Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amenzi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amenzi

5 replies to this topic

#1 karautopia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2006 - 07:01 AM

Vin cu rugamintea de a-mi da un sfat in urmatoarea speta:
se infiinteaza o societate in 2004, micro, tva lunar, impozit trimestiral.
Nestiinta ( indolenta) face ca administratorul sa o creada neactivata la administratie, nu are activitate pe ea, astfel nu depune absolut nimic.
Acum, incercand sa desfasoare activitate pe acea firma, afla ca e declarata incativa la finante sector 1. Prin ceva "interventii" se gaseste "rezolvarea" problemei prin achitarea ( mai mult sau mai putin) a unor amenzi in suma totala de cca. 35 mil.
Mi se pare aberant, inteleg sa fie amendat, insa asemenea suma pentru...nimic?!
Nu exista o cale legala, rezonabila, de a rezolva asta?
Daca unul ,care n-a facut nimic altceva decat sa fie nauc, pleteste asemenea amenzi... ce sa mai zic...



#2 karautopia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 03 July 2006 - 07:05 AM

scuze de greselile de tastare, e inca foarte devreme :(




#3 NADGOB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 19 July 2006 - 04:23 PM

Cum o credea inactiva si de fapt ea era activa la administratie.
Amenzile in val. de 35mil. pt. ce erau?
Eu stiu ca nu trebuiau depuse decat declaratiile pe proprie raspundere (pana la 31.01.200N) ca nu a avut activitate in anul fiscal incheiat, deci nu puteau fi decat 2 amenzi a cate 1milion ( in total 1milion pe loc). Daca poti sa dai mai multe detalii.



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2006 - 08:51 PM

Ce ai rezolvat? eu abia acum am citit mesajul. Poate incerci cu relatii sa dai un 010 si modifici TVA trimestrial
fara salariati. Asa scapi de ceva decl. implicit si amenzi mai mici. gandeste-te ca doar la TVA lunar ai peste 24 luni*1 mil ROL =24 mil mumai asta ... Bafta :)



#5 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2006 - 06:11 PM

Vezi cauta obligatoriu o relatie.. :ninja: La s.1 toate sunt de o acreala formidabila ,cred ca sunt pe locul 1
Eu asa am sa fac. M-am dus ieri ca un boboc cu o decl 010 sa scot darile pt salariati (nu mai are)si aflu ca nici nu avea declarati in vector salariatii! Care credeti ca a fost prima fraza:" platiti amenda si veniti cu decl 010 pt a inscrie salariatii, dupa care o dati si pe cu scoaterea "...Eu am preluat firma acum 7 luni si nici
prin cap nu mi-a trecut ca nu-i are declarati



#6 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2006 - 09:25 AM

Buna ziua,

stie cineva care este amenda pentru depunerea cu intarziere a situatiilor financiare? Ca informatii suplimentare: societatea este pe pierdere iar intarzierea este de o zi.

Daca cunoasteti pe cineva la sector 4 care m-ar putea ajuta sa-l depun astazi scrieti-mi va rog la ica_simion@yahoo.com, nu ma duc cu mana goala.

Va multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL