Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mijloace fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


mijloace fixe

50 replies to this topic

#21 florinzmarandache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 19 July 2005 - 08:46 AM

care sunt conditiile pentu ca un bun sa fie incadrat in categoria mijloacelor fixe
FLORIN ZMARANDACHE



#22 LUNGU MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 20 July 2005 - 09:52 AM

dar daca are o valoare mai mare de 15mil? ce fac cu el?
multumesc




#23 danieladorca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 20 July 2005 - 10:48 PM

nu le consideri mijloace fixe pentru ca nu sunt utilizate individual. Maresti valoarea imobilului si recalculezi amortizarea acestuia



#24 LUNGU MIHAELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 21 July 2005 - 10:35 AM

dar mai e o problema. imobilul pt. care le-am cunparat nu este proprietatea firmei. este sediul social, proprietate a unui asociat, cu contract de inchiriere.



#25 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 21 July 2005 - 06:14 PM

LUNGU MIHAELA a spus:

dar daca are o valoare mai mare de 15mil? ce fac cu el?
multumesc

il spargi



#26 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 21 July 2005 - 06:16 PM

LUNGU MIHAELA a spus:

dar mai e o problema. imobilul pt. care le-am cunparat nu este proprietatea firmei. este sediul social, proprietate a unui asociat, cu contract de inchiriere.

Atunci este o investitie la spatiul inchiriat (o imbunatatire), pe care o poti amortiza pe durata contractului de inchiriere. Iar la sfarsit, la incetarea contractului i-o facturezi proprietarului.



#27 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 July 2005 - 06:16 PM

:shock: :D :lol:



#28 O.Dinu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Location:Abrud
  • Interests:Contabilitate

Postat 21 July 2005 - 07:42 PM

Parca era vorba ca glumele se posteaza la ,,sa mai radem,, ,nu ca raspuns la ,,m.fixe termopane" !!! :lol:
xxxxxxxxxxxxxxxxxxx



#29 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 21 July 2005 - 08:18 PM

unele intrebari merita putin ras :D



#30 alinuta_marian

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:acasa

Postat 02 April 2006 - 05:06 PM

am o intrebare:o SOc.Com a cumparat o masina noua cu bani in numerar si a costat 4000 euro intrebare Dupa cat timp poate sa o vanda ? si Poate sa o vanda cu o valoare de peste 50 mil si sa on incaseze in numerar?
astept raspuns urgent
ajutati-ma



#31 diana-veronica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:targu mures

Postat 04 April 2006 - 10:37 AM

poate sa o vanda oricand, vezi si art.24, pct. (15) din Codul Fiscal, dar nu poti sa incasezi mai mult de 5000 RON in numerar de la persoana juridica, si nici nu poti sa incasezi in numerar facturi mai mari de 5000 RON fractionat. Daca vinzi masina unei persoane fizice, e ok.



#32 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 02 June 2006 - 06:34 PM

Am urmatoarea situatie: din 01.01.2006 activitatea unei firme se muta pe o alta firma + salariatii insa activitatea firmei respective nu este inca suspendata iar pe firma au ramas mijloacele fixe care functioneaza in continuare producand venituri pentru cealalta firma.Intrebarile mele sunt

1 le calculez in continuare amortizarea pe lunile din anul acesta sau nu? 2 Si o alta intrbare cum ar putea fi ele transferate pe cealalta firma findca prin vanzare am avea foarte mult TVA de plata iar prin schimb de facturi iar nu se poate cealata firma nefiind platitoare de TVA.



#33 XENIAMARIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 05 June 2006 - 12:11 PM

Poate cineva sa-mi dea o solutie? Va rog.



#34 Cornelia Cozos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 227 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 June 2006 - 02:06 PM

Nu poti sa le amortizezi in continuare pentru ca teoretic ele nu mai lucreaza si nici nu aduc venituri. Cel mai bine ar fi sa faceti contract de inchiriere. La valoarea chiriei/luna trebuie sa tineti cont sa va acoperiti cheltuielile aferente adica amortizare si ce altceva stiti ca mai aveti. De asemenea, trebuie sa aveti in domeniul de activitate trecuta si inchiriere.



#35 violetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 21 July 2006 - 09:29 PM

vraeu sa scot din functiune un mijloc fix neamortizat integral.ce se intampla cu valoarea ramasa neamortizata?nu mai este util,deci nu-l voi mai pune in functiune.



#36 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2006 - 12:03 AM

Ca sa scoti din functiune un mijloc fix neamortizat integral,trebuie sa-l vinzi, asta doresti !



#37 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2006 - 12:39 AM

1.Se scade din evidență un mijloc fix ca urmare a unei calamități, cunoscându-se valoarea de intrare de 550 lei și amortizarea înregistrată de 120 lei, așa cum este consemnat în procesul verbal de constatare și alte acte doveditoare.

% 212Mijloace fixe 550 lei
281Amortizări privind imobilizările corporale 120 lei
6811Cheltuieli de expl. privind amortizarea imobilizărilor 430 lei
Precizare:Valoarea neamortizată, de 430 lei, aferentă mijlocului fix distrus de calamități este deductibilă fiscal numai în cazul în care acesta a fost asigurat.



#38 violetta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 22 July 2006 - 04:56 PM

nu vreau sa-l vand,il scot din functiune pentru ca nu-l mai folosesc.



#39 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2006 - 09:38 PM

Lege nr. 376 din 10 iulie 2001
privind scoaterea din functiune a unor mijloace fixe uzate fizic
sau moral, neamortizate integral, apartinând agentilor economici" din industrie.
2. Articolul 1 va avea urmatorul cuprins:
"Art. 1. - Prin derogare de la prevederile art. 17 din Legea nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale si necorporale, modificata si completata prin Ordonanta Guvernului nr. 54/1997, pot fi scoase din functiune si valorificate mijloacele fixe neamortizate integral, uzate fizic sau moral, fara obligatia includerii esalonate în cheltuielile exceptionale nedeductibile fiscal."
Aceasta este una din legi pentru agentii economici, dar sunt f.multe(ptr.agentii economici din constructii,etc ) depinde de specificul societatii .Foloseste butonul cautare si o sa gasesti.



#40 talpeanugm

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 August 2006 - 07:54 PM

buna seara,
pentru imbunatirea unui apartament cu geamuri termopan in valoare de 15 milioane, apartamentul apartine unei societati civile de avocatura? Cum le consider? Investitie? Factura este deductibila? Se mareste impozitul pe apartament?
Trebuie sa declare ceva la adm financiara?
Am nevoie de ajutor, urgent!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL