Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lauzia - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lauzia

8 replies to this topic

#1 annamaria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:resita

Postat 10 July 2006 - 12:20 AM

am si eu o intrebare si va rog sa ma ajutati lucrez de 2 ani la o firma de unde ies in prenatal dar este posibil sa termin prenatalul si sa nu am cele 42 de zile ramase pentru lauzie adica sa depasesc acest termen spunetimi este posibil sa pierd indemnizatia chiar daca am cotizat 2 ani consecutiv la aceasta firma?



#2 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 10 July 2006 - 12:51 AM

Ai postat intrebarea de doua ori. [-X

Concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda numai dupa efectuarea a cel putin 42 de zile de concediu de lauzie. Daca in urma compensarii intre concediul pentru sarcina si concediul pentru lauzie raman de efectuat mai putin de 42 de zile din concediul pentru lauzie, concediul si indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda numai dupa parcurgerea, de la nastere, a acestei perioade.




#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2006 - 09:07 AM

si totusi ce se intampla cu mamele care au mai putin de 42 zile de postnatal ? nu mai beneficiaza de CIC ?
in OUG 158/2005 scrie ca
"art 24 lit(2) durata minimă obligatorie a concediului de lăuzie să fie de 42 de zile calendaristice"

si daca nu e asa ?



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 July 2006 - 09:10 AM

daca nu e asa nu mai aiei 800 pe luna



#5 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2006 - 09:53 AM

unde scrie ?



#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 11 July 2006 - 09:58 AM

pai daca conditie pt a beneficia de indemnizatia de 800 e sa ai minim 42 zile dupa nastere, logic, daca nu indeplinesti conditia, nu mai iei cei 800 lei... nu ? :lol:



#7 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2006 - 10:07 AM

pai tocmai asta intreb : unde scrie ca o conditie ca sa intri in CIC este sa ai minim 42 zile ? In OUG 148/2005 cu sustinerea familiei nu scrie. Scire in OUG 158/2005 cu concediile medicale ca trebuie sa fie minim 42 zile dupa.
Nu imi este clar.



#8 Esoare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2006 - 03:03 PM

Scrie in monitorul oficial nr. 7/4.01.2006, H.G. 1825/22.12.2005-norme metodologice la OUG 148/2005-art. 18 (1) si anexa nr. 4.



#9 Marinica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Location:Campulung Muscel
  • Interests:calculatoare, fotbal

Postat 13 July 2006 - 06:54 AM

Esoare a spus:

Scrie in monitorul oficial nr. 7/4.01.2006, H.G. 1825/22.12.2005-norme metodologice la OUG 148/2005-art. 18 (1) si anexa nr. 4.

Art. 18. - (1) Persoanele care au beneficiat de concediul de maternitate și plata indemnizației aferente în baza prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 158/2005 beneficiază de indemnizație lunară pentru creșterea copilului sau, după caz, de stimulent, începând cu ziua următoare celei în care încetează plata indemnizației de maternitate, dar nu mai devreme de a 43-a zi de la data nașterii copilului, dacă cererea este depusă în termen de 60 de zile lucrătoare de la acea dată.

Este cum a spus ctanela. Conditia este ca indemnizatia de crestere copil sa se acorde din a 43-a zi de la nasterea copilului si nu mai devreme. Daca din cele 126 zile de C maternitate ti-au ramas pentru lauzie mai putin de 42 atunci mai stai in CO, C fara plata sau alt CM pana poti intra in CIC.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL