Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare fiscala sau contabila???!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


amortizare fiscala sau contabila???!!!

25 replies to this topic

#21 cameliatin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:

Postat 27 October 2006 - 07:07 AM

cf codului fiscal un autoturism nu poate fi amortizat accelerat, doar liniar sau degresiv
art 24 alin 6



#22 MANDU

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 November 2006 - 12:42 PM

scuze sant la prima conectare in forum !
amortiz.cont.este deci singura amort.ded.?


Vezi postareaMANDU, la Nov 16 2006, 12:40 PM, a spus:

scuze sant la prima conectare in forum !
amortiz.cont.este deci singura amort.ded.?




#23 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 November 2006 - 01:17 PM

Vezi postareadana77, la Oct 20 2006, 06:04 PM, a spus:

Notiunea de amortizare fiscala si contabila apare atunci cand faci reevaluare la miljlocul fix respectiv... in sensul ca are loc o majorare a valorii sale de inventar.
De exemplu la o caldire,daca ai cumparat-o in 1989 si ii faci acum o evaluare o sa constati ca valoarea sa de inventar a crescut si in consecinta vei creste si amortizarea lunara (am contabila).
Din punct de vedere fiscal vei putea trece pe ch ded fiscal numai vechea valoare a amortizarii (adica am fiscala ,pe principiul ca in 1989 ai dat o suma de bani ''x'' pt a cump cladirea respectiva si deci numai suma respectiva trebuie recuperata dpv fiscal)
Deci dif de am dintre vechea am si noua am (rezultata dupa evaluare)este ch nede fiscal.


Dana77 unde ai citit tu ca deductibil fiscal este doar valoarea amortizarii inainte de reevaluare?



#24 platy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 18 November 2006 - 08:57 AM

[/quote]
Dana77 unde ai citit tu ca deductibil fiscal este doar valoarea amortizarii inainte de reevaluare?
[/quote]

Cod Fiscal art. 24, sau daca nu e acolo, in HG 44 (norme) SIGUR scrie...

si pt. MANDU: singura amortizare deductibila e cea fiscala, si nu (neaparat) cea contabila.. Cea contabila e deductibila doar daca iti calculezi amortizarile (contabile) respectand prevederile codului fiscal, si nu apare vreo reevaluare sa iti incurce calculele... ;)



#25 iren

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate si Florenta (nu radeti, ca-s indragostita de orasul ala si am un interes la el)

Postat 18 November 2006 - 03:24 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 16 2006, 01:17 PM, a spus:

Vezi postareadana77, la Oct 20 2006, 06:04 PM, a spus:

Notiunea de amortizare fiscala si contabila apare atunci cand faci reevaluare la miljlocul fix respectiv... in sensul ca are loc o majorare a valorii sale de inventar.
De exemplu la o caldire,daca ai cumparat-o in 1989 si ii faci acum o evaluare o sa constati ca valoarea sa de inventar a crescut si in consecinta vei creste si amortizarea lunara (am contabila).
Din punct de vedere fiscal vei putea trece pe ch ded fiscal numai vechea valoare a amortizarii (adica am fiscala ,pe principiul ca in 1989 ai dat o suma de bani ''x'' pt a cump cladirea respectiva si deci numai suma respectiva trebuie recuperata dpv fiscal)
Deci dif de am dintre vechea am si noua am (rezultata dupa evaluare)este ch nede fiscal.


Dana77 unde ai citit tu ca deductibil fiscal este doar valoarea amortizarii inainte de reevaluare?

(15) Pentru mijloacele fixe amortizabile, deducerile de amortizare se determină fără a lua în calcul amortizarea contabilă și orice reevaluare contabilă a acestora.

Minunea ca aceste chelt cu reeval.mijl fixe sa fie deductibila fiscal s-a petrecut la finele lui 2003, inainte de aplicarea Legii 571 si, din cate am inteles eu, se va mai petrece la finele lui 2007. Aviz celor interesati!!!

Vis a vis de dif intre amortiz ctb si cea fiscala eu inteleg urmatoarele : Ordinul 1752 spune ca met de am agreate contabil sunt :liniara, accelerata si degresiva. Daca in Politicile tale contabile specifici ca aplici pentru un produs sau grupa de produse una din aceste metode, atunci inregistrezi in contabilitate acea amortizare, care este si fiscala, daca Codul fiscal o accepta, binenteles.
Diferenta intre amortizari este atunci cand, fiscal, se da o facilitate fiscala, asa cum a fost cea de 20 % in primul an de functionare a mijlocului fix, facilitate care nu se incadreaza in cele trei agreate de Ordinul 1752



#26 cedric

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 21 November 2006 - 09:58 AM

Amortizarea fiscala se calculeaza incepand cu luna urmatoare celei in care mf amortizabil se pune in functiune ,pana la recuperarea integrala a valorii de intrare , cf.duratelor normale de functionare prevazute in Catalogul privind clasificarea si duratele de functionare.M.Of. nr 46/2005.Urmand duratele prevazute in catalog si metoda de amortizare prevazuta de lege ...cheltuielile cu amortizarea sunt 100% deductibile.

Amortizarea contabila se calculeaza dupa un plan de amortizare stabilit de catre reprezentantii societatii.Se diminueaza durata de amortizare prevazuta in Catalogul privind clasificarea si duratele normale de functionare.

Daca pentru un auto avem minim de 4 ani prevazut in Catalog iar societatea stabileste amortizarea in 3ani ,se stabileste cat se amortizeaza pe an cf Catalog ( fiscal) si cat se amortizeaza pe an cf planului stabilit de societate (contabil) Diferenta anuala dintre cele doua este nedeductibila .

Daca durata se stabileste mai mare decat cea prevazuta in Catalog ....rezulta deductibila integral...dar cine face asa ceva






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL