Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plata card personal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plata card personal

10 replies to this topic

#1 cristty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:iasi

Postat 31 July 2006 - 10:16 AM

O intrebare
Candva gasisem nu mai imi amintesc ori o discutie ori chiar un text de lege unde se spunea ca nu se pot face pleti pentru firma cu cardul personal.
Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca pot folosi chitantele de la card ca document justificativ sau nu?
Mie unul chiar nu mi se pare corect......
Va multumesc



#2 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 31 July 2006 - 10:58 AM

Vezi postareacristty, la Jul 31 2006, 11:16 AM, a spus:

O intrebare
Candva gasisem nu mai imi amintesc ori o discutie ori chiar un text de lege unde se spunea ca nu se pot face pleti pentru firma cu cardul personal.
Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca pot folosi chitantele de la card ca document justificativ sau nu?
Mie unul chiar nu mi se pare corect......
Va multumesc

Dupa stiinta mea se pot face plati cu cardul personal. Inregistrezi in contabilitate
furnizori=creditori (cardul personal)
si apoi
creditori=casa (dispozitie de plata catre casierie)




#3 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 31 July 2006 - 11:30 AM

eu stiu ca cel mai bine e sa nu faci plati cu cardul personal si sa bagi factura in contabilitate.. vezi, cora, carrefour, metro, etc.



#4 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 31 July 2006 - 12:08 PM

Si daca totusi am facut plata de pe cardul meu personal am urmatoarele ???
542-4551
401-542
E corect???


Multumesc
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 31 July 2006 - 04:28 PM

in loc de 4551 e mai bine sa folosesti 462, in cazul asta.



#6 popamadalina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 September 2006 - 06:15 PM

nu aveti voie sa faceti plati cu cardul personal



#7 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 26 September 2006 - 08:24 PM

Hai sa nu-l luam pe "nu se poate" in brate si sa nu generalizam.
Sa luam in considerare cazul in care am de facut niste cheltuieli pe firma, absolut necesare pentru desfasurarea activitatii (de exemplu materii prime sau marfuri), dar nu am lichiditati in firma. Ce fac: refuz clientul sau platesc cu cardul personal, urmand sa imi recuperez banii dupa incasarea facturilor?

Eu spun ca se poate plati si cu cardul personal, dupa cere se recupereaza banii din casierie, pe baza dispozitiei de plata.

Evident, cand este vorba de cumparaturile personale (Cora, Carrefour etc) se pune problema altfel.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#8 popamadalina

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 27 September 2006 - 10:33 AM

Vezi postareapopamadalina, la Sep 26 2006, 08:15 PM, a spus:

nu aveti voie sa faceti plati cu cardul personal
din acest ordin am dedus ca nu poti plati cu cardul personal decat cu cel emis de societatile comerciale

daca firma la care platesti cum se mai intampla de obicei iti da si chitanta si factura si acel bon de la card e ok ca pe ala il arunci si asta e consideri ca ai platit cash
daca nu te supui acestui ordin

ORDIN nr. 293 din 22 februarie 2006
pentru modificarea Ordinului ministrului finantelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotararii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora
in temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotararea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare,
in temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotararea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora,
ministrul finantelor publice emite urmatorul ordin:
Art. I
1.Alineatul (2) al articolului 1 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.714/2005 privind aplicarea prevederilor Hotararii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiara si contabila si a normelor metodologice privind intocmirea si utilizarea acestora, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 1.042 din 23 noiembrie 2005, se modifica si va avea urmatorul cuprins:
(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite incepand cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de inregistrare a platilor in Registrul de casa. Fac exceptie de la aceasta regula, in sensul ca stau la baza inregistrarilor in contabilitate a cheltuielilor, urmatoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adaugata aferente carburantilor auto achizitionati in vederea desfasurarii activitatii, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului si numarul de inmatriculare al autovehiculului;
B) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat in activitatea de taximetrie, in conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul in regim de taxi si in regim de inchiriere, cu modificarile si completarile ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicata, cu modificarile ulterioare, insotit de documentul care atesta plata prin cardurile bancare ale societatilor comerciale; d) bonul fiscal emis conform Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999, republicata, cu modificarile ulterioare, a carui valoare totala este de pana la suma de 100 lei (RON) inclusiv, daca este stampilat si are inscrise denumirea cumparatorului, codul unic de inregistrare al acestuia sau codul numeric, in cazul persoanelor fizice care desfasoara activitati independente."
Art. II
Prevederile prezentului ordin se aplica incepand cu data de 1 ianuarie 2006.
Art. III
Prezentul ordin va fi publicat in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.
-****-



#9 Cristina Grigoras

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hmmmmm!!!

Postat 27 September 2006 - 11:08 AM

Nu iti da nimeni si chitanta, si bonul de la card.
Dar factura fiscala, insotita de bonul cardului mi se par suficiente pentru contabilitate.
Dupa care, o dispozitie de plata si dai banii inapoi persoanei care a platit cu cardul personal.
Nu te certa niciodata cu un idiot: te aduce la nivelul lui, apoi te bate cu experienta !



#10 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 27 September 2006 - 08:07 PM

Vezi postareaCristina Grigoras, la Sep 27 2006, 12:08 PM, a spus:

Nu iti da nimeni si chitanta, si bonul de la card.
iti dau 2 contraexemple: Cora si Carrefour - la casa capeti bon fiscal+bonul de plata cu card si apoi poti sa soliciti factura pe firma.
sau facturile de la Metro care de 10 ani circula fara chitanta. daca platesti cu card primesti tot o factura +bonuletul de la card prin care autorizezi plata.
sau la benzinarie-bon fiscal +card.
problema care s-a pus a fost aceea a legalitatii platii cu cardul personal a unor facturi ale firmei. poate fi considerata ca plata cash, ignorand bonuletul de la card?
a trecut cineva de vreun control cu chestia asta?

Aceasta postare a fost editata de nicole33: 27 September 2006 - 08:08 PM




#11 SadoSoft

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 March 2007 - 05:53 PM

Indraznesc sa va supun atentiei INCA o situatie... pentru unii pur ipotetica... pentru mine concreta:

Am achizitionat dintr-un magazin virtual produse.
Sunt emise facturi pe persoana juridica.
Plata se face de catre o persoana fizica cu un card personal.

Recomandati urmatoarele inregistari?

542 - 462
401 - 542

Partea a doua a problemei...
In urma tranzactiei a rezultat o serie de emailuri prin care s-a confirmat efectuarea platii.
Document justificativ in sensul clasic al cuvantului... LIPSA
Banca emitenta a cardului poate pune le dispozitia clientului un jurnal de tranzactii? Poate fi considerat document justificativ?

Daca obtin "documentul justificativ" de la banca emitenta, ce documente mai trebuie facute de PJ in afara dispozitiei de plata catre PF, si cu ce inregistrari specifice?

Va multzumesc anticipat.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL