Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

97 replies to this topic

#41 NEGRUT ANCA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 06 January 2006 - 08:44 AM

Nu se depune decl 010 daca nu sunt modificari



#42 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 January 2006 - 08:51 AM

nu se mai poate trece... sorry!

Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#43 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 06 January 2006 - 09:42 AM

si se depune declaratia privind cifra de afaceri indiferent daca firma este platitoare de impozit pe profit sau pe venit.




hai sa facem o recapitulare a tot ce trebuie depus pentru o firma. sunteti de acord.



#44 ctanela

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1277 Postari:
  • Location:constanta

Postat 06 January 2006 - 11:28 PM

Declaratia privind cifra de afaceri nu are legatura cu impozitul, ci cu perioada fiscala dpdv TVA:

CODUL FISCAL
TITLUL VI: Taxa pe valoarea adaugata

CAPITOLUL X: Regimul deducerilor

Art. 146: Perioada fiscala

(1)Perioada fiscala pentru taxa pe valoarea adaugata este luna calendaristica.
(2)Prin derogare de la prevederile alin. (1), pentru persoanele impozabile care nu au depasit în cursul anului precedent o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere de 100.000 euro inclusiv, la cursul de schimb valutar din ultima zi lucratoare a anului precedent, perioada fiscala este trimestrul calendaristic.
(3)Persoanele impozabile care se încadreaza în prevederile alin. (2) au obligatia de a depune la organele fiscale teritoriale, pâna la data de 25 februarie, o declaratie în care sa mentioneze cifra de afaceri din anul precedent.
(4)Persoanele impozabile care iau fiinta în cursul anului trebuie sa declare, cu ocazia înregistrarii fiscale, cifra de afaceri pe care preconizeaza sa o realizeze în cursul anului, iar daca aceasta nu depaseste 100.000 euro inclusiv, au obligatia de a depune deconturi trimestriale în anul înfiintarii. Daca cifra de afaceri obtinuta în anul înfiintarii este mai mare de 100.000 euro, în anul urmator perioada fiscala va fi luna calendaristica, conform alin. (1), iar daca cifra de afaceri obtinuta nu depaseste 100.000 euro inclusiv, perioada fiscala va fi trimestrul, urmând ca persoana impozabila sa se conformeze prevederilor alin. (3).

Se declara utilizand tot formularul 010./ rd. 4.1.7. :wink:



#45 mateimaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 09 January 2006 - 10:38 AM

declaratia 010 se depune numai in cazul in care s-a modificat vectorul fiscal, daca nu exista modificari nu se depune.
declaratia privind cifra de afaceri nu o cer toate administratiile. Anul trecut sectorul 2 mi-a dat-o innapoi, sctorul 3 a primit-o, sctorul 5 mi-a spus ca a trebuit depusa numai in 2003 cand au preluat la administratii toate impozitele si taxele aferente salariilor



#46 elenmiru

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:

Postat 09 January 2006 - 01:24 PM

daca SC nu-si mai pastreaza angajatul chiar daca nu are activitate atunci nu mai indeplineste conditiile de micro si devine platitoare de imp pe profit iar pe timpul inactivitatii celelalte cheltuieli (ex amortizare) se tin extracontabil



#47 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 January 2006 - 06:01 PM

ce ma sfatuiti: vreau sa ma declar platitor de impozit pe profit cu plata trimestriala dar nu angajeaz pe nimeni desi firma va avea activitate...se va ocupa intr-o prima faza administratorul de tot, doar e firma lui...cand va merge treaba va angaja pe cineva...ce sa fac sa declar platitor pe venituri salariale? Si la Declaratiile pt pompieri...etc ce nr de salariati as putea declara?



#48 Tatiana Topan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Contabilitate , fiscalitate

Postat 09 January 2006 - 06:21 PM

mel a spus:

intrebare: daca o soc nou infiintata, care are certificat constatator inreg. la REG. Comertului ca nu are activitate, trebuie sa mai depuna decl. 010?
mentionez ca are un angajat pt a putea fi  micro ... dar nu stiu daca aceste doua chestii nu se bat cap in cap.
Adica - ori n-are activitate si atunci nu mai trebuia sa aiba angajati,
  dar in aceste conditii mai poate opta pt regimul micro?    
        - ori are angajati si se cheama ca are activitate?

Ma poate ajuta cineva?
(mentionez ca nu am creat eu aceasta situatie  ci dupa ce ... mi-a fost adusa la cunostinta ) :cry:

Chestia cu inactivitatea in cadru micro nu se aplica ..... daca ai salariat , trebuie sa il platesti ( ca sa ramai micro ) , deci desfasori activitate ....
Hotaraste-te ............A incercat cineva la mine cu asa ceva si a avut probleme ......



#49 nadia p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Turda, Cluj

Postat 11 January 2006 - 03:57 PM

"LuizaM" a spus:

O am eu intr-un format pe care il poti completa in format electronic dar e prea mare ca sa o pot atasa aici. Scrie adresa ta de e-mail.

Imi trimiti si mie Declaratia 010 in format electronic?
Multumesc.
Adresa: nadya_valeria@yahoo.com



#50 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 January 2006 - 04:18 PM

Am si eu nevoie de 010.
cristianamatache@yahoo.com

Am depus azi niste acte la registrul comertului pt o firma. Am declarat firma neplatitoare de impozit pe venit din salarii, asigurarii sociale, fond somaj etc, asa am fost sfatuita de o tipa de acolo, dar cand vreau sa angajez pe cineva cum fac? Merg doar la administratia financiara si depun 010 sau trebuie sa mai merg si la registru?

Multumesc



#51 luciann

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 13 January 2006 - 12:51 PM

am si eu o rugaminte: spuneti-mi si mie ce act legislativ reglementeaza declaratia 010.
Multumesc anticipat :wink:



#52 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 13 January 2006 - 01:41 PM

Revin cu o rugaminte. Va rog, daca are cineva 010 in format excel sa mi-o trimita si mie as vrea sa o depun miercuri sau joi la A.F.
Multam'

cristianamatache@yahoo.com



#53 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2006 - 06:53 PM

am si eu nevoie de 010 in format electronic...please...cristianamatache@yahoo.com



#54 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 January 2006 - 11:26 AM

Declaratia 010

Fisiere atasate


Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#55 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 17 January 2006 - 02:25 PM

dmldone a spus:

dar declaratia asta cu cifra de afaceri cum este. care este formatul ei ca nu am mai auzit de ea. multumesc.

Cifra de afacere se declara in decl.010 la punctul 4.1.7



#56 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 January 2006 - 02:59 PM

Daca nu sunt modificari in ceea ce priveste vectorul fiscal fata de anul trecut, nu se depune 010 (parerea AFS6).

Cat priveste cifra de afaceri: daca aveti cifra finala, se declara pe 010 pana la 31.01.2006. In cazul in care considerati ca nu aveti inca valoarea finala, se declara pana la 25.02.2006, netipizata.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#57 cristianamatache

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 292 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2006 - 04:46 PM

Multumesc mult Cristina Grigoras...dar am inteles ca trebuie completata fie la masina de scris, fie de mana (nu prea vad ce nu s-ar intelege daca am scrie cu litere mari de tipar) asa ca as avea nevoie de un document word cu ea...
Apropo, daca am declarat la registrul comertului ca nu sunt platitor de TVA, contributii salariale - deocamdata si sunt platitor de impozit pe profit la constituire (pe 12 ianuarie) mai trebuie sa depun la admin financiara 010?



#58 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 17 January 2006 - 05:21 PM

Eu te sfatuiesc sa te duci cu 010, chiar cu riscul de-a ti se spune ca nu era nevoie.
Eu am fost in aceeasi situatie in 2003, cu o firma din S2. La infiintare, m-am dus cu 010, dar nu mi-au primit-o. Au spus ca au primit vectorul fiscal de la Registrul Comertului, asa cum am optat la infiintare, si nu trebuie 010. In anul urmator, in ianuarie, am devenit platitori de impozit pe profit si ne-am dus cu 010 de mentiuni. Nu ni l-au primit pana nu am platit amenda pentru nedepunerea celui de la infiintare.

Referitor la cifra de afaceri, iti trimit un pm cu modelul
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#59 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 18 January 2006 - 08:59 AM

daca poti, te rog sa pui si aici modelul cu declaratia privind cifra de afaceri. multumesc.



#60 dmldone

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 262 Postari:
  • Location:Tg-Jiu
  • Interests:contabilitate

Postat 18 January 2006 - 09:45 AM

sa uitati-va daca este buna cea pe care am pus-o eu.

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL