12 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 July 2006 - 11:14 PM

"Septimiu a spus:

parca s-a mai discutat pe cateva pagini... nu ai inteles caa se declara banii luati ?
am inteles ca unii declara doar banii luati.
nu m-au convins ca asta e varianta corecta.



#13 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 July 2006 - 10:22 AM

ok, m-am lamurit! multumesc pt ajutor! :D
concluzia mea este asta:
conf art 67 din CF: "Obligatia calcularii si retinerii impozitului pe veniturile sub forma de dividende revine persoanelor juridice o data cu plata dividendelor catre actionari sau asociati.". Deci fac inregistrarea 457=446 cand platesc dividendele si nu mai tarziu de dec 2006. si in luna in care fac inregistrarea pun si obligatia in D100.
In ceea ce priveste declaratia 205 nu sunt nici eu lamurita...o sa ma mai informez si dau de stire daca aflu ceva clar!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL