Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


DECLARATIA 010 - VECTOR FISCAL

97 replies to this topic

#81 invatacel

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 24 June 2006 - 11:18 PM

firma e din 2003 dar contabila nu a depus niciodata decl 010 desi avem salariati....
am platit tva trimestrial dar am vazut pe site la Reg Com ca suntem incadrati la tva lunar....ce am de facut?
cum intocmesc decl 010..adica ce data trec la "luare in evidenta"? (mentionez ca in stat imp pe sal e 0 si ne incadram la imp pe venit microintr.)

va multumesc din suflet



#82 luluka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 23 July 2006 - 11:01 AM

Buna tuturor!
Sper sa ma poata ajuta cineva cu un sfat. Situatia e urmatoarea: firma s-a infiintat la 14.06 si s-a declarat la Registrul Comertului ca microintreprindere si platitor de TVA trimestrial din 16.06. Problema e ca nu trebuia sa fie micro. Angajati nu are si la Finante mi s-a spus ca daca nu angajam pana la 16.08 pot depune declaratia 010 si va trece pe impozit pe profit incepand cu 16.06. Acuma, in mod normal eu ar trebui sa depun 100 si 300 pe iunie. O sa mi le accepte pt ca vector fiscal inca nu am?




#83 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 23 July 2006 - 11:07 AM

ai vector fiscal
primele date pt completarea vectorului fiscal le trimite registrul comertului
in consecinta vei declara la iunie impozit micro + TVA; sfatul meu este sa te uiti si pe cererea de infiintare a societatii care se depune la reg comertului sa vezi daca au fost declarate si obligatiile privind salariatii... daca au fost declarate trebuie sa declari in dec. 100 si aceste obligatii
daca nu ai o copie dupa acea cerere (originalul ramane la reg comertului)... poti sa iei de urechi pe cine a delcarat firma le areg comertului si sa te duci repede la ei si sa ceri informatii despre firma (care costa)



#84 luluka

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oradea

Postat 23 July 2006 - 11:47 AM

merci mult



#85 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2006 - 12:21 PM

Luluka fa cum a spus Septimiu, eu mai adaug ca la decl 100, include si
obigatiile pt salarii cu suma 0.Sigur nu mai ai timp de verificat la Reg. Com
Te duci pana la sf.lunii si depui decl 010 si scoti salariatii cu data de 01.07.06



#86 Serbu Marcela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 64 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2006 - 10:02 PM

Eu cand am o nelamurire despre o firma noua intru la www.mfinante.ro - apoi la persoane juridice - unde scrie identificare societati dupa CUI , trec CUI societate si apoi vizualzeaza
iti apar toate datele despre firma , sediu , vector fiscal , etc. Este mai usor si mai rapid

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:28 PM




#87 moruraluca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:

Postat 26 July 2006 - 04:08 PM

Ai grija totusi, nu sunt chiar foarte actualizate informatiile de pe mfinante. Mai bune raman administratiile atunci cand ai dubii privind vectorul fiscal.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 July 2008 - 11:28 PM




#88 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 July 2006 - 05:00 PM

Am patit o problema asemanatoare: patronul ii spune avocatului ca vrea firma cu impozit profit, si se trezeste cu vectorul cu micro si cu salariati. Am fost la Adm Fin imediat ce am aflat, doamnele de acolo au fost dragute si mi-au spus sa depun un 010 (in termen de 30 zile de la infiintare) de modificare cu scoaterea din evidenta a firmei ca micro si ca platitor de impozite aferente salariilor cu data infiintarii firmei, si cu inregistrare cu impozit profit 16% asa cum voisem initial, DAR sa nu angajez timp de 60 de zile de la infiintarea firmei. Am facut 2 drumuri in plus la finante, dar am rezolvat problema.

E bine sa verificati vectorul fiscal initial , sa nu va treziti ca constituiti in impozit si apareti ca platitor de alt impozit. Poate topicul despre cum se infiinteaza un SRL e util.

Pagina www.mfinante.ro pt urmarirea vectorului fiscal e buna, dar cine stie dupa cat timp se actualizeaza.
Julia S



#89 Cristi_C

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 27 July 2006 - 02:01 PM

Buna,

In declaratia 010 ce se completeaza la punctul 3.1 - Numar aut. de functionare/Act legal de infiintare? - Hotararea judecatoreasca sau certificatul de inmatric?
dar la 3.4 - Reprezentant legal - Nr. act---?

Va multumesc.



#90 DR

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 639 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 July 2006 - 02:31 PM

3.1. Numar autorizație de funcționare/Numar act legal de înființare
Se va înscrie, dupa caz, numarul autorizației de funcționare emise de organul competent, numarul actului normativ prin care s-a înființat contribuabilul, numarul hotarârii judecatorești de înființare sau altele asemenea.
În cazul în care declarația este completata de catre reprezentantul fiscal propus, organul fiscal va înscrie numarul de înregistrare a deciziei de aprobare a calitații de reprezentant fiscal, potrivit legii.
3.4. În cazul în care declarația este completata de catre împuternicit sau reprezentant legal, se vor înscrie datele de identificare a acestuia, precum și numarul și data actului de împuternicire. (mi-am facut o imputernicire semnata de administrator si am trecut datele mele personale)



#91 catalina.niculae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2007 - 12:34 PM

salutari
vin si io cu o intrebare...poate prosteasca poate nu...dar daca ma lamureste cineva fac cinste :wink:
am o firma infiintata in 2005 ca micro ( impozit pe venit) si desi nu am depasit cifra de afaceri de 100000 euro vreau sa o trec la platitoare de impozit pe profit. am mers la administratie (pe 10 sau 11 ian. 2007) cu 010 in care am trecut intrarea si iesirea din evidenta a imp pe venit si normal intrarea in evidenta a imp pe profit cu data de 01.01.2007. contributiile si imp pe salarii - am trecut datele din declaratia veche si anume luarea in evidenta cu data de ....2005, numai ca...d-na de acolo nu a vrut sa o primeasca iar la intrebarea "de ce nu?" mi s-a raspuns: " pai se depune la inceput de an"...acum vin si io ca dobitocu' si intreb: "nu suntem la inceput de an?"...unde am gresit? urmatoarea miscare a d-nei de la administratie a fost datul din umeri...

Cine se naste - creste; cine creste - iubeste; cine iubeste - sufera; cine sufera - moare; cine moare - scapa.




#92 tase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 16 January 2007 - 02:32 PM

Nu pot sa cred, ma aflu in aceeasi situatie, azi suntem in 16.01.2006, iar eu mi-am programat sa merg la AF miine sa depun decl 010,exact pt acelasi lucru (schimbarea de la platitor de imp. pe venit la platitor de imp. pe profit),nu pina pe 30.01 se depune 010????Fratilor care e termenul si unde scrie ca in noul cod fiscal(norme)scrie ca se declara la inceputul anului.Ce inseamna asta??Termenul de depunere decl.010-este 31.01.2007.Eu asa stiu.



#93 cristibotze

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2007 - 01:17 PM

Trecerea de la un sistem de impozitare la altul, respectiv de la impozitul pe venit la impozit pe profit, se facea conform codului fiscal in vigoare in 2006, la inceputul anului urmator, pana la 31 ianuarie.

Conform noilor reglementari
"ART. 109 (Cod Fiscal 2007)

Procedura de declarare a opțiunii

(1) Persoanele juridice plătitoare de impozit pe profit comunică opțiunea organelor fiscale teritoriale la începutul anului fiscal, prin depunerea declarației de mențiuni pentru persoanele juridice, asociațiile familiale și asociațiile fără personalitate juridică, până la data de 31 ianuarie inclusiv.

(2) Persoanele juridice care se înființează în cursul unui an fiscal înscriu opțiunea în cererea de înregistrare la registrul comerțului. Opțiunea este definitivă pentru anul fiscal respectiv.

(3) În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condițiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea are obligația de a păstra pentru anul fiscal respectiv regimul de impozitare pentru care a optat, fără posibilitatea de a beneficia pentru perioada următoare de prevederile prezentului titlu, chiar dacă ulterior îndeplinește condițiile prevăzute la art. 103.

(4) Pot opta pentru plata impozitului reglementat de prezentul titlu și microîntreprinderile care desfășoară activități în zonele libere și/sau în zonele defavorizate."



#94 nico_stoica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 October 2007 - 08:04 AM

Buna,

Am si eu o intrebare: daca am infiintat firma in septembrie si eu apar pe site-ul celor de la finante ca fiind platitor de TVA, dupa cum am dorit noi (data luarii in evidenta fiind 21.09.07), eu trebuie sa mai depun decalratia 010 ca sa fiu inregistrata ca platitoare de tva? Precizez ca nu am venituri inca si nici salariati deci presupun ca nu va trebui sa completez nimic impozit sau contributii. Asadar singurul motiv pentru care as completa aceasta declaratie ar fi ca sa bifez optiunea de platitoare de tva. Este necesar sa fac asta sau nu? Si prima declaratie 300 va trebui sa o depun pe 25 oct (eventual pe 0 daca nu am avut nici un fel de tva)?

Si inca o intrebare: in cat timp ma obliga legea sa am angajati?

Va multumesc foarte mult!



#95 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 17 October 2007 - 08:16 AM

Decontul de TVA (300) se depune pana in data de 25 a lunii urmatoare sfarsitului trimestrului in cazul in care esti platitor de TVA trimestrial.
Legea nu te obliga sa ai salariati. In cazul in care esti microintreprindere, ca sa nu treci la impozit pe profit, trebuie sa angajezi cel putin un om in termen de 60 de zile.
nimeni nu gandeste pentru tine



#96 MorPheuSDJ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 October 2007 - 08:28 PM

Vin si eu cu o intrebare, desi nu e problema mea directa.

Cineva a gresit completarea vectorului fiscal, asa incat, in loc de platitor de impozit pe veniturile microintreprinderilor a trecut platitor de impozit pe profit (a bifat casuta gresita).

Este vorba despre o eroare materiala, este evident, firma fiind infiintata de mai putin de o luna.

De la Administratia Financiar Sector 5 Bucuresti, i s-a spus ca modificarile vectorului fiscal se fac abia la inceputul anului viitor, deci de la 1 ianuarie 2008.

Avand in vedere ca discutam despre o eroare materiala, nu se poate repara aceasta greseala? Daca da, poate imi spuneti si cum se poate face asta. Mi se pare aberant ca nu poti indrepta o eroare materiala.

Va multumesc anticipat.



#97 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 October 2007 - 01:11 AM

Parerea mea e sa faca totusi o adresa catre admin sect.5 si sa specifice ca sa facut o eroare materiala si sa roage administratia sa corecteze eroarea .



#98 MorPheuSDJ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 October 2007 - 01:52 AM

Alte solutii mai sunt?

Ma indoiesc eu ca amd sectorului 5 se va grabi sa remedieze eroarea, mai ales fara acel formular 010, pentru schimbarea vectorului fiscal, dar care se dpune abia la sfarsitul anului. Asta nu inteleg eu, de ce nu se poate remedia problema pana la sfarsitul anului.....mi se pare aberant,






Similar Topics Collapse

4 useri citesc topicul

0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL