Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

97 replies to this topic

#21 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 04 August 2005 - 11:07 AM

Tocmai de aceea, formatul pe care il am eu permite completarea in caculator a tuturor datelor ca sa nu se mai chinuie nimeni cu masina de scris, mai ales cei care nu au.



#22

  • Guests

Postat 04 August 2005 - 11:42 AM

Luiza, te rog mult sa-mi trimiti si mie decl 010 in format electronic la adresa servall@home.ro multumesc mult.




#23 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 06 August 2005 - 11:06 PM

Luiza,as dori si eu Decl.010 in format electronic la adresa :creedence@home.ro
Iti multumesc anticipat



#24 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 06 August 2005 - 11:17 PM

da-i click 5 posturi mai sus pe "descarcare" si o descarci http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif



#25 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 07 August 2005 - 12:48 PM

mii de multumiri !



#26 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2005 - 05:33 PM

Precizari 010 pentru cine va mai avea nevoie , se aplica pt. sectorul 5 Bucuresti :

desi am facut inregistrarea fiscala prin Reg. Comertului, cum se face acum ca sa ti se emita CUI si m-am uitat in instructiunile de completare pt 010, unde zice ca la inregistrare nu se completeaza CUI, doar la mentiuni, am dorit totusi sa impac si capra si varza, adica sa am o 010 depusa la AF in 30 de zile de la infiintare, cum zice legea (ca anexa de inregistrare fiscala de la Reg Com era mai degraba un simulacru de 010)

asa ca am bifat 'mentiuni', desi nu se schimbase nimic, firma era infiintata de 3 zile, pentru ca daca bifat 'inregistrare' nu mai aveam voie sa trec codul fiscal

am fost s-o depun si au zis ca ei vor la infiintarea unei firme , pe langa acest 010 si un dosar cu sina cu copie act constitutiv,copie hot.jud. de infiintare a firmei, copie CUI, copie certificat constatator - am depus toate astea si mi-au vizat 010 de mentiuni

eu declarasem la reg com platitor de impozit salarii si contributii, pentru ca declarasem microintreprindere si stiam ca oricum trebuie sa angajez om (angajez oricum cu data CUI)

culmea e ca eu voiam sa declar la AF contul , stiam ca scrie pe undeva ca trebuie sa-l declari (nu mai stiu unde, daca stie cineva, ziceti-mi si mie, va rog) si am descoperit ca din noul format de 010 s-a scos rubrica de cont si banca @@



#27 LuizaM

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 762 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate-fiscalitate

Postat 07 August 2005 - 05:46 PM

Declaratia 010 nu trebuie depusa pentru conturile IBAN deoarece:

Conf art. 208 lit . h din Codul de Procedura Fiscala se abroga art. 3 din Legea nr. 87/1994 (pentru combaterea evaziunii fiscale), ceea ce elimina obligativitatea contribuabililor de a declara anumite mentiuni ca: noi sucursale, filiale, puncte de lucru, depozite, magazine, bnci i conturile bancare.

Mai jos gasiti si celebrul art. 3 abrogat:
"Contribuabilii au obligaia ca, în termen de 5 zile de la înregistrare, s declare, la organul fiscal pe a crui raz teritorial îi au sediul, datele în legtur cu subunitile constituite în sucursale, filiale, puncte de lucru, depozite, magazine i cu oricare alte locuri în care se desfoar activiti productoare de venituri, bncile i conturile bancare în lei i în valut, indiferent de locul unde funcioneaz, în ar sau strintate.
De asemenea, contribuabilii au obligaia s declare organului de control bunurile sau valorile impozabile depozitate în alte locuri decât cele prevzute la alin. 1.
Declararea sediilor subunitilor prevzute la alin. 1, de pe teritoriul rii, se face i la organul fiscal teritorial unde acestea funcioneaz.
Orice schimbare intervenit în legtur cu datele prevzute la acest articol se va comunica organelor fiscale competente, în termen de 15 zile de la data când a avut loc.
La solicitarea organelor de control, bncile sunt obligate s comunice existena conturilor deschise de contribuabili.
Contribuabilii care realizeaz venituri din activitatea de comer sau prestri de servicii ctre populaie sunt obligai s afieze, în locurile unde se desfoar activitatea, autorizaia de funcionare i certificatul de înregistrare care conine codul unic de înregistrare atribuit."


Se pare ca art. 74 din Codul de Procedura Fiscala (modificari ulterioare înregistrarii fiscale) se aplica pentru altfel de mentiuni....



#28 Dara

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2005 - 10:06 PM

LuizaM said:

Se pare ca art. 74 din Codul de Procedura Fiscala (modificari ulterioare înregistrarii fiscale) se aplica pentru altfel de mentiuni....

Multumesc. De prevederile art.74 stiam, de abrogarea acelui articol nu stiam, multumesc din nou.

Am facut acele precizari despre AF sector 5 pentru ca am vazut discutiile si intrebarile legate de 010 dupa infiintare. Eu, practic, nu aveam mentiuni de facut si totusi ei au vrut 010 dupa infiintare, insotita de dosar.



#29 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 12 August 2005 - 05:56 PM

De cele mai multe ori cei care isi infiinteaza societati comerciale, declara la Camera de Comert ca vor functiona ca microintreprinderi si deci vor fi inregistrati in prima faza in vectorul fiscal cu obligatii salariale.
De aceea noi , tapii ispasitori, trebuie sa avem grija celor 60 de zile si a declaratiei 010, in cazul in care patronii nu angajeaza un salariat in acest termen.
marighe



#30 mel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 15 September 2005 - 12:30 PM

intrebare: daca o soc nou infiintata, care are certificat constatator inreg. la REG. Comertului ca nu are activitate, trebuie sa mai depuna decl. 010?
mentionez ca are un angajat pt a putea fi micro ... dar nu stiu daca aceste doua chestii nu se bat cap in cap.
Adica - ori n-are activitate si atunci nu mai trebuia sa aiba angajati,
dar in aceste conditii mai poate opta pt regimul micro?
- ori are angajati si se cheama ca are activitate?

Ma poate ajuta cineva?
(mentionez ca nu am creat eu aceasta situatie ci dupa ce ... mi-a fost adusa la cunostinta ) :cry:



#31

  • Guests

Postat 15 September 2005 - 01:06 PM

1. Teoretic, daca nu ai activitate, nu ai nici venituri si nici cheltuieli. Daca nu ai activitate, acel salariat ce face?
2. Cand se inscrie societatea se depune o 010, si apoi alta pentru modificari (ceea ce inseamna inregistrat ca platitor de "dari" pentru salarii, trecerea de la TVA trimestrial la cel lunar). Trebuie sa verifici ce a cuprins 010 initiala si apoi, daca e cazul sa depui 010 de mentiuni (30 de zile de la angajarea salariatului)



#32 Guest__*

  • Guests

Postat 15 September 2005 - 01:11 PM

Dacã nu are activitate cu ce bani plãteºte angajatul? :shock: (ºi pentru ce prestaþie a angajatului? - prospecteazã piaþa, sã vadã dacã e loc de altã firmã? :? )



#33 sid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 05 January 2006 - 11:32 AM

Salut! Stie cineva daca e obligatoriu sa depui pana in 25 ianuarie 010, chiar daca nu ai nici o modificare (a impozitelor pe care le platesti)?
sid



#34 ADID

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 05 January 2006 - 11:37 AM

Ca veni vorba, dar declaratia privind cifra de afaceri se mai depune?



#35 dede

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 05 January 2006 - 12:09 PM

Referitor la cifra de afaceri se depune delcratia pana in 25.02.2006.



#36 das_gab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 05 January 2006 - 12:36 PM

Nu pot spune precis daca trebuie obligatoriu sa fie depusa 010 chiar daca nu s-a produs nici o modificare intre timp.

Cert este ca am fost zilele trecute la Administratia Financiara de la sect 3 pentru a depunde o declaratie 010 pentru o firma infiintata in decembrie 2005. Firma a fost de la bun inceput declarata ca platitor de impozit pe profit si TVA.

De la Administratie mi-au spus ca daca de la infiintarea firmei nu s-a schimbat nimic, atunci nu trebuie sa mai depun 010.



#37 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 05 January 2006 - 01:19 PM

Aveti grija ca fiecare Administratie are regulile ei. Acelasi raspuns l-am primit si eu la sect. 3 si sect. 6, dar la sect 2 am primit amenda pentru nedepunerea 010 :x



#38 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 05 January 2006 - 02:30 PM

dar declaratia asta cu cifra de afaceri cum este. care este formatul ei ca nu am mai auzit de ea. multumesc.



#39 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 05 January 2006 - 02:37 PM

Nu are un format predefinit. O compui tu pe uin antet al firmei, ceva la modul:
Subsemnatul..... in calitate de administrator al SC..... declar pe proprie raspundere ca in anul fiscal 2005 societatea a inregistrat o cifra de afaceri de .... RON



#40 Mariana_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 06 January 2006 - 03:57 AM

Buna!
Cum se poate trece de la platitor de TVA la neplatitor de TVA?
Se depune 010 pe mentiuni?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL