Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
funtatie non-profit care obtine profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


funtatie non-profit care obtine profit

6 replies to this topic

#1 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2006 - 01:26 PM

Buna ziua
stie cine ce se intampla daca o fundatie non profit :

1. obtine profit din activitati non-economice, adica daca donatiile sunt mai mari la sf anului decat cheltuielile ?

2. obtine prin donatie de la o alta fundatie un autoturism. Ce reprezinta donatia pt fundatie - venit ?

Multumesc



#2 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 07 July 2006 - 01:35 PM

1. fundatia obtine un excedent din activitatea fara scop patrimonial care poate ramane in ct 1171.01 sau se poate repartiza la rezerve. in anul urmator, poti sa ai pierdere, pt ca tu ai inregistrat banii primiti in ex fin anterior pe venituri, dar ii cheltuiesti abia in ex fin urmator.

2. autoturismul se va inregistra ca intrare de mijloc fix egal cu obtinerea unui venit. din pacate nu iti pot spune acum exact ct din cls 7 in care inregistrezi, oricum trebuie sa fie un cont de venituri din act fara scop lucrativ. (nu stiu pe de rost toate ct din planul de ct al asociatiilor si fundatiilor :-(( )

daca te mai pot ajuta, scrie-mi!

alina



#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2006 - 02:21 PM

Se face bilant acum la iunie ?
exista ca si la societati com ideea de imprumut ? adica eu am acum niste cheltuieli cash si nu am nimic cash si va trebui sa fac in reg de casa un imprumut al fondatorilor, se poate nu ?
bilantul de an se mai depune la judecatoria care tine reg fundatiilor ?
daca nu se face acum la iunie, atunci e f bine.

nu platesc nici un impozit daca am un excedent de bani ?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 March 2009 - 02:02 PM




#4 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 07 July 2006 - 02:49 PM

Nu se face bilant la iunie .
Rezultatul se numeste excedent si nu profit . Nu se impoziteaza .



#5 alinabogdan.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 112 Postari:
  • Location:sibiu
  • Interests:specializarea

Postat 10 July 2006 - 07:47 AM

bilantul anual se depune la judecatorie, teoretic. la noi insa nu se practica, am fost cu bilantul si nu mi l-au primit. ref la imprumut, din pacate nu te pot ajuta.
alina



#6 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 February 2009 - 09:16 PM

Citeaza

exista ca si la societati com ideea de imprumut ? adica eu am acum niste cheltuieli cash si nu am nimic cash si va trebui sa fac in reg de casa un imprumut al fondatorilor, se poate nu ?

Pana la urma se poate credita un ong de catre membrii (sau alte persane nemembre) sau nu?



#7 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 26 February 2009 - 08:31 AM

Da, exista 462 in Ordinul 1969.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL