Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
achizitie cladire ce va fi demolata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


achizitie cladire ce va fi demolata

7 replies to this topic

#1 qzmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 08 July 2006 - 01:09 PM

Daca am achizitionat o cladire neamortizata total pe care vreau sa o demolez deoarece eu am nevoie de fapt de terenul respectiv, pe ce inregistrez suma pe care am platit-o? Ma inregistrez in contabilitate cu mijloc fix cladire si dupa ce o demolez trec pe cheltuieli (acestea vor fi deductibile sau nu?) sau o trec in valoarea terenului pe care o sa-l obtin? Vor fi si cheltuieli de demolare care vor intra tot in valoarea terenului sau pe cheltuieli?

Multumesc.



#2 violetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 20 July 2006 - 08:51 PM

in cazul in care ai aflat rezolvarea la problema ta,scrie-o si pentru noi,e interesant




#3 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 21 July 2006 - 09:31 AM

achizitia cladirii.:
212 __ 404
4426 -- 404
daca in factura ai valoarea terenului inreg.
211 -------404
scoaterea din evidenta in urma demolarii :
2812 -----212 (cu valoarea amortizata)
471 -----212 (cu valoarea neamortizata)
inregistrarea facturii celui care a efectuat demolarea :
6583 ------401
4426 -----401
se inreg .materialele rezultate din demolare :
302 ----7583.
Va doresc o zi buna tuturor ! :lol: -



#4 qzmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 July 2006 - 09:42 AM

Va multumesc.



#5 db

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:craiova

Postat 21 July 2006 - 10:09 AM

achiz.cladire
212=404
4426- daca nu e de la pers. jur daca da, 4426=4427
2111=404 cu val teren daca este specif
2112=404 cu amenaj teren- care se va si amoriza ulterior
3028=7588 cu mater obt din demolare
6583=212 cu val neamort a clad
2812= 212 cu amortiz



#6 qzmin

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 21 July 2006 - 10:28 AM

Dar in definitia activului imobilizat scrie ca durata de folosire trebuie sa fie mai mare de 1 an. Eu o demolez peste 1 luna. Mai scrie ca trebuie sa fie folosite in productie sau in scop administrativ (deci sa-ti aduca beneficii), mie nu-mi aduce nici un beneficiu. De ce sa o inregistrez ca activ?



#7 violetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 21 July 2006 - 09:15 PM

scrie durata de utilizare.e diferentza



#8 lele_lila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 02 August 2006 - 03:41 PM

Daca nu este stipulata in contract valoarea cladirii (trebuia pozitie separata) atunci administratia iti incarca toata valoarea pe constructie si in momentul demolarii (mai intai trebuie autorizarie de demolare) cu procesul verbal de demolare facut intre societate si antrepenor sau, ma rog, intre asociati, si taxele platite la zi, abia atunci vei putea scoate constructia din evidenta. Salutare, sunt patita!!

Aceasta postare a fost editata de lele_lila: 02 August 2006 - 03:42 PM

lele_lila






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL