Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Care sunt conditiile de acordare a diurnei? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Care sunt conditiile de acordare a diurnei?

13 replies to this topic

#1 hodreacamelia

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Location:cluj

Postat 13 July 2006 - 08:03 AM

Am fost plecata la un curs de perfectionare, pe o perioada de o saptamana. Institutia mi-a platit cursul, cazarea si transportul. Acolo am primit bonuri de masa, dar in adresa in care se prezinta cursul si in facturile fiscale primite nu se specifica nicaieri ca mi s-a acordat masa.

La inceput mi s-a spus ca am dreptul la diurna, pentru ca nu e specificat ca am primit masa. In final, nu mi s-a mai acordat diurna, pentru ca in factura fiscala primita de la hotel e trecut "servicii cazare" si se intelege ca am prmit masa.

Am discutat cu unii participanti la curs si se pare ca acestia au primit diurna. Am sau nu dreptul la diurna? Care sunt conditiile in care se acorda diurna, in deplasarile in tara? E vreo diferenta atunci cand participi la un curs de perfectionare? Care este baza legala in acordarea diurnei?



#2 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 13 July 2006 - 08:20 AM

diurna nu depinde ca ai luat sau nu masa
Diurna se acorda in baza HG 543/95 cu modificarile ulterioare


8. Salariații aflați în delegare sau detașați în localitățile situate la distanțe mai mari de 5 km de localitatea în care își au locul permanent de muncă primesc, pentru compensarea cheltuielilor personale, o indemnizație zilnică de delegare sau de detașare de 105.200 lei, indiferent de funcția pe care o îndeplinesc și de instituția publică ai cărei salariați sunt.




#3 ilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 27 August 2006 - 11:43 AM

Vezi postareahodreacamelia, la Jul 13 2006, 09:03 AM, a spus:

..........
Discutia dreptului la diurna a fost legata de masa care ti s-a acordat sau nu, din urmatorul motiv: diurna se acorda pt. masa si transport in interiorul loc. in care te deplasazi. Deci, tu cand te intorci poti deconta trasportul pana acolo si retur, transportul de la aeroport sau gara pana la hotel si invers, cazarea si primesti si diurna. Nu poti deconta facturi de mancare (indiferent ca sunt de la alimentara sau restaurant) si nici bilete de transport in interiorul localitatii pt. ca acestea sunt acoperite de diurna. In cazul tau nu ti-a mai dat diurna pt. ca ei stiau ca in fact de hotel a intrat si masa chiar daca nu a fost specificat acest lucru. Si a fost mai bine ca nu au specificat pt.ca contabilul nu ar fi putut deduce aceasta chelt. cu masa. Deci ei au fost corecti cu tine pt. ca ti-au platit toate mesele care sigur au fost mai scumpe decat diurna legala. Si au avut si noroc ca si-au putut deduce toata suma nefiind specificat pe fact. ca o parte era masa. Desigur, ca mai departe se poate profita si trece si diurna pe chelt. deductibile, dar asta e in avantajul lor doar daca este trecut numai in acte nu si acordata efectiv.

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 02 April 2007 - 09:46 AM




#4 ovidiu_adrian79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VASLUI

Postat 28 August 2006 - 08:51 AM

In mod normal se acorda diurna pentru cei care participa la cursuri de perfectionare!Tocmai de aceea se scrie pe factura-SERVICII CAZARE- pentru a beneficia de diurna.Pentru ca daca ar scrie cazare si masa atunci nu s-ar mai acorda diurna. Este o intelegere tacita intre organizatori si ministerul de finante pentru ca prestatorii de servicii sa scrie asa ceva pe facturi. Ce ai patit tu este o mare nedreptate!!!



#5 mariuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mangalia/constanta

Postat 01 September 2006 - 05:11 PM

ce act normativ/lege/hotare reglementeaza diurna, cum se stabileste, cate este baremul, cine beneficiaza de diurna?
am o societate a carei angajati fac naveta dintr-o localitate la 20 km distanta.dar ei vin luni si pleaca sambata! le pot acorda diurna?



#6 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 05:25 PM

H.G. 493/1995 reglementeaza delegarea si detasarea personalului! Diurna de delegare se acorda pentru personalul trimis in delegare la o distanta de cel putin 5 km (parca) de localitatea unde isi desfasoara activitatea, pe baza de "ordin de deplasare" stampilat la destinatie! Nu beneficiaza de diurna persoanele care sunt trimise in delegatie in localitatea unde au domiciliul! Mai multe si sigure in HG-ul mentionat!

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 02 April 2007 - 09:46 AM




#7 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2006 - 09:05 AM

Daca salariatii merg cu taxiul in interiorul localitatii unde sunt trimisi in delegatie, cheltuiala respectiva e nedeductibila?(avand document justificativ bonul de taxi)?
E obligatoriu s-o scat din diurna , ca sa fie deductibila? :thumbup:



#8 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 11 December 2006 - 03:31 PM

Diurna este suma acordata pentru masa celui trimis in deplasare si nu se justifica decat prin parafarea ordinului de deplasare. Pe decontul facut pe OD se va deconta separat bonul de taxi.
iuliana



#9 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 28 March 2007 - 09:45 AM

[]
DACA SUNT LA PESTE 5 KM IN DEPLASARE,SE ACORDA DIURNA CARE ESTE ACUM DE 13 LEI/PERS.eU ACORD DIURNE PE BAZA DE REFERAT FACUT DE ING SAU MAISTRU DE LA PUNCTUL DE LUCRU RESPECTIV ,SEMNAT DE SEF, IN CARE CERE APROBARE PT DIURNA ,SPECIFICAND NUMELE PERSOANELOR SI PERIOADA; LA REFERAT ATASEZ O DISPOZITIE DE PLATA IN CARE SPECIFIC "DIURNA CF REFERAT" PE NUMELE CELUI CARE RIDICA BANII SI FACE REFERATUL.





Te rog respecta REGULAMENTUL!
Citeste aici : http://www.conta.ro/...act=Reg&CODE=00

Aceasta postare a fost editata de Ocsi: 28 March 2007 - 06:36 PM




#10 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 02 April 2007 - 08:43 AM

Spune-mi ,te rog,OCSI, de ce am incalcat regulamentul?L-am citit si nu-mi dau seama.Ca am scris cu majuscule intregul mesaj?!



#11 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 02 April 2007 - 09:45 AM

''Limbaj.
.............
Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.
..............
Mesajele.
..............
Nu citati integral mesajului anterior! (Daca este necesar, citati portiunea de text la care faceti referire. Citarea integrala a unui post este acceptata daca mesajul citat nu este vizibil si nu se mai intelege altfel contextul).
.............''

Daca intradevar ai citit Regulamentul, ar fi trebuit sa-ti dai seama.
Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#12 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 02 April 2007 - 01:32 PM

Multumesc,Ocsi.Am gresit, dar nu fii asa dur cu mine.N-am avut intentia sa citez integul mesaj,poate nu stiu sa postez cum e trebuie.



#13 Ocsi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 766 Postari:
  • Location:Oradea
  • Interests:Excursii, internet, filme S.F. etc.

Postat 02 April 2007 - 07:38 PM

Nu sunt dur deloc............sau cel putin nu simt asa..........
Dar pana una alta descarca fisierul de la atasament. Te va indruma un pic.

Fisiere atasate


Cele scrise mai sus reprezinta doar o parere,
daca o iei de buna, o faci pe riscul tau.



#14 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 04 April 2007 - 12:06 PM

multumesc,ADDREPLY fol si eu,probabil atunci am incercat altceva...






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL