Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Rambursare TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Rambursare TVA

30 replies to this topic

#1 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 17 July 2006 - 01:51 PM

as avea nevoie de cateva informatii generale privind conditiile de rambursare a tva. Mentionez, pentru cei care se vor grabi sa ma trimita la cautare, ca am dat cautare "rambursare tva" si am primit fix 5.012 rezultate dintre care primele trei pagini nu contineau decat "bonuri consum" "tva import" descarcare gestiune marfa documente" "exonerare Tva la Sapard" numai ce nu-mi trebuia mie nu. Probabil trebuie revizuit motorul de cautare ca daca din 5.012 rezultate gasite "rambursare de tva" e al 5.013- lea rezultat, atunci nu-i vad eficienta. Scuze daca deranjez pe cineva cu aceasta observatie.



#2 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 17 July 2006 - 01:58 PM

mai incearca o data
mie mi-au iesit 105 rezultate




#3 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 17 July 2006 - 06:39 PM

Leila, daca dam curs invitatiei tale de a deschide un nou subiect pe tema asta, la o noua cautare vor fi 5.013 rezultate, conform spuselor tale si 106, conform spuselor lui Septimiu.
:wink:



#4 cerbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:iasi

Postat 18 July 2006 - 09:15 AM

buna ziua. Va rog sa ma ajutati si pe mine pt ca nu stiu cum sa procedez. De un an platesc rate la Primarie pt un spatiu( am dat avans o suma si acuma am in fiecare luna rata) In urma controlului de la tva mia dat jos tot TVA-ul aferent facturilor, deoarece au zis ca nu tr sa-l platesc pt ca primaria tr sa-mi scrie pe factura " taxare inversa". Mentionez ca la inceput am dat o copie dupa CUI,pt a vedea ca sunt platitoare de TVA.Acuma, primaria mia stornat toate facturile si a facut altele pe care a mentionat "taxare inversa".Cum ma inregistrez eu acuma cu ele??Cum inreg faptul ca mia luat din TVA banii?? Raman pagubita de TVA-ul care l-am platit in plus la Primarie?? Va rog spuneti-mi o solutie pt ca nu stiu cum sa mai fac????Va multumesc.



#5 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 July 2006 - 09:59 AM

Cum sa ramai pagubita! Soliciti primariei sa-ti restituie sumele incasate in plus. Sau compensare cu platile viitoare.



#6 leila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 173 Postari:
  • Location:iasi

Postat 18 July 2006 - 10:03 AM

multumesc de incurajari, este ora 11.02 am dat cautare si mi-a dat 5023 rezultate!!!!!Nu tin sa redeschid un subiect doar atrag atentia asupra motorului de cautare, poate se mai poate imbunatati.



#7 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2006 - 10:04 AM

mai incearca o data... ca nu stii sa cauti... ai si neste instructiuni acolo



#8 gabi.29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2006 - 10:17 AM

scoti tva-ul platit din datoria catre primarie, consideri plata in avans, si nu mai platesti din facturile urmatoare pana se acopera soldul.
pentru mai mult citeste Codul fiscal Cap. XIV art. 160
faci reglarea tva "taxare inversa" pt conta in luna, iar in decont (pt viitor) la regularizari rd.3 (daca ai avut control o sa faca modif ei direct in fisa la admin fin prin PV control).
sa ceri fisa dupa inreg PV control sa-ti verifici TVA si sa-l platesti, ca penalitatile sunt mari si se adauga fiecare zi de intarziere.
chiar daca primaria a gresit, nu este o scuza ca nu ai stiut.
bafta



#9 cerbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:iasi

Postat 18 July 2006 - 12:09 PM

multumesc, sper sa-mi iasa. daca nu ma descurc mae cer lamuriri



#10 mihai.c

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Buc

Postat 18 July 2006 - 03:19 PM

Salut

Am o firma care in acest moment nu mai are venituri din pacate .
Totusi , am de recuperat ceva TVA de la stat .
Doresc sa fac urmatorul artificiu si ma intereseaza daca este corect/legal:

1. Fac un contract cu Firma X , detinuta de un prieten pentru prestare servicii de consultanta
2. Emit factura catre X , pentru suma +19%
3. Restitui catre X suma din bani personali
4. TVA-ul imi ramane din deducere

Avantaj X : scoate banii fara sa plateasca 16%+3%
Avantaj eu: cumpar pe firma si imi deduc TVA-ul


Este corect ?
Unde pot apare probleme ?

Multumesc anticipat



#11 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 03:31 PM

Tu va trebui sa pletesti impozit 16 sau 3 %, dupa caz pentru factura emisa.
Firma X in cazul unui control trebuie sa justifice necesitatea consultantei pentru a putea fi considerata o cheltuiala deductibila, iar TVA aferent deductibil.



#12 mihai.c

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:Buc

Postat 18 July 2006 - 03:36 PM

Multumesc Laurentiu

"Tu va trebui sa pletesti impozit 16 sau 3 %, dupa caz pentru factura emisa."


Te referi aici la impozitul de la sfarsitul anului pentru a retrage banii ca dividente inteleg ?


Merci
M.



#13 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 03:44 PM

[PAi daca tai o factura o vei inregistra in contul 704 "Venituri din servicii prestate".
La calculul impozitului pe profit e considerat venit impozabil, iar la micro se taxeaza cu 3%.
La sfarsitul anului VEn - Chelt se impoziteaza cu 16 % pentru dividende, dupa caz..



#14 Stanciu Laurentiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2006 - 03:59 PM

In plus daca tai factura pentru 100 de lei sa zicem plus TVA, deci 119 lei si o incasezi, desi tu ii dai personal lui X banii inapoi, ei vor figura la tine in casierie. Vei avea sold mare la CASA.



#15 ioanadrian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2006 - 05:11 PM

va rog spuneti-mi si mie daca la un trimestru am tva de recuperat este obligatoriu sa cer rambursare tva?
multumesc



#16 cerbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:iasi

Postat 18 July 2006 - 05:23 PM

nu



#17 cerbu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:iasi

Postat 18 July 2006 - 05:24 PM

nu e obligatoriu, dar daca vrei suma tr sa fie mai mare de 5000 ron



#18 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 26 July 2006 - 05:18 PM

Am avut control pentru rambursare deTVA si vreau sa ma asigur ca inregistrez bine rezultatul controlului. Am avut TVA pe care l-au taiat pe asta il inreg. 635=4424 si am avut tva aferent ch de protocol care depasesc limita legala de deductibilitate pe asta il pun tot pe 635? Multumesc.



#19 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 July 2006 - 07:57 PM

Vezi postareaXENIAMARIA, la Jul 26 2006, 06:18 PM, a spus:

Am avut control pentru rambursare deTVA si vreau sa ma asigur ca inregistrez bine rezultatul controlului. Am avut TVA pe care l-au taiat pe asta il inreg. 635=4424 si am avut tva aferent ch de protocol care depasesc limita legala de deductibilitate pe asta il pun tot pe 635? Multumesc.

Da, pe 635, NEdeductibil fiscal! Atentie la calculul impozitului pe profit!
Eventual genereaza analitic 635.1 deductibil si 635.2 nedeductibil
Ma gandesc ca mai ai niste fonduri speciale sau alte taxe deductibile in 635.
Julia S



#20 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 27 July 2006 - 12:19 PM

Multumesc julia607. Bineinteles nedeductibil fiscal 635-ul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL