Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
microintreprinderi - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


microintreprinderi

18 replies to this topic

#1 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 02:54 PM

Pana la urma,incepand cu anul 2007,vor mai exista microintreprinderi ??
Nu am reusit sa aflu cum s-a votat, pana la urma,codul fiscal,in cele 2 camere ale parlamentului.



#2 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 July 2006 - 07:02 PM

Vor mai fi.




#3 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 08:51 PM

da, vor mai exista.

cele de productie - impozit de 2%.

micro de luat salarii - impozit 16% (pe profit).



#4 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 10:57 PM

De unde stii ca o micro este "de luat salarii".Daca are cifra de afaceri cu foarte putin sub limita maxima,are 1-9 angajati si isi plateste la zi tot ce inseamna dari la stat cum s-o numesc ??Eu am intrbat ce spune legea n-am cerut o interpretare personala.



#5 Rainablue

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 170 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2006 - 11:05 PM

...si inca ceva:se vorbea la un moment dat de microintreprinderile care realizeaza venituri,altele decat cele din consultanta sau management.Eu n-am auzit (dar poate n-am citit suficient) sa se spuna undeva ca pentru a fi microintreprindere trebuie musai sa faci productie.Daca sunt prestator de servicii sau daca fac comert nu mai sunt microintrprindere???Eu am intrebat ce spune legea nu ce crezi tu despre microintreprinderi.



#6 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 09 July 2006 - 12:18 AM

http://www.cdep.ro/pls/proiecte/upl_pck.pr...?cam=2&idp=7565

De pe site-ul camerei deputatilor:

67. La articolul 103, litera a) va avea următorul cuprins:
„a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;”

Art.107'.- Prin exceptie de la prevederile art. 109 alin.(2) si alin.(3), dacă în cursul unui an fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 100.000 de euro , aceasta va plati impozit pe profit luand în calcul veniturile și cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul si plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depășit limita prevăzută în acest articol, fără a se datora majorări de întârziere. La determinarea impozitului pe profit datorat se scad plățile reprezentând impozitul pe veniturile microîntreprinderilor efectuate în cursul anului fiscal.

"Art. IV. - (1) La data aderării României la Uniunea Europeană, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare si cu cele aduse prin prezenta lege, se abrogă."



#7 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2006 - 10:01 AM

Rainablue a spus:

De unde stii ca o micro este "de luat salarii".Daca are cifra de afaceri cu foarte putin sub limita maxima,are 1-9 angajati si isi plateste la zi tot ce inseamna dari la stat cum s-o numesc ??

O numesti asa cum e codul CAEN.

La microintreprinderea de care zici tu: daca faci productie e de productie iar daca are alt cod caen de consultanta si management (adica de salarii) e 16%. Nu are nici o treaba cu obligatiile bugetare. Se stia ca asa va fi, asa ca nu e nici o surpriza.

Cine face comert prin microintreprindere a facut o alegere proasta - nu poate sa-si deduca costul marfurilor cumparate legal.

Citeaza

Daca sunt prestator de servicii [...] nu mai sunt microintrprindere?

Daca esti prestator de servicii de munca, sau de servicii de consultanta sau de servicii de management - 16%.



#8 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 July 2006 - 12:24 AM

Nu cumva se intelege din forma adoptata ca, in cazul aderarii la 01.01.2007, nici vorba de impozit pe venitul micro?...

"Art. IV. - (1) La data aderării României la Uniunea Europeană, prevederile titlului IV - Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare si cu cele aduse prin prezenta lege, se abrogă."

:?



#9 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 10 July 2006 - 07:10 AM

Eu sper sa fie o eroare pe site-ul Camerei Deputatilor, altfel e greu de inteles de ce adopta niste modificari care intra in vigoare incepand cu 01.01.07 pentru ca in final sa proclame cum ca acele modificari se abroga incepand cu data aderarii Romaniei.



#10 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 July 2006 - 07:36 AM

prepeleac a spus:

Eu sper sa fie o eroare pe site-ul Camerei Deputatilor, altfel e greu de inteles de ce adopta niste modificari care intra in vigoare incepand cu 01.01.07 pentru ca in final sa proclame cum ca acele modificari se abroga incepand cu data aderarii Romaniei.

Din pacate nu e nici o eroare...
Astia ne sunt "legiuitorii"



#11 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 08:38 AM

Poate ca s-au gandit ca daca nu intram in 2007 in UE ci in 2008 sa mai continue regimul microintreprinderilor si in dupa 01.01.2007.



#12 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 09:08 AM

eu una am inteles ca cele care au cod caen consultanta si management vor fi obligatoriu 16% si restul pot opta pt microintreprinderi.
Nu are nici o legatura daca esti productie, comert sau alte prestari servicii decat cele de consultanta. Nu am inteles de ce ati adus in discutie chestia cu firmele de productie, ati denaturat realitatea



#13 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 10 July 2006 - 10:06 AM

O conditie obligatorie, pentru ca o societate sa fie incadrata in categoria platitorilor de impozit pe veniturile microintreprinderilor conform modificarilor este:
„a) realizează venituri, altele decât cele din consultanță și management, în proporție de peste 50% din veniturile totale;”

Deci nu se refera exclusiv la productie, ci specifica ce anume nu ai voie sa faci preponderent ca microintreprindere. Tot in varianta de pe site-ul camerei scrie ca o societate pierde statutul de microintreprindere incepand cu trimestrul in care depaseste 100.000 de Euro, recalculand astfel cumulat impozitul pe profit pentru intreaga perioada fiscala scursa pana in momentul depasirii(Fractiune de an fiscal).
Oricum discutiile sunt inutile pana cand nu apare publicat in MOF si stim sigur daca mai exista sau nu microintreprinderi dupa 01.01.07.



#14 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 02:22 PM

sunt de acord cu prepeleac ....... nu se refera exclusiv la cele de productie si oricum asteptam MO



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 04:26 PM

faza cu 16 % la cele de consultanta si management e discriminare. parerea mea...

ca sa ne convina cota de 3%, tre' sa avem un profit brut de min. 18 - 20 %. sub aceasta cota (am calc. eu, sper sa nu fi gresit) e mai avantajos sa ai 16 %. adica, daca ai profit mai mare de 18 % (chelt. mici), atunci mergi pe 3%, daca ai profit de 18 % nu mai conteaza cota, iar daca ai profit mai mic de 18 -20 % atunci mergi pe 16 %.
firmele de consultanta au profituri peste 20%, daca nu le au asa, ceva nu e in regula cu magementul lor ... :lol:



#16 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 10 July 2006 - 04:32 PM

ALUPEI OTILIA a spus:

faza cu 16 % la cele de consultanta si management e discriminare. parerea mea...  
firmele de consultanta au profituri peste 20%, daca nu le au asa, ceva nu e in regula cu magementul lor ...  :lol:
e discriminare ce-i drept, dar la aceste firme sunt salarii mascate cel mai adesea.
managementul poate fi ok, dar sa fie umflate artificial cheltuielile.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 04:40 PM

daca iti bagi sal. de 50 mil., platesti la taxe de te rupi. solutia e prin dividende, nu ?? ca astea sunt salarii mascate... ca sa scapi mai ieftin la taxe, cu conditia sa ai si un mic contract de munca pe undeva, daca esti asociat unic. sau sa ai un asociat cu care sa activezi pe 2 firme, 5o% fiecare, cu aceeasi cifra de afaceri si salarii la fel, unul pe o firma, altul pe cealalta... si restul banilor luati pe dividende, fara somaj, cas, sanatate, si alte alea, dar cu imp. de 3% (micro)+ 16 % (divid. ).



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2006 - 04:41 PM

si in cote diferite de participare e valabil, desigur... :lol:



#19 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 10 July 2006 - 04:52 PM

Mai bine decat sa foloseasca ambiguitati de genul "venituri altele decat cele din consultanta sau management" care pot fi extrem de usor ocolite, poate ar fi fost o idee, daca chiar doreau sa limiteze fenomenul asta de plata a salariilor prin microintreprinderi, sau diminuare impozitului pe profit prin prestatii realizate de micro catre platitori de imp. pe profit, sa nu atribuie statutul de microintreprindere unitatilor care realizeaza direct sau prin interpusi, mai mult de 35% din cifra de afaceri pe seama unui singur client. In felul asta cred ca erau mult mai eficienti si nu nasteau atatea interpretari si posibilitati de ocolire.

Cat despre discriminari, mi se pare o porcarie faptul ca pentru orice tranzactie imobiliara realizata se percepe un impozit reprezentand cota parte nu din castigul realizat ci din valoarea tranzactiei. Mi se pare un caz clasic de dubla impozitare. Daca o persoana fizica, realizeaza venituri pe care statul le impoziteaza si dupa din acei bani cumpara si vinde la acelasi pret un imobil, adica nu realizeaza nici un castig ci numai cat schimba forma in care imobilizeaza capitalul, statul il impoziteaza pe acea suma din nou.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL