Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obiecte inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 7

Salt la continut


obiecte inventar

121 replies to this topic

#121 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 09 August 2006 - 07:00 AM

Vezi postareaalecsandra, la Aug 8 2006, 11:45 PM, a spus:

am si eu va rog o nelamurire poate ma puteti ajuta

o firma neplatitoare de tva achizitioneaza o stampila valoare 75 ron am facut urmat contari

303-401 75
401-5311 75
603-303 75

E Ok?, dar ce este cu contul 8039 cand se foloseste? la casare obiectelor cand le casam?in cazul in care nu se strica ?

va multumesc mult
1)operatiunile contabile sunt OK.
2)In conformitate cu OMF nr.1752/17.112005, incepand cu 01.01.2006 , evidenta stocurilor de natura obiectelor de inventar date in folosinta se tine prin intermediul contului 8035.Contul 8039 a fost utilizat pana la intrarea in vigoare a OMF nr.1752/2005 ,respectiv pana la 31.12.2005,conform abrogatului OMF nr.306/2002
3)De regula casarea(mai corect spus, scoatere din uz ) se face cand bunurile respective nu mai pot fi utilizate, fiind uzate complet.Legea prevede durate normate de functionare doar pentru echipamentul de protectie si de lucru.Documentul contabil de scoatere efectiva din uz este PROCESUL VERBAL cod 14-2-3/aA
conform OMF nr.1850/14/12/2004.Pe baza acestuia se crediteaza contul in afara bilantului 8035.
Cam atat!



#122 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 02 November 2006 - 11:41 AM

Am confectionat, in regie proprie, din materiale cumparate separat, niste instalatii de lucru, destinate activitatii de baza( sunt constructor si mi-am confectionat schele). Nu se incadreaza la imobilizari corp, sunt ob. de inv. Astept o sugestie referitoare la inregistarrile contabile pe care trebuie sa le fac. Am calculat valoarea fiecareia dupa un deviz in care am inclus materiale, manopera, cote salarii, mai putin, evident, beneficiu.

iuliana






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL