Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
amortizare fiscala sau contabila???!!! - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


amortizare fiscala sau contabila???!!!

25 replies to this topic

#1 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 04 July 2006 - 07:25 PM

ce lege face referire la diferenta dintre amortizarea fiscala si cea contabila???!!
daca am un mijl fix ,il amortiz accelerat ,inreg amortizarea pt el fiscal si contabil ,sau doar fiscal????
va multumesc!
ocoleanui



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 07:46 PM

Amortizarea accelerata= amortizare fiscala , si presupune in primul an de folosinta repartizarea a 50% din valoarea de intrare asupra cheltuielilor de exploatare.
amortizarea degresiva= amortizare fiscala si presupune repartizare neuniforma a cotelor parte din val de intrare a mij. fix(imobilizarii) asupra chelt. de exploatare , pe durata de serviciu.




#3 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 04 July 2006 - 09:25 PM

adica daca am un renault megane de 40000 ron,aleg ce metoda de amortizare vreau eu?!
ocoleanui



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2006 - 10:58 PM

Nu mai stiu sigur ,ca s-a schmbat de multe ori, parca trebuie sa anunti la ad, fin ca folosesti metoda accelerata :?: Sigur trebuie o decizie a AGA
care spune ce metoda folosesti si/sau in cati ani amortizezi
Da un telefon la asistenta contribuabili daca nu primesti raspuns de la alti colegi



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 July 2006 - 09:06 AM

ocoleanuionut a spus:

ce lege face referire la diferenta dintre amortizarea fiscala si cea contabila???!!
Care alta decat Codul Fiscal ???
E cam lung bata-l vina :wink: dar ...
vezi pe la art.24 incolo ...

ocoleanuionut a spus:

daca am un mijl fix ,il amortiz accelerat, inreg amortizarea pt el fiscal si contabil, sau doar fiscal????
In evidenta contabila - amortizare contabila,
In evidenta fiscala - amortizare fiscala.

Prima este o cheltuiala nedeductibila,
cealalta este o cheltuiala deductibila.



#6 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 July 2006 - 09:15 AM

lilianarodica a spus:

Amortizarea accelerata= amortizare fiscala  
amortizarea degresiva = amortizare fiscala

Nu. Notiunile nu-s neaparat identice.
In contabilitate pot folosi toate formele de amortizare prevazute de Legea 15 / 1994 si ea este nedeductibila fiscal.

In calculul impozitului pe profit se ia in calcul doar amortizarea fiscala prevazuta la art.24 din Codul fiscal si nu cea din L.15 /94



#7 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 05 July 2006 - 07:56 PM

pt metoda accelerata ,mai trebuie aprobarea organului fiscal?
ocoleanui



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 July 2006 - 10:12 PM

Nu.



#9 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 11 July 2006 - 07:52 AM

pentru ca amortizarea contabila sa coincida cu amortizarea fiscala trebuie aleasa perioada maxima de amortizare prevazuta de lege.
altfel spus pentru un mijloc fix care are prevazuta o durata utila de viata intre 6 si 8 ani si tu consideri ca-ti va aduce beneficii economice doar 5 ani si o amortizezi in aceasta perioada, indiferent de metoda de amortizare aleasa, se face diferenta de amortizare intre 8 si 5 ani iar aceasta diferenta este nedeductibila fiscal.



#10 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 July 2006 - 08:22 AM

iahimda a spus:

pentru ca amortizarea contabila sa coincida cu amortizarea fiscala trebuie aleasa perioada maxima de amortizare prevazuta de lege.
altfel spus pentru un mijloc fix care are prevazuta o durata utila de viata intre 6 si 8 ani si tu consideri ca-ti va aduce beneficii economice doar 5 ani si o amortizezi in aceasta perioada, indiferent de metoda de amortizare aleasa, se face diferenta de amortizare intre 8 si 5 ani iar aceasta diferenta este nedeductibila fiscal.
:shock:
pai daca perioada este intre 6 si 8 nu ar trebui sa scazi din 6 pe 5 ?



#11 ctc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 11 July 2006 - 08:24 AM

pt. ocoleanuionut: ai grija ca pentru autoturisme nu poti folosi amortizarea accelerata!



#12 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 11 July 2006 - 08:39 AM

conform codului fiscal, amortizarea fiscala coincide cu perioada maxima prevazuta de lege



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 July 2006 - 08:53 AM

iahimda a spus:

conform codului fiscal, amortizarea fiscala coincide cu perioada maxima prevazuta de lege
unde scrie frantz ? :shock:
zi articolul din cod



#14 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 11 July 2006 - 09:02 AM

iahimda a spus:

conform codului fiscal, amortizarea fiscala coincide cu perioada maxima prevazuta de lege

Te cred, daca ne zici si pe la ce articol scie (ca eu n-am gasit!)
Iar daca nu, lasa macar sa se inteleaga ca e doar o opinie ...

Parerea mea este ca nu se precizeaza asa ceva in cod;
Explicatia ar fi ca noile duratele normate (cu perioade) a aparut in 2005,
iar cei care lucreaza la cod nu prea au timp sa citeasca ce scriu si colegii lor de birou care lureaza la imobilizari ...



#15 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 11 July 2006 - 10:57 AM

scuze. a fost doar un proiect de lege.



#16 iahimda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 12 July 2006 - 10:32 AM

De asemenea, proiectul Codului Fiscal prevede ca amortizarea fiscala va fi calculata luand in considerare durata maxima de amortizare. Aceasta masura vine dupa ce si posibilitatea deducerii a 20% din valoarea mijlocului fix a fost eliminata in iunie.

Sursa: www.oradea.net/articol.php%3Farticle_id%3D2043+amortizarea+fiscala&hl=ro&gl=ro&ct=clnk&cd=32



#17 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 27 July 2006 - 02:03 PM

Vezi postareaocoleanuionut, la Jul 4 2006, 07:25 PM, a spus:

adica daca am un renault megane de 40000 ron,aleg ce metoda de amortizare vreau eu?!



Mijloacele de transport se pot amortiza si in functie de nr. km sau nr. ore functionare prevazut in cartile tehnice- cele achizitionate dupa 01.01.2004



#18 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 October 2006 - 01:37 PM

in concluzie, am un autoturism cu per de amortizare intre 4 - 6 ani, aleg durata de amortizare 4 ani, regim de amortizare liniar, amortizarea contabila astfel calculata nu este deductibila integral? Eu am masini in firma care nu vor prinde nici 4 ani ca durata de functionare, asta e specificul firmei, si-atunci de ce sa ma conditioneze statul sa le amortizez in 6 ani ca sa fie cheltuieli deductibile integral?



#19 emy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 17 October 2006 - 01:49 PM

[quote name='leila' date='Oct 17 2006, 03:37 PM' post='103893']
Este deductibila integral, daca se incadreaza in limitele prev de lege, in cazul tau 4-6 ani!



#20 dana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:drumetii

Postat 20 October 2006 - 06:04 PM

Notiunea de amortizare fiscala si contabila apare atunci cand faci reevaluare la miljlocul fix respectiv... in sensul ca are loc o majorare a valorii sale de inventar.
De exemplu la o caldire,daca ai cumparat-o in 1989 si ii faci acum o evaluare o sa constati ca valoarea sa de inventar a crescut si in consecinta vei creste si amortizarea lunara (am contabila).
Din punct de vedere fiscal vei putea trece pe ch ded fiscal numai vechea valoare a amortizarii (adica am fiscala ,pe principiul ca in 1989 ai dat o suma de bani ''x'' pt a cump cladirea respectiva si deci numai suma respectiva trebuie recuperata dpv fiscal)
Deci dif de am dintre vechea am si noua am (rezultata dupa evaluare)este ch nede fiscal.
da... s-a rezolvat!Nu se poate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL