Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vanzare autoturism pers. fizica -contract +factura fara bon - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


vanzare autoturism pers. fizica -contract +factura fara bon

7 replies to this topic

#1 Dienuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Galati

Postat 14 July 2006 - 09:05 AM

Am vandut un autoturism la o persoana fizica.S-a facut contract de vanz.-cump., am intocmit factura. Problema este ca nu stiu cum s-o trec prin casa de marcat pt ca firma e prestatoare de serv.(scoala auto) iar casa de marcat e programata doar pt. anumite categ de prestari.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 14 July 2006 - 09:13 AM

Taie chitanta




#3 Dienuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Galati

Postat 14 July 2006 - 09:17 AM

...Dar nu am chitantier.



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2006 - 09:30 AM

Achita cu bon din casa de marcat la o categorie pe care o alegi tu (nu conteaza) Important este sa ai grifa sa nu impozitezi si bon si fct.emisa
.Astfel bon=chitanta simpla



#5 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 14 July 2006 - 09:40 AM

mergi la banca cu cumparatorul si depuine-i in contul firmei cu o foaie de varsamant in numele clientui



#6 Dienuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Galati

Postat 14 July 2006 - 09:52 AM

Tranzactia s-a realizat deja de catre administratorul firmei care a venit cu banii in mana (probabil pers. fizica era un bisnitar pe care nu nu trebuia sa-l piarda pt ca masina era o dacie cam veche)



#7 vasiloni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ludus

Postat 14 July 2006 - 10:46 AM

atunci poti merge tu si depui in numele cumparatorului in contul firmei, o poti rezolva daca cunosti pe cinva la ghiseul banci



#8 ellmo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Location:Craiova
  • Interests:Contabilitate

Postat 15 August 2006 - 12:39 PM

Vezi postareaDienuta, la Jul 14 2006, 09:05 AM, a spus:

Am vandut un autoturism la o persoana fizica.S-a facut contract de vanz.-cump., am intocmit factura. Problema este ca nu stiu cum s-o trec prin casa de marcat pt ca firma e prestatoare de serv.(scoala auto) iar casa de marcat e programata doar pt. anumite categ de prestari.
Multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.

Ati facut licitatie?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL