Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
corectie erori contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


corectie erori contabile

6 replies to this topic

#1 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 27 July 2006 - 01:53 PM

am o mare rugaminte la voi si daca puteti va rog sa-mi dati un sfat.Iata care este problema am preluat doua firme de curind si am constatat ca toate ch cu dobinda unui credit au fost inreg in 471,iar uzura ob inventar nu a fost inregistrata.Ma gandeam sa calculez dobinda si uzura pina la 31.12.2005 si sa o inregistrez nedeductibila la 30.06.2006 dar directivele spun sa inregistrez in 1174.Am vorbit si cu citiva insp fiscali si m-au sfatuit sa trec pe ch nedeductibile dar vreau si parerea voastra poate v-ati intilnit cu o asemenea situatie?
a doua problema este invers societatea are ob inv si mij fixe dar nu are de 3 ani activitate si nu sa calculat nici uzura nici amortizare ce pot face? Fiscal nu e problema dar contabil?



#2 ggf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 397 Postari:

Postat 27 July 2006 - 01:58 PM

Eu cred ca acei inspectori fiscali n-au citit directivele :D
Eu le-as inregistra prin 1174 ......




#3 mih@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 168 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova

Postat 27 July 2006 - 02:02 PM

Vezi postareamih@, la Jul 27 2006, 02:53 PM, a spus:

am o mare rugaminte la voi si daca puteti va rog sa-mi dati un sfat.Iata care este problema am preluat doua firme de curind si am constatat ca toate ch cu dobinda unui credit au fost inreg in 471,iar uzura ob inventar nu a fost inregistrata.Ma gandeam sa calculez dobinda si uzura pina la 31.12.2005 si sa o inregistrez nedeductibila la 30.06.2006 dar directivele spun sa inregistrez in 1174.Am vorbit si cu citiva insp fiscali si m-au sfatuit sa trec pe ch nedeductibile dar vreau si parerea voastra poate v-ati intilnit cu o asemenea situatie?
a doua problema este invers societatea are ob inv si mij fixe dar nu are de 3 ani activitate si nu sa calculat nici uzura nici amortizare ce pot face? Fiscal nu e problema dar contabil?
si ce inregistari contabile voi avea? 1174-471 si cum inregistrez amortizarea si uzura restanta?



#4 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2006 - 10:50 AM

Vezi postareamih@, la Jul 27 2006, 03:02 PM, a spus:

Vezi postareamih@, la Jul 27 2006, 02:53 PM, a spus:

am o mare rugaminte la voi si daca puteti va rog sa-mi dati un sfat.Iata care este problema am preluat doua firme de curind si am constatat ca toate ch cu dobinda unui credit au fost inreg in 471,iar uzura ob inventar nu a fost inregistrata.Ma gandeam sa calculez dobinda si uzura pina la 31.12.2005 si sa o inregistrez nedeductibila la 30.06.2006 dar directivele spun sa inregistrez in 1174.Am vorbit si cu citiva insp fiscali si m-au sfatuit sa trec pe ch nedeductibile dar vreau si parerea voastra poate v-ati intilnit cu o asemenea situatie?
a doua problema este invers societatea are ob inv si mij fixe dar nu are de 3 ani activitate si nu sa calculat nici uzura nici amortizare ce pot face? Fiscal nu e problema dar contabil?
si ce inregistari contabile voi avea? 1174-471 si cum inregistrez amortizarea si uzura restanta?
Buna ziua,
Scuze pentru intarziere, am avut ceva probleme cu internetul.Cel mai tarziu marti veti avea raspunsul la intrebarea Dvoastra.
Cu stima
Liliana Gheorganzache



#5 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2007 - 11:30 AM

Ma scuzati ca intervin..daca se mai poate afisati si solutionarea acestei situatii.Ma intereseaza pentru cazul unei cheltuieli neinregistrate in anul anterior.Multumesc foarte mult

Aceasta postare a fost editata de nicoleta_c: 01 June 2007 - 11:30 AM




#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 01 June 2007 - 05:40 PM

Toate reglarile care privesc exercitiul anterior se fac prin 1174, functie de felul regrarii.Vezi ordinul 1752/2005



#7 minodora_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 229 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2007 - 12:08 PM

:smile: :tongue: Bibi,nu am un model concret de inregistrare!!
am intrebat in 10 colturi,toata lumea mi a spus ca prin contul 1174,am inteles , am citit,dar un model..un exemplu de inregistrare nu am vazut..
ce inregistrari fac daca nu am de exemplu ,impozitul pe salariu - o diferenta ,de anul trecut...robertantal mi a dat un raspuns..dar chiar nimeni nu mai are o parere ..nimeni nu a mai lucrat cu acest cont?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL