Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
obligatii la cnas aferent dividende - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


obligatii la cnas aferent dividende

3 replies to this topic

#1 dino

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 July 2006 - 12:02 PM

Buna
Am si eu nevoie de ajutor.
Administratorii societatii au primit niste"invitatii" sa se prezinte la CNAS cu documente pt a plati fd de sanatate la dividendele ridicate.
Administratrii sunt angajati la alte societati de unde li se retin contributiile la CNAS.
Eu stiu ca daca indeplinesc calitatea de salariat nu mai trebuie sa platesc si la dividende fd de sanatate.
Un expert contabil m-a contrazis.
deci ce fac, platesc sau nu?
multumesc



#2 abcde

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:oltenita

Postat 30 July 2006 - 03:34 PM

Vezi postareadexter, la Jun 8 2006, 08:39 PM, a spus:

Culmea!Merge :lol:

nici eu nu cred ca trebuie sa plateasca 6,5% pt dividendele primite daca sunt salariati. Eu am platit decat pt. administrator care are contract de asigurare cu casa de sanatate. Tot asa pe anii precedenti ,am depus copie de pe bilant la 31 dec. repartizarea dividendelor pe fiecare admin. si este ok. Totusi intreaba la casa de sanatate de care apartii.




#3 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 04 August 2006 - 09:31 AM

s-ar putea ca CNAS sa nu i aiba in evidente ca asigurari



#4 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2006 - 09:57 AM

Sper ca nu s-a schmbat ceva.. :blink: Eu sfatuiesc asociatii unici sa se angajeze cu carte de munca, special pt. a evita plata 6.5% la dividende






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL