Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
schimbare cod CAEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


schimbare cod CAEN

3 replies to this topic

#1 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2006 - 10:03 AM

am urmatoarea problema : am codul CAEN principal 6330 - agentie turism si codul secundar 7470- activitati de intretinere si curatare a cladirilor. Am constatat ca majoritatea veniturilor le obtin din obiectul secundar de activitate si nu din principal.
Intrebare : sunt obligata de lege sa-mi schimb certificatul de inregistrare ? in ce termen ?
aveti si un temei legal ?

Va multumesc pt raspunsuri.



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 July 2006 - 12:09 PM

Vezi postareamihavesa, la Jul 26 2006, 11:03 AM, a spus:

sunt obligata de lege sa-mi schimb certificatul de inregistrare ? in ce termen ?
aveti si un temei legal ?

Intr-o anumita perioada de timp o societate comerciala poate desfasura preponderent o activitate din actul constitutiv, alta decat activitatea principala a societatii. In bilant se trece codul CAEN al activitatii preponderente. Se poate schimba codul Caen al activitatii principale din CUI, daca asociatii vor acest lucru, dar nu stiu vre-o reglementare legala care sa te oblige sa faci asta.




#3 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2006 - 04:39 PM

asta imi e clar, daca vor asociatii, dar intrebarea e : SUNT OBLIGATA ?



#4 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 08 July 2007 - 12:47 PM

Si eu as avea nedumeriri multe legate de aceasta tema a codului caen. La fel am si eu 6330 activitatea principala, dar nu am desfasurat nici o activitate legata de ea. Vreau sa schimb caen-ul principal. Intrebarea mea este: daca eu am emis cateva facturi pt. cod 8042-alte forme de invatamant, si cateva pt. cod 7412-conta si 7485-secretariat, imi trebuie vreo autorizare pt. activitatile respective? Cum se procedeaza, va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine! Vreau neaparat sa ma ocup de problema asta, ma voi duce la Registru Comertului, dar stiti cum e, nimeni nu iti spune nimic, macar sa am niste puncte de plecare! Va multumesc! :biggrin:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL