Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
intrebare : factura> 50 mil. - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


intrebare : factura> 50 mil.

7 replies to this topic

#1 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 January 2005 - 10:51 AM

La multi ani si multe impliniri tuturor!
Daca am o fact.de 58 mil emisa pe 17.sept, si am primit din sept. si pana in prezent, cate 10 mil.lunar cu chitanta, se considera ca am incalcat legea, referitor la platile fragmentate pt.fact.> 50 mil. , lege care a aparut in 17 noiembrie. Ma puteti ajuta? Eu am continuat sa incasez banii lunar.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 12:10 PM

ionela ginghina a spus:

La multi ani si multe impliniri tuturor!  
Daca am o fact.de 58 mil emisa pe 17.sept, si am primit din sept. si pana in prezent, cate 10 mil.lunar cu chitanta, se considera ca am incalcat legea, referitor la platile fragmentate pt.fact.> 50 mil. , lege care a aparut in 17 noiembrie. Ma puteti ajuta? Eu am continuat sa incasez banii lunar.

Ei, acu'-i acu'... Daca aveai control de Garda pana la aparitia normelor, puteai linistita sa iei amenda pt. plata in numerar a fact. > 50 mil, cum a patit o cunostinta a prietenei mele din Brasov. Interpretarea de atunci asta era, dar nu mai este valabila acum, asa ca ai scapat pt. ca te ajuta normele. Opreste-te cu incasarile numerar la 50 mil. si restul sa ti-i dea prin banca, conform acestor norme.
Parerea mea... :D

O zi buna.




#3 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 January 2005 - 01:26 PM

Normele au aparut in monitorul din 20.12 si explica asa:"Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depãºesc plafonul de 50.000.000 lei cãtre furnizorii de bunuri ºi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depãºeºte acest plafon putând fi achitatã numai prin instrumente de platã fãrã numerar. "
Astfel "50mil. in numerar "inseamna o singura chitanta de 50mil? sau mai multe totalizand 50 mil? Eu am interpretat ca fiind o singura incasare cu chit.de 50 mil.Ce zici?
Am inteles bine care e cauza pt.care spuneai mai sus sunt salvata ? asta cu plati numerar de 50 mil? nu-mi e clar!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 01:48 PM

Conform normelor, parerea mea e ca inseamna cate chit. vrei pana la 50 mil. Dupa aceasta val., numai prin banca.
Inca ceva: eu cred ca aceste plati/incasari se pot face si alternativ nr.-banca, cu conditia respectarii sumei totale in nr. de 50 mil. Adica, 10 mil. nr, apoi 20 mil. prin banca, apoi 5 mil. nr. , s.a.m.d. si cand ai ajuns la 50 mil. platite/incasate in nr. te opresti cu numerarul si faci restul numai prin banca. E complicat de tinut evidenta platilor facute astfel, mai ales cand ai multi fz., ca la clienti te mai ajuta si faptul ca isi mai tin si ei acesta evidenta (asa ar trebui).
Normele te-au salvat, dupa parerea mea, fiindca se refera la modul de plata al fact. dupa stabilirea plafonului de plati/incasari la 50 mil./pers. juridica si ca, intre timp nu ti-a batut la usa vreo Garda care sa fi aplicat interpretarea initiala si sa te fi amendat, cum ti-am spus ca a patit cunostinta prietenei mele din Brasov.



#5 adela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 14 January 2005 - 03:44 PM

Referitor la Ordonanta 94/26.08.2004, sectiunea 2- plafonul de casa si platile cãtre persoanele juridice, cum interpretaþi textul "sunt interzise plãþile fragmentate în numerar cãtre furnizorii de (subliniez) materii prime, materiale, semifabricate,produse finite, obiecte de inventar, prestãri de servicii pentru facturile a cãror valoare este mai mare de 50 mil."?Nu se specificã aici furnizorii de mãrfuri, concret. Eu am întrebat la Administraþia Finanþelor Publice de care aparþin, dânºii au întrebat la rândul lor la Administraþia Judeþeanã a F.P. ºi mi-au rãspuns cã legea este interpretabilã ºi aº avea dreptul sã plãtesc numerar facturile furnizorilor de marfã care depãºesc 50 mil., dar nu mai mult de 50 mil. pe zi. Voi ce pãrere aveþi? Aþi auzit altceva? M-au îndrumat greºit cei de la A.F.P.? :?:



#6 LAURA DODA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2005 - 03:57 PM

E interesant de stiut cind ai pus intrebarea celor de la administratie!


Pentru ca intre timp a aparut si Legea 507/2004 .....
In locul acelei fraze lungi a aparut sintagma "furnizori de bunuri si servicii" si s-a rezolvat problema!



#7 ionela ginghina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 87 Postari:
  • Location:galati

Postat 14 January 2005 - 05:19 PM

Multumesc Otilia, sper si eu sa fie asa dar pe viitor nu mai tai chitante; decat de fix 50 mil.;mai bine prin banca tot si gata! pana mai aud intamplari, cum a fost si cu prietene ta:) ar fi putut face contestatie, totusi.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2005 - 05:24 PM

Asta am intrebat-o si eu pe prietene mea; daca a focut contestatie cunostinta ei. Nu stia daca a facut sau nu. Si eu cred ca ar trebui sa faca.

O seara frumoasa.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL