Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cursuri si materiale de studiu ACCA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cursuri si materiale de studiu ACCA


195 replies to this topic

#1 MARUTU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:

Postat 10 July 2006 - 09:10 AM

Buna dimineata,
A urmat cineva cursurile acca (professional scheme) de la Irecson? Oare sunt asemanatoare cu cele de la ATC International? Ideea este ca exista o diferenta enorma intre cele doua cursuri din punct de vedere financiar. Astfel, la irecson sunt aprox 1600 lire iar la la ATC aprox 8700 eur.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 31 October 2010 - 01:01 PM

marutu



#2 unhappy_bee

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 September 2006 - 10:50 AM

Buna!

Eu te-as sfatui sa alegi ATC-ul, chiar daca este mult mai scump. Eu am dat o parte din examenele ACCA si pot sa iti spun ca nu sunt deloc usoare. La multe dintre ele tine doar de tehnica de examen, la aceste cursuri te invata cum sa inveti, cum sa iti folosesti timpul acordat...Am facut cursuri intensive cu un alt provider de cursuri si mai mare (si mai bun) decat ATC-ul, si anume BPP. Nu stiu cat costa cursurile cu ei, insa stiu ca pe mine m-au ajutat enorm.

Poate ca la ATC costa mult mai mult si pentru ca acestia sunt autorizati la nivel mondial sa tina cursuri pt examenele ACCA si in acest pret cred ca intra si manualele (si crede-ma ca ai nevoie de ele, nu poti sa le iei de la prieteni care si-au dat anii trecuti examenele, pt ca ele se tot schimba)

Sper ca ti-am fost de folos. Bafta!




#3 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 04 October 2006 - 03:21 PM

eu sunt inscrisa la irecson



#4 Silvester

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 January 2007 - 07:21 PM

Vezi postareaMARUTU, la Jul 10 2006, 09:10 AM, a spus:

Buna dimineata,
A urmat cineva cursurile acca (professional scheme) de la Irecson? Oare sunt asemanatoare cu cele de la ATC International? Ideea este ca exista o diferenta enorma intre cele doua cursuri din punct de vedere financiar. Astfel, la irecson sunt aprox 1600 lire iar la la ATC aprox 8700 eur.
Multumesc.
Te-ai inscris cumva la cursuri ACCA? Eu m-am inscris la Irecson si astept confirmarea inregistrarii. :cool:



#5 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2007 - 09:05 AM

Concluzia ?
Ce provider de cursuri este cel mai bun in RO ?



#6 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 25 October 2007 - 08:20 AM

Daca inveti dupa manuale (si cred ca majoritatea prefera aceasta varianta, mai ales din motive financiare, evident), chiar nu are nici o importanta, pentru ca sunt doar doua edituri autorizate de ACCA sa "produca" manualele. Iar daca ai "inghitit" atatea materii inutile si stufoase in facultate, poti sa inveti si din aceste manuale, unde informatiile sunt prezentate foarte la obiect.



#7 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 October 2007 - 08:06 PM

Si in final?...

1. Care ar fi cel mai bun provider de cursuri, cum intreaba Andreea (desi cred ca e greu de apreciat de vreme ce nu urmeaza nimeni cursurile in mai multe parti sa le poata compara calitativ cat de cat obiectiv)? ... sau ...

2. Care sunt editurile autorizate sau de unde se pot procura manualele pentru studiu individual?

Aceasta postare a fost editata de dana_cz: 25 October 2007 - 08:07 PM

Viata este suma tuturor alegerilor tale



#8 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 26 October 2007 - 09:03 AM

Incerc sa-ti raspund:
1. Intr-adevar, e greu de inchipui ca cineva ar participa la toate cursurile tinute de toti providerii din Romania, asa ca e aproape imposibil sa facem o comparatie. In al doilea rand, din cate stiu eu, si aceste cursuri se tin in engleza, deci banuiesc ca cei care predau sunt straini, iar cei de la ACCA nu isi permit sa-si dea cu firma-n cap si sa accepte traineri de genul celor care predau cursurile (daca le putem numi asa) pentru examenele CECCAR. Deci, prea mare diferenta nu cred sa existe.
2. Editurile autorizate de ACCA sunt BPP Learning Media si Kaplan Nu-Mai-Stiu-Cum. Manualele pot fi comandate fie prin provider-ul pe care l-ai ales (eu am preferat varianta asta), fie direct la editurile respective. Mai multe informatii despre asta poti gasi pe site-ul www.accaglobal.com. Oricum, preturile sunt cu ceva mai mici la Kaplan.
Daca te hotarasti sa faci ACCA, inscrie-te cat mai din timp, pentru ca dureaza cu confirmarea inscrierii, a echivalarilor, si cu comanda si primirea manualelor.



#9 dana_cz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 218 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 October 2007 - 12:33 PM

Multumesc pentru raspunsuri, diana-veronica!
Viata este suma tuturor alegerilor tale



#10 Andreea`

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1952 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2007 - 02:36 PM

cele mai cumparate sunt cele produse de BPP Learning Media



#11 marcopolo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:

Postat 05 February 2008 - 04:52 PM

Ma intereseaza manualele pt F7 si F8.
Daca le are cineva si-mi poate furnza o coipie dupa ele as fi recunoscator



#12 ChristinaC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 28 May 2008 - 10:20 PM

M-am uitat pe site-ul BPP si am observat ca au mai multe materiale de studiu pentru fiecare din cele 14 examene. As dori sa va intreb, pe cei care au sustinut cateva examene ACCA pana acum: care materiale vi s-au parut cele mai bune? (Study Textbook, Exam Kit, etc...). Considerati ca pentru a trece cu succes examenul sunt necesare TOATE materialele afisate?

A doua intrebare: aveti idee cand apar noile manuale pentru sesiunea de examene urmatoare? Apar cu exact 6 luni inainte (adica dupa terminarea sesiunii precedente) sau sunt publicate ceva mai devreme? Intreb pentru ca as vrea sa am la dispozitie un timp mai lung de pregatire decat 6 luni....

A treia intrebare: a participat cineva de aici la cursurile pregatitoare? Cam care sunt preturile acestor cursuri? Considerati ca merita?

Multumesc,
Christina



#13 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 July 2008 - 03:05 PM

Vezi postareaChristinaC, la May 28 2008, 11:20 PM, a spus:

care materiale vi s-au parut cele mai bune? (Study Textbook, Exam Kit, etc...). Considerati ca pentru a trece cu succes examenul sunt necesare TOATE materialele afisate?
Buna, am sunat si eu la bpp si sunt f amabili, doar study si kit ar fi mai ok, study e toata teoria si kit sunt aplicatii,teste, restul sunt rezumate la teorie,alte chestii care mi se pareau inutile.

Aceasta postare a fost editata de blueeyes_hart: 16 July 2008 - 03:05 PM




#14 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 17 July 2008 - 08:27 AM

Salut blueeyes_hart si ChristinaC,

Este foarte bun I-Learn cd-ul - e un fel de Study Text pe calculator.
Daca nu te deranjeaza sa inveti de pe calculator, este foarte bun si bine structurat. (parerea mea)
:)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 12 October 2008 - 05:55 PM
citare mesaj anterior

Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#15 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2008 - 09:36 AM

stiu ca nu este cea mai buna sectiune pt a posta acest topic dar poate ma ajuta cineva, as dori si eu o carte study text si kit pt F5( acca) nu am nevoie de cea mai recenta , poate fi si dec 2007, iun 2008,vreau doar sa citesc sa am idee despre ce este vb. va multumesc si imi cer scuze ca am postat aici



#16 shiggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 August 2008 - 03:26 PM

pot sa ti le imprumut eu :frusty:
daca mai ai nevoie....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2008 - 08:15 PM
citare mesaj anterior




#17 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 August 2008 - 11:16 AM

Vezi postareashiggy, la Aug 16 2008, 04:26 PM, a spus:

pot sa ti le imprumut eu :frusty:
daca mai ai nevoie....
ce carti mai ai? f5 sa zicem ca mi le-a adus o prietena,ai si mai departe?f6? cat ma costa acest "imprumut":) ?



#18 Gabriela.Berendei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Ploiesti, Prahova

Postat 20 August 2008 - 08:25 AM

Salut marcopolo,

Ai facut cumva rost de manuale?
As avea si eu nevoie de un F7 pentru sesiunea din Dec 2008.
Daca oricine altcineva mai are vreun material de studiu pentru F7 as vrea sa le cumpar.

Multumesc anticipat si astpet un raspuns!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 22 September 2009 - 08:41 AM

Multe lucruri nu vreau sa le stiu. Intelepciunea traseaza si cunoasterii limite. Nietzsche



#19 buderuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 04 September 2008 - 10:48 AM

Buna,

Am comandat eu manualele .Am dat 830 ron pt f7 si f6. Daca vreti sa o copie ma puteti contacta la :
carmen _ilisei@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 March 2009 - 03:13 PM




#20 b_simona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 05 September 2008 - 08:10 AM

buna,
cat ma costa f7?ai luat si altceva inafara de revison si study?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL