Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
stoc prea mare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


stoc prea mare

5 replies to this topic

#1 Mona Vasiliu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Iasi

Postat 04 July 2006 - 08:35 PM

am o problema si desi am cautat in forum nu m-am lamurit. stocul scriptic la 371 este mult mai mare decit cel fizic.as vreasa rezolv problema cumva.cabinet veterinar care si vinde medicamente si alte alea.am inregistrat nir-urile cu adaos comercial si TVA neexigibil deci gestiunea se tine global valoric.cum pot proceda? ma gindeam sa ma leg de niste medicamente expirate dar inteleg ca asta e o cheltuiala nedeductibila iar unitatea e pe pierdere...
poate ma ajutati si pe mine cu niste idei, va rog [-o<



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 04 July 2006 - 11:08 PM

Care este cauza diferentei?
(Hai sa ma fac ca nu stiu 8-[ )




#3 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 04 July 2006 - 11:14 PM

evident, nu au fost inregistrate vanzarile reale.



#4 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 04 July 2006 - 11:26 PM

Atunci ... sa le inregistreze.
:wink:



#5 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 05 July 2006 - 12:53 AM

Mona Vasiliu a spus:

am o problema si desi am cautat in forum nu m-am lamurit. stocul scriptic la 371 este mult mai mare decit cel fizic.as vreasa rezolv problema cumva.cabinet veterinar care si vinde medicamente si alte alea.am inregistrat nir-urile cu adaos comercial si TVA neexigibil deci gestiunea se tine global valoric.cum pot proceda? ma gindeam sa ma leg de niste medicamente expirate dar inteleg ca asta e o cheltuiala nedeductibila iar unitatea e pe pierdere...
poate ma ajutati si pe mine cu niste idei, va rog [-o<

Stocul scriptic la marfuri este mult mai mar decat cel cantitativ, fizic, deoarece diferentza dintre ceea ce exista in acte si ceea ce exista la fatza locului, "pe teren", se regaseste in "buzunarul" patronului. Dom' patron a vandut bunurile respective, insusindu-si banii, insa uitand ca mai trebuiesc inregisatrati pe acte ca si vanzari. Acest fapt "l-a scutit" sa mai plateasca catre stat TVA aferent vanzarilor de bunuri si impozitul pe profit. Deci pierderea de care se vorbeshte este de fapt, doar pe acte, deoarece exista si un profit realizat de patron, evident neinregistrat in acte, de pe urma vanzarii acelor produse. :lol:



#6 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 05 July 2006 - 07:44 AM

Pentru " expirate " nu numai ca e cheltuiala nedeductibila , trebuie sa colectezi si TVA .
Asa ca , ce-a luat dom' patron pe mere , va da acum pe pere .....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL