Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
functia de baza - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


functia de baza

19 replies to this topic

#1 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 15 January 2005 - 09:56 AM

O intrebare: Ce inseamna functia de baza? Daca un salariat este angajat cu 4 ore in functia de director este considerata functie de baza si are deducere sau nu?



#2 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 15 January 2005 - 12:04 PM

Daca are mai multe locuri de munca (cu contract individual de munca),slariatul este cel care stabileste unde are functia de baza;acolo(si numai acolo) primeste deducerile care i se cuvin pentru calculul impozitului pe salariu.




#3 SLY

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 15 January 2005 - 12:11 PM

Functia de baza este acolo unde salariatul depune o declaratie, pe propria raspundere, in acest sens, aici beneficiind si de deducerea legala( declaratia pe propria raspundere se depune in cazul in care acelasi salariat are inregistrate la ITM mai multe contracte de munca, indiferent de durata acestora).Totodata salariatul are obligatia informarii, in scris, a celorlalti angajatori, a denumirii societatii unde detin functia de baza, tocmai in scopul evitarii acordarii deducerilor , de mai multe ori , pt. acelasi salariat.
Ca sa raspund la cea de-a doua intrebare:daca depune o declaratie in acest sens, da. Daca este singurul contract de munca al salariatului respectiv -da, fara obligativitatea depunerii declaratiei pe propria raspundere! Hai ca te-am zapacit, nu?



#4 roxana marin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:

Postat 17 January 2005 - 12:02 PM

MULTUMESC MULT TUTUROR.....M-AM LAMURIT!



#5 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 18 January 2005 - 03:34 PM

Pentru un contract pe timp partial (4 ore/zi) ,acesta fiind primul si singurul loc de munca, deci functia de baza, deducerea personala este intreaga sau proportionala cu timpul lucrat (50% in cazul de fata)?

O zi buna!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2005 - 05:43 PM

Intreaga.



#7 alina74b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:

Postat 18 January 2005 - 09:04 PM

Am intrat mai tarziu pe forum, multumesc Otilia :)



#8 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 January 2005 - 02:07 PM

SLY, te rog sa ne spui de unde chestia cu anuntarea in scris a angajatorilor cu privire la firma unde am functia de baza? e treaba mea unde ma angajez! ii anunt ca NU am functia de baza la ei ci in alta parte, de ce sa le spun si UNDE



#9 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2005 - 12:03 PM

Ce baza legala aveti atunci cand spuneti ca un contract de munca cu norma partiala poate fi functia de baza?
Contractul de munca cu norma partiala este stipulat in Codul muncii cu titlu de exceptie.
Este posibil sa ma insel dar functia de baza nu poate fi decat un contract cu 8 ore/zi.



#10 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 February 2005 - 01:43 PM

viorache, zau avem nevoie si de o motivare! unde scrie ca daca e o exceptie nu se trateaza la fel relativ la deduceri si ce te faci cu cei care nu au decat contracte partiale, lor le iei deducerea pe motiv ca nu au gasit un job de 8 ore? :evil:

sa nu ne uiti cu gradinita, motivarea itm-ului ca eu sunt curioasa rau :oops:



#11 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2005 - 02:39 PM

Se pare ca m-am inselat. Am gasit pe forum explicatia legala (HG 44/2004 pt.aprob.normelor cod fiscal in m.of.112/2004, titlul iii,imp.venit. pct.38). Deci se pot acorda deduceri personale la contracte de munca cu timp partial dar fara fragmentarea lor in functie de timpul lucrat.

La gradinita am termen 1 martie 2005 la judecatoria c-ta.



#12 viorache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 24 February 2005 - 02:41 PM

Se pare ca m-am inselat. Am gasit pe forum explicatia legala (HG 44/2004 pt.aprob.normelor cod fiscal in m.of.112/2004, titlul iii,imp.venit. pct.38). Deci se pot acorda deduceri personale la contracte de munca cu timp partial dar fara fragmentarea lor in functie de timpul lucrat.

La gradinita am termen 1 martie 2005 la judecatoria c-ta.



#13 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2005 - 06:58 PM

SLY a spus:

Functia de baza este acolo unde salariatul depune o declaratie, pe propria raspundere, in acest sens, aici beneficiind si de deducerea legala( declaratia pe propria raspundere se depune in cazul in care acelasi salariat are inregistrate la ITM mai multe contracte de munca, indiferent de durata acestora).Totodata salariatul are obligatia informarii, in scris, a celorlalti angajatori, a denumirii societatii unde detin functia de baza, tocmai in scopul evitarii acordarii deducerilor , de mai multe ori , pt. acelasi salariat.
Ca sa raspund la cea de-a doua intrebare:daca depune o declaratie in acest sens, da. Daca este singurul contract de munca al salariatului respectiv -da, fara obligativitatea depunerii declaratiei pe propria raspundere! Hai ca te-am zapacit, nu?

Am dat cautare pe forum vreo 3-4 ore, pana am gasit raspunsul de mai sus, deci va rog nu sariti pe mine ca intreb, care este baza legala pentru stabilirea functiei de baza?
Sunt de acord cu raspunsul, dar nu am gasit modalitatea de declarare a functiei de baza.
Caz concret, angajat intr-un singur loc, cu 2 ore/zi, unde depune declaratia cum ca asta e functia de baza? O lasa la angajator, o depune la ITM/AF?
Am priceput ca are dreptul la intreaga deducere (250 RON ca nu are persoane in intretinere), chiar daca salariul este de 100 RON, deci nu mai rezulta impozit pe salarii de plata.

Multumesc.



#14 laura_c

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 08 August 2005 - 12:34 PM

din cate stiam eu, se considera functie de baza la firma unde ai cartea de munca. chiar daca ai mai multe contracte de munca, nu poti sa-ti tii cartea de munca decat la o singura firma.



#15 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 15 August 2005 - 08:21 AM

Declaratia se depune la angajator si este necesar sa fie data de catre fiecare angajat in vederea acordarii /NU a deducerilor (de baza si suplimentare daca este cazul). Se arhiveaza la dosarul personal al angajatului existent in cadrul societatii/angajatorului.
Pentru un model de declaratie lasati o adresa de mail.



#16 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2005 - 10:24 AM

Multumesc frumos.
cris@easymail.ro



#17 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 03:07 PM

Buna tuturor!

V-as ruga frumos, daca aveti un model de declaratie pentru functia de baza, sa mi-l trimite-ti si mie pe adresa diana.elena.gruia@gmail.com.

Va multumesc anticipat,

Diana



#18 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2006 - 03:11 PM

Buna tuturor!

V-as ruga frumos, daca aveti un model de declaratie pentru functia de baza, sa mi-l trimite-ti si mie pe adresa diana.elena.gruia@gmail.com.

Va multumesc anticipat,

Diana



#19 oana s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Galati

Postat 05 March 2006 - 06:36 PM

as dori si eu un model daca se poate

oanaserv@yahoo.com

multumesc



#20 oana s

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Galati

Postat 05 March 2006 - 06:41 PM

dede a spus:

Declaratia se depune la angajator si este necesar sa fie data de catre fiecare angajat in vederea acordarii /NU a deducerilor (de baza si suplimentare daca este cazul). Se arhiveaza la dosarul personal al angajatului existent in cadrul societatii/angajatorului.
  Pentru un model de declaratie lasati o adresa de mail.

As dori si eu un model daca se poate , scuze pt. indrazneala.
oanaserv@yahoo.com
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL