Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pierdere fiscala si calcul trimestial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pierdere fiscala si calcul trimestial

6 replies to this topic

#1 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 22 July 2006 - 11:29 AM

Am pierdere fiscala in 101 pe 2005.
Aceasta pierdere o scad la calculul impozitului pe profit la fiecare trimestru?



#2 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2006 - 04:06 PM

Pierderea fiscala din anii precedenti se acopera trimestrial,din profitul fiscal,odata cu calcularea si inregistrarea impozitului pe profit.




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 July 2006 - 04:42 PM

Recuperarea pierderii fiscale este reglementata de Codul Fiscal:
Art. 26 - Pierderi fiscale
(1) Pierderea anuală, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.



#4 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 22 July 2006 - 06:00 PM

poate trebuie sa explic mai detaliat:
deci in 2005 am pierdere fiscala 2700
la calculul impozitului pe profit cum e corect sa scad pierderea fiscala 2005 in cazul in care am profit la fiecare trimestru ?
- la trim I 2006 scad pierdere 2700 ?
- la trim II 2006 scad pierdere 2700 ?
- la trimIII idem
-la trim IV idem
sau scad pierderea fiscala atata timp cat acopar profitul aferent fiecarui trimestru pana cand pierderea fiscala ajunge la "0"?



#5 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 22 July 2006 - 06:47 PM

Impozitul pe profit se calculeaza pe rulaje cumulate ale contului 121; din venituri scazi cheltuielile, aduni cheltuielile nedeductibile, scazi veneiturile neimpozabile si pierdera fiscala, vezi care-i rezultatul, aplici 16% si din aceasta suma scazi ce impozit ai virat;cheltuiala cu impozitul pe profit este nedeductibila.



#6 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 July 2006 - 06:55 PM

Cum calculezi imp pe profit pe trim 2? Nu cumulat de la inceputul anului, apoi constitui diferenta: calculat minus constituit pana acum?

Daca calculezi pe fiecare trimestru in parte, te poti verifica cu calculul cumulat pe an, iar atunci nu scazi pierderea fiscala decat in trim 1.
Julia S



#7 FAETONUL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:

Postat 23 July 2006 - 10:20 AM

julia607 a spus:

Daca calculezi pe fiecare trimestru in parte, te poti verifica cu calculul cumulat pe an, iar atunci nu scazi pierderea fiscala decat in trim 1.

Aici era dilema; deci daca am uitat sa scad pierderea fiscala din anii precedenti la calculul impozitului pe trim.I 2006, nu-i bai, pot sa scad la trim.II si la celelalte trimestre nu mai scad, e corect ?
Calculul il fac la fiecare trimestru.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL