Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obiecte inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


obiecte inventar

121 replies to this topic

#41 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 November 2005 - 11:49 PM

Ignat a spus:

Dupa parerea mea este gresit
603=401 sau 603=303 reflecta consumul efectiv al sobei
Pentru bunuri cu valori ridicate si care se consuma in timp eu fac:
303 =401 - cumparare factura
471 =303 - dare in folosinta
603 = 471 - lunar cu valoarea consumului efectiv, in raport de valoarea de intrare si durata de utilizare estimata
Nu inteleg de ce sa-l mai trec in 471? Eu consider ca daca se stabileste ca obiectul de inventar se consuma intr-un an de zile, atunci se trece direct 603=303 cu suma respectiva. :roll:



#42 Ignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Accounting

Postat 04 December 2005 - 01:18 PM

ctanela a spus:

Obiectele de inventar NU sunt consumabile. :cry:
Soba nu este obiect de inventar, are durata de folosinta mai mare de un an. :wink:

Dar ce este? ... Mijloc fix? Conditia de valoare nu este indeplinita! Obiectele de inventar sunt incadrate, conform reglementarilor actuale, in categoria "Materiale de natura obiectelor de inventar".




#43 Ignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Accounting

Postat 04 December 2005 - 01:24 PM

Septimiu a spus:

cine estimeaza durata de funtionare tipule ? :shock:
Dupa parerea mea cine estimeaza si durata de amortizare, in acceptiunea actuala a reglementarilor, la mijloacele fixe (vezi intre 2-4 sau 3-6 etc.)
O baza reala ar putea fi: termenul de garantie sau de service.



#44 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 December 2005 - 01:37 PM

Ignat a spus:

Septimiu a spus:

cine estimeaza durata de funtionare tipule ? :shock:
Dupa parerea mea cine estimeaza si durata de amortizare, in acceptiunea actuala a reglementarilor, la mijloacele fixe (vezi intre 2-4 sau 3-6 etc.)
O baza reala ar putea fi: termenul de garantie sau de service.

cred ca te legi la cap degeaba
trecerea pe chelt a ob de inventar nu inseamna ca se consuma... el ramane in patrimoniul societatii... dar daca tu vrei sa il lasi pe 303 si sa platesti imp mai mare e problema ta :D



#45 Ignat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Accounting

Postat 04 December 2005 - 01:51 PM

Ma asteptam la o dezbatere, nu sa ma tratati ca pe un ciudat care inventeaza formule contabile.
Chiar si, in acest context, va propun urmatoarea situatie:
- in decembrie 2003 s-a cumparat un telefon mobil de 14 mil. lei 303=401
- in cursul lunii a fost dat in folosinta directorului de vanzari 603=303 si concomitent a fost incarcat Debitul contul 8039 si Fisa de evidenta a obiectelor de inventar
- la inventarul din 30 iunie 2004, directorul de vanzari nu mai are telefonul. In cursul lunii iunie 2004 a solicitat achizitionarea unui alt telefon.
Cum va valorifica contabilitatea rezultatele inventarului?
In varianta inregistrarilor actuale, prezentate mai sus, se trece pe Creditul 8039 suma de 14 milioane.
Cu toate ca, in contabilitate trebuie sa evidentieze un minus si, implicit o imputare (justificata de valoarea telefonului pus la dispozitie)
In aceasta situatie formulele contabile, mentionate mai sus, nu sunt justificate.



#46 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 14 March 2006 - 04:22 PM

Dupa ce ma orientez ca sa imi stabilesc obiectul de inventar ? Dupa durata lui de utilizare sau valoare ? Spre ex. am cumparat un aspirator in val.de 250 Ron .si l-am inregistrat in felul urmator :
604= 401 250
De ce ar fi trebuit 303 = 401 250 ?



#47 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 15 March 2006 - 09:04 AM

1. Obiect de inevntar este acel obiect care NU indeplineste CUMULATIV urmatoarele conditii: durata de utilizare mai mare de 1 an si valoare de intrare mai mare de 1500 RON.
2. Inregistrarile aferente sunt:
achizitie % = 401
303
4426
dare in folosinta 603=303
sau treptat 471=303
si lunar 603=471 (cu suma aferenta)
O zi buna :)
Sanda



#48 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 15 March 2006 - 09:10 AM

Merci S_anda,insa din auzite,stiam ca se considera ob. un bun care are val.intre 500 - 1500 ron.Nu stiu de unde,ca de citit nu am citit,dar am vrut sa aflu daca si altii au "auzit" intocmai.



#49 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 17 March 2006 - 04:44 PM

Si eu vreau sa vand ob. de inventar.Si am aflat ca se fac % inreg.
-303=7588 (pentru a evidentia ob. de inventar),ele nemai aparand in balanta deoarece au fost date in consum
-371=303(practic dispare 303)
-607=371(7588 se anuleaza cu 607)
Inregistrarile se fac cu sumele aflate in 8035
-4111=707(vanzare la ce valoare vrei)
ddd



#50 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 20 March 2006 - 11:12 AM

Daca poate cineva sa imi explice logica la 371... Nu am cumparat ob de inv ca sa le revand, e o vanzare intamplatoare, nu le vand ca marfa prin magazin ci pu si simplu le valorific. Imi cer scuze dar chiar nu-i gasesc logica si rostul la 371. Deasemenea nu gasesc logica pt inregistrari de genul 371=303 sau 603=303 in rosu. Care e rostul? Odata date in folosinta ob de inventar, odata trecute pe cont de clasa 6, cum le mai aduc inapoi pe stoc ??? Sa nu va suparati dar parerea mea e ca e o varza totala folosirea ct 371, si mai ales inregistrarea 603=303 in rosu, mai ales dupa ce ia-i mai si inregistrat uzura in totalitate. :roll: :shock: :roll:
Sanda



#51 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2006 - 11:58 AM

variatiuni pe aceiasi tema:
in creditul contului 303 printre altele se inregistreaza sivaloarea materialelor de natura obiectelor de inventar:
371=303



#52 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 20 March 2006 - 12:26 PM

lilianarodica a spus:

variatiuni pe aceiasi tema:
in creditul contului 303 printre altele se inregistreaza sivaloarea materialelor de natura obiectelor de inventar:
371=303
care altele? Ce se mai poate inregistra in creditul lui 303? De ce insistati cu 371?
Sanda



#53 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2006 - 01:44 PM

eu nu insist ci am citat una dintre functiile contului 303.Mai jos am sa le redau pe toate.Eu personal asa am facut, daca aveti idei mai bune varog s a le puneti in aplicare, insa respectand functia contului.Contul 303 cont de activ.
in debitul contului se inregistreaza:
val la pret de inregistrare a mat. de naura ob de inventar(542,408,401,446

valoarea la pret de inregistrare a mat de natura ob de inventar primite de la socitatile din grup, unitate sau subunitate, alte societati legate prin participatii(451,452,482,481)
valoarea la pret de inregistrare a mat de natura ob de inventar aduse de la terti(401,351)
valoarea la pret de inregistrare a mat de natura ob de inventar reprezentand aport in natura la cap social(456)
valoarea la pret de inregistrare amat de natura ob. de inventar constatate plus de inventar si a celor primite cu titlu gratuit(603,758)
val. la pret de inregistrare a mat. de natura ob de inventar obtinute din din productie proprie(345)
in creditul contului se inregistreaza
val la pret de inregistrare a mat de natura ob de inventar retrase din aportul social(456)
val la pret de inregistrare a ob de inventar date in folosinta(471,603)
val ob de inventar lipsa la inventar si pierderi din deprecieri(603)
val la pret de inreg a mat de natura ob de inventar vandute ca atare(371()
val.la pret de inreg a ob de inventar donate si pierderi din calamitati(658,671)
val la pret de inreg a ob de inventar trimise la terti(351)
val la pret de inreg a ob de inventar livrate de soc de soc din grup, altei soc legate prin participatii,unitate sau subunitati(482,451,452,481)
Soldul reprezinta val la pret de inregistrare a mat. de natura ob. de inventar existente in stoc



#54 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 20 March 2006 - 02:29 PM

Nu vreau sa fiu impertinenta, dar va contraziceti in afirmatii. Exemplul pe care l-ati expus dovedeste faptul ca in contul 303 nu se poate inregistra altceva decat ob de inventar. Cat despre contul 371, astept inca lamuririle de rigoare. Fara suparare, dar mie nu mi se pare corecta folosirea acestui cont.
Sanda



#55 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 20 March 2006 - 02:48 PM

NU am dece sa ma supar. Parerile sunt impartite.La cerere am transcris functia contului 303.Daca solutiile propuse nu va multumesc dece nu va adresati in scris la Biroul de asistenta ptr, contribuabili al Adm financiare.

.



#56 mihails2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 474 Postari:

Postat 21 March 2006 - 11:51 AM

trebuie neaparat 303 .In primul rand 603 nu functioneaza fara 303.Daca era foloseai 604 direct.Deci fara 303 e total gresit



#57 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 21 March 2006 - 05:17 PM

Eu nu am sustinut ideea de-a inregistra 603 = 401,ci 604 =
401 in cazul in care este o valoare mica ,adica sub 500 ron.



#58 S_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 410 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Tg Mures

Postat 21 March 2006 - 05:21 PM

In legislatie nu am gasit scris in nici un loc, poate daca a gasit cineva ne trimite si noua, unde sa scrie ca exista valoare minima pt ob de inventar. Nu te baza pe auzite. Singurul lucru care imi vine acum in minte din cate am citit, e ca se considera mijloc fix orice obiect care indepolineste cumulativ cele doua conditii, de valoare si de durata de utilizare, iar obiectele care nu indeplinesc aceste doua conditii simultan, sunt considerate obiecte de inventar. Daca gresesc, sa ma corecteze cineva, dar cu citate din legislatie sau chiar nr legii, ordonantei, ce o fi. :)
Sanda



#59 SARINA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 228 Postari:

Postat 21 March 2006 - 05:28 PM

Ai dreptate S_anda,de multe ori gresesc pt. ca aplec urechia in stanga si in drepata ,bazandu-ma pe experienta vasta a unor contabili super-extra-mega....e normal ca atunci cand afirmam, sa venim cu :"este scris".
Spre exemplu cineva mi-a spus ca valoare unui obiect de inventar se trece in aceeasi luna ,in care s-a achizitionat ,pe cheltuiala.Este posibil sa aiba dreptate,insa nu a stiut sa imi spuna legea care imi permite ca eu sa imi deduc cheltuiala in aceeasi luna de achizitie si sa nu o deduc in decurs de 12 luni asa cum se proceda....pe vremuriiiii.



#60 Mircea Scalat

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Miercurea-Ciuc

Postat 21 March 2006 - 10:10 PM

Distinctia mijloacelor de productie si a uneltelor de munca este o chestiune mai veche.

La ora actuala aceasta distinctie din punct de vedere contabil se precizeaza prin hotarirea ADMINISTRATORULUI (ca institutie de management a unei entitati patrimoniale) referitoare la aprobarea POLITICILOR CONTABILE, politici care includ ad-literam prevederile legale referitoare la categorisirea imobilizarilor.

Uneltele de munca si alte obiecte similare foarte cunoscute sub denumirea de obiecte de inventar (Multumita unor traduceri foarte inteligente au devenit materiale de matura obiectelor de inventar) sunt bunuri care ajuta la desfasurarea obiectului muncii de regula pe durata mai multor cicluri ale acestiua si in mod categoric nu se includ din punct de vedere fizic in rezultatul muncii pe durata unui cilcu.

Daca un ADMINSITRATOR a decis ca o soba necesara incalzirii unui spatiu nu-i este necesara decit un sezon, iar valorificarea acesteia este mai costisitoare decit valoarea la second-hand este o decizie a dinsului din punct de vedere a ADMINISTRATORULUI.

Daca un ADMINISTRATOR decide a asigura telefoane mobile cite x pe an si cui vor muschii lui este o decizie a acestuia.

Contabilitatea are reguli asupra carora orice profesionist contabil, salariat ori liber-profesionist, trebuie sa le respecte daca doreste sa-si pastreze, macar in ochii lui, statutul de profesionist.

Achizitionarea Obiectelor de inventar (acele unelte care din punctul de verede a ADMINISTRTORULUI trebuiesc urmarite in utilizare si al carui stoc trebuie din ratiuni de management cunoscut) dupa normatorul de contabilitate romin MFP se inregistrază

303 = 401
4426 = 401

In baza Facturii Fiscale de achizitie si daca este cazul unei gestiuni constituite in conformitate cu prevedrile LEGII GESTIONARILOR si un NIR

Alocarea obiectului de inventar catre utilizare (uz) se face prin intocmirea unui BC in care se insrie NUMELE PERSOANEI care preia obiectul spre uz-folosinta. Odata cu alocarea spre folosinta persoana care preia obiectul trebuie sa ia la cunostinta si durata de utilizare a acelui obiect si ca pe aceasta durata ea (persoana) este raspunzatoare de existenta acelui obiect. Inregistrarea documentului este conform MFP

603 = 303
471 = 303 - in cazul trecerii esalonate a c/v obiectului pe durata mai
multor cicluri
8039 /analitic pe utilizatori/

Aceasta inregistrare a fost impusa in vederea aplicarii unor prevederi a Standardelor de Contabilitate.

Din nefericire prin traducerea aiurea, s-a ajuns la promulgarea acestei inregistrari, care in fond nu trebuia sa satisfaca decit o cerinta de raportare a unui post de bilant si evaluarea unui stoc pe postul respectiv de bilant. Ajungindu-se astfel la implicarea unui cont din grupa a 4-a (471) la o chestiune de evaluare a stocurilor, generindu-se astfel de facto o schimonosire a evaluarii stocurilor prin crearea artificiala a unor CHELTUIELI ANTICIPATE.
Eronat dupa umila mea parere deoarece chestiunea principala este valoarea stocurilor materiale nu existenta unor cheltuieli anticipate a caror natura si rol ca element de ACTIV este alta.

Eu ramin adeptul ideii ca uzura obiectelor de inventar sa se inregistreze in conturi de regularizare din grupa 3, precum 308 - analitic corespunzator, astfel ca in balanta de verificare contabila sa fie permanent reflectata valoarea acestui stoc si modificarile lui per rulaj, de la formare pina la scoatere din uz.

Scoaterea din uz se face, de regula, cu ocazia valorificarii rezultatelor inventarierii anuale pe baza propunerii comisiei de inventariere, prin trecerea celor propuse spre scoatere din uz pe liste de inventar distincte, care dupa aprobare de catre ADMINISTRTOR, vor fi preluate de comisia de scoatere din uz si procesata aceasta scoatere care se consemneaza in P.V. de SCOATERE DIN UZ (CASARE)

Inregistrarea conform MFP

D-8039 - in ROSU ori
in negru - 8039-C

Dar traim in ROMANIA si unde in oceanul de impostura ce ne inconjoara credem ca orice este permis, chiar si tinerea contabilitatii dupa ureche ori dupa cum vor muschii nostrii, mai ales ca normatorul MFP isi permite de foarte multe ori sa-si incalce propriile reglementari.

Cine credeti ca strica statutul profesional?

Un "profesionist" care face treaba dupa cum ii cinta personajul aflat in ADMINISTRATIE, ori
un "profesionist" care face treba dupa cum i se pare lui "corect", ori
acela care arata ADMINISTRATORULUI care este situatia din punct de vedere a reglementarilor contabile si a celor fiscale si sfatuieste si insista spre a gasi calea spre respectarea acestor reglementari cu intocmirea documentelor justificative contabile ce se impun, si de la aceasta conduita nu face rabat in nici o situatie.

De foarte multe ori deficientele "constatate" sunt carente in adoptarea de proceduri corecte si la timp cu intocmirea documentelor necesare.

In aceste timpuri mai mult de cit oricind postulatul celor "7 F" si cerintele lui este mai in vigoare ca oricind.

Furati Fratilor Fara Frica Formele sa Fie Facute!

De la mine insumi nu pot fura, dar exista posinilitatea ca din nestiinta sa fac evaziune fiscala (cheltuieli nejustificate fiscal, TVA deductibil nejustificat, Impozit pe profit mai mic)

Despre reaua credinta NO COMMENT!

Cezarului trebuie sa i se dea ce i se cuvine!
Mircea Scalat






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL