Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONTROL AMOFM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONTROL AMOFM

8 replies to this topic

#1 RI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:

Postat 25 July 2006 - 11:58 AM

A avut cineva vreun control de la AMOFM ( firma are un absolvent cu subventie), ce documente solicita domnii?



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 25 July 2006 - 12:20 PM

da, am avut eu in nov 2004
vor: conventia, declaratiile lunare, tabelele pe care le duci oricum lunar. si statele. sa vada ca apare omul respectiv pe stat si cu acelasi sal pe care i-l treci in tabelul lunar.




#3 Tabita_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 August 2009 - 03:22 PM

Nu stiu daca am nimerit bine, dar daca nu, va rog pe voi sa ma directionati unde trebuie.

Am un angajat cu studii superioare, angajat prin conventia de la AJOFM, deoarece este primul loc de munca dupa terminarea facultatii. Totul ok, pana luna trecuta (iulie), cand contabila mea a depus declaratia la somaj pt luna iunie, iar angajatele de acolo i-au zis ca declaratia pe mai nu a fost depusa. Dar declaratia a fost depusa, chiar si stampilata de catre ei. Prin urmare, angajata de acolo a recunoscut ca au avut o persoana noua, care a omis sa inregistreze declaratia noastra, motiv pentru care noua nu ne-au mai fost virati in cont banii aferenti lunii mai, bani care nici nu ne vor mai fi virati. Dar si mai tare, e faptul ca angajata de acolo i-a spus contabilei sa pregateasca actele, pentru ca va veni in control.

Intrebarea mea este daca v-ati mai intalnit cu o asemenea situatie. Mie contabila mea mi-a zis ca nu avem ce sa facem. Noi din banii de pe conventie plateam darile catre stat pentru angajatul respectiv, iar acum eu trebuie sa platesc din buzunar, pentru ca ei au fost neatenti. Dar mi se pare foarte ciudat ca, cu toate ca cei de la AJOFM au stampilat declaratia, nu vor sa ne mai vireze banii, iar contabila imi zice ca nu avem ce face si ca trebuie sa ne pregatim pentru control.

Daca v-ati mai intalnit cu o asemenea situatie, va rog sa-mi spuneti si mie cum ati procedat.
Pentru ca eu am impresia ca si contabila ma abureste oarecum ...
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat!!!! Multumesc anticipat.



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 13 August 2009 - 04:47 PM

sa faca ei dovada ca nu ai depus
din moment ce ai stampila si numar pe declaratie din puct de vedere legal declaratia e depusa
acelasi principiu e si cu trimiterea prin posta
cel mai mult pot cere fisierele pe discketa inca o data
se poate ca... contabila sa nu vrea sa se agite atat de mult pe cat trebuie



#5 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 14 August 2009 - 05:58 AM

ai inregistrat declarartia dar poate nu ai depus pontaj, stat de plata si este o anexa pentru conventii cu somaje ptr. amgajare student.......caut anexa si trimit



#6 Tabita_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 14 August 2009 - 11:36 AM

Vezi postareacr1st1na, la Aug 14 2009, 06:58 AM, a spus:

ai inregistrat declarartia dar poate nu ai depus pontaj, stat de plata si este o anexa pentru conventii cu somaje ptr. amgajare student.......caut anexa si trimit


Pai mie contabila imi zice ca a depus tot, iar inainte sa depuna declaratiile le aduce la stampilat si semnat la mine. Si nici nu-ti stamplieaza declaratia (in cazul conventiei), daca nu ai depus si pontajul si statul de plata. De asta mi se pare mie foarte ciudat. Mai ales ca ea mi-a zis ca cei de la AJOFM au recunoscut ca a fost o problema la ei, dar cu toate astea ei vin in control, iar eu banii pe mai nu-i mai primesc.
Nu stiu ce sa fac, contabila e in concediu, iar eu cu cunostintele mele de contabilitate primara... chiar nu stiu ce sa fac.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 August 2009 - 10:51 PM

Comunicati-le sa amane controlul pana in data de ....cand vine contabila din concediu. Si nu va speriati de controlul lor. Eu in locul dvs as mai face o adresa catre ei si as depune in copie xerox inca o data toate documentele, cu mentiunea ca banii pentru luna mai nu au fost virati, desi in data de.... cu nr..... s-a depus documentatia necesara.



#8 Tabita_M

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 17 August 2009 - 08:49 AM

Azi m-am mai lamurit si eu. A venit contabila din concediu si mi-a zis ca o suna pe tipa de la AJOFM sa amane controlul (f interesant cum se pot amana controalele). Dar i-am zis clar ca eu vreau sa depun o plangere, ptc in fiecare luna mi-ar putea face la fel. La care mi-a zis ca declaratiile le depune intr-un loc, iar conventiile in alt loc, iar acolo unde se depun conventiile, nu se mai pune nicio stampila pe declaratie, ca dovada a depunerii. Prin urmare, se poate ca cei de la AJOFM sa le fi ravasit, dar este posibil sa nu fi depus nici contabila mea conventia pe luna respectiva. Concluzia, eu sunt cea pagubita! Deci n-am ce sa fac.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 August 2009 - 05:14 PM




#9 Cimpean Claudiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 28 August 2009 - 09:00 PM

Asa este.... declaratia se depune intr-un loc iar conventia in alt loc. Pe cererea de conventie ar treui sa ai macar o semnatura de la ei. Eu intodeauna cer sa mi se puna cel putin o semnatura. Chit ca nu au bani, ar trebui rezolvata problema pe cale amiabila.
__________________________________________________________________
Sper ca v-am fost de ajutor!
Best wishes!
Claudiu






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL