Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
asociat unic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


asociat unic

15 replies to this topic

#1 bruno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2005 - 12:09 PM

Buna! apreciez acest forum ptr faptul ca este activ! Sper ca ma puteti ajuta si pe mini! multumesc!
doresc sa-mi fac o societate se consultanta in urmatoarele conditii:
1. sunt asociat unic, nu vreau si nu pot sa ma angajez la firma
2. numesc un administrator, eu nu pot fi administrator sunt incompatibil
intrebari:
a. se poate angaja administratorul si pe alta functie ptr a avea un angajat ptr micro, cine va semna acel contract de munca din partea societatii?
b. se poate sa pastrez eu relatia cu banca, clientii, plati, dr de semnatura?
sub ce forma se justifica?
c. pot indeplini activitati in interesul societatii, tb sa am mandat?, pot deduce aceste cheltuieli?
d. as dori sa limitez cat mai mult drepturile administratorului, cum sa fac?



#2 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 17 January 2005 - 05:32 PM

1. poti sa te angajezi la firma, deoarece esti asociat
2. a. administratorul il poti angaja cu contract de management
b. da, ca imputernicit
c. da, ca imputernicit
d. nu-i dai puteri depline; i le limitezi




#3 bruno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2005 - 06:35 PM

multumesc! inca cava! la ce se refera depunerea specimenului de semnatura la registru comertului? a administratorului? o depun si eu daca sunt asociat si-mi rezerv dr de a opera cu banca?



#4 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2005 - 08:52 PM

Esti asociat unic;nu vrei sa te angajezi;poti angaja administrator cu contract de munca semnat de tine din partea societatii,ca asociat unic si,ai un angajat;poti face tot ce spui la pct.b si c, nu ca imputernicit ci prin calitatea ta de asociat unic;da,limitezi atributiile administratorului prin contract;nu stiu la ce cheltuieli te referi;daca esti micro,numai TVA-ul(daca esti platitor) aferent cheltuielilor limitate pentru platitorii de impozit pe profit este nedeductibil(ce depaseste limitele stabilite-vezi CF cu modificari);Rg.C. nu are legatura cu banca;specimenul de semnatura la Rg.C.,din cate stiu eu,are legatura cu cei ce pot face modificari in datele initiale ale societatii si in ce calitate;aici,schiopatez;mai vezi tu.



#5 bruno

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 17 January 2005 - 08:58 PM

multam ptr calitatea raspunsului. mi-e teama sa nuam probleme din partea statului cand vor vedea ca am operat in contul bancar al societatii; daca am taiat chitanta si facturi fara sa am o calitate in acest sens. aici ma pierd si eu tb sa fiu mandatat de administrator sau calitatea de asociat unic imi confera acest drept. pe de alta parte facnd anumite cheltuieli in interesul unitatii nu vreau sa am probleme din partea fiscului.



#6 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 January 2005 - 09:30 PM

deci,ca asa incepe romanul acum:calitatea de asociat unic iti da dreptul sa conduci afacerea exact asa cum vrei;administratorul il folosesti cu atributii limitate,pe care tu le hotarasti,functie de cat vrei sa se "bage" in afacerea ta;ii stabilesti prin contract raspunderile pe care nu vrei sa ti le asumi tu;intre societatea ta si banca va fi un contract in care nu trebuie neaparat sa treci administratorul,te poti trece doar pe tine si ca semnatura si ca ridicare si depunere de documente ce apartin firmei;in nici un caz nu ai nevoie de mandat de la administrator,pentru nimic ce hotarasti in firma;faci facturi,tai chitante-cum zici tu-,inchei contracte,pierzi sau castigi,tu hotarasti,tu te bucuri sau te dai cu capul de pereti;nu cheltuielile in interesul firmei le ataca fiscul(bineinteles cu acte justificative corecte),ci cele in interes personal cu banii firmei(daca pot dovedi asta);bine?succes!



#7 FELIS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti, Sectorul 2

Postat 11 March 2005 - 10:21 AM

sogardro a spus:

1. poti sa te angajezi la firma, deoarece esti asociat

Imi scapa mie ceva?... Stiam ca asociatul unic nu poate fi salariat la firma unde este asociat unic. Poate fi salariat la alta firma...
Am avut multe cazuri de firma cu asociat unic. Chiar am vrut sa ma fac ca nu stiu de faptul ca asociatul unic nu poate fi salariat si am trimis la camera de munca un contract de munca pt asociat unic... Nu mi l-a primit...
Felis



#8 sogardro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2005 - 10:38 AM

Da, e ok, ai dreptate.



#9 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2005 - 01:12 PM

problema e veche, dar se poate incerca mereu vigilenta celor de la camera de munca!
ca SE POATE angaja asociatul unic la propria firma e dovedit in instanta de un singur incapatanat, restul au evitat consumul nervos pe diverse cai
eu :evil: asi incerca sa devin nr2 :evil:



#10 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 11 March 2005 - 07:32 PM

Multe din aceste probleme le poti evita daca faci o sociate cu 2 ascociati (rude) in care sa detii 99% din capitalul social si in statut te declari si administrator



#11 costinpastia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 12 March 2005 - 09:44 AM

Raipol2000, daca fac asa cum zici tu si unul din asociati (cel cu 99%) va fi declarat in statut si administrator, cine va semna contractul de munca din partea firmei.
Firma este micro cu un singur salariat care nu are atributii de angajare personal.
Multumesc.



#12 raipol2000

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 12 March 2005 - 02:31 PM

Celalalt asociat



#13 alin stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:sfaturi

Postat 13 March 2005 - 09:35 AM

Daca intr-o firma exista 2 asociati din care unul si administrator,se pot angaja amandoi la firma?
Merci



#14 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 March 2005 - 12:55 PM

da,unul semneaza pentru celalalt angajarea,ca reprezentant al societatii;



#15 c@rmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:
  • Location:constanta

Postat 23 March 2005 - 11:32 AM

sotul meu este angajat ca administrator la firma unde pana ieri era unul dintrea actionari. Ieri a devenit unic actionar. ce fac? incetarea contractului de munca? :?:
nu spune ce gandesti, gandeste ce spui



#16 arret

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 578 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 23 March 2005 - 06:42 PM

cu certificatul de mentiuni de la registru mergi la inspectoratul de munca,ii inceteaza automat contr.de munca si apoi la casa de pensii pentru declaratie de asigurare in calitatea de asociat unic si la casa de sanatate ;succes!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL