Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Feriti-va - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Feriti-va

74 replies to this topic

#1 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 31 July 2006 - 12:23 PM

Ne-ar fi de mare ajutor daca am posta strict ce fel de amenzi am primit si pe ce baza legala , ca sa invatam de ce sa ne ferim.
O sa incep eu.


Amenda de la Primarie cf. HG. 947/2000 art.12 . Nu era afisat pretul la cafea la pahar pe gramaj.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#2 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 31 July 2006 - 02:45 PM

Hm.... se pare ca nu-i de ajutor...... :wacko:

Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#3 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 July 2006 - 06:22 PM

Vezi postareaMarinna, la Jul 31 2006, 03:45 PM, a spus:

Hm.... se pare ca nu-i de ajutor...... :wacko:
De ce crezi asta?
Poate unii sunt mai norocosi si nu au primit azi nici o amenda :)
Asa e. Daca vanzarea se face la pahar atunci si pretul afisat trebuie sa fie la fel.
O sa citez si parte din lege, ca e interesanta:

Citeaza

Art. 12. - Neindicarea prețului pe unitatea de măsură potrivit art. 4-7, 10 și 11 constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 500.000 lei până la 1.000.000 lei.
Art. 4. - (1) Prețul de vânzare și prețul pe unitatea de măsură se indică într-o formă clară, lizibilă și ușor de indentificat.
(2) Indicarea prețurilor se face astfel încât consumatorul aflat în suprafața de vânzare să le poată vedea în locurile de prezentare fără a întreba vânzătorul.
(3) Prețurile se indică pe produse sau lângă acestea ori pot fi cuprinse într-o listă sau într-un catalog, împreună cu prețurile altor produse, în imediata apropiere a acestora.
(4) În cazul utilizării cataloagelor vânzătorul trebuie să asigure un număr suficient de exemplare la dispoziția consumatorilor.
(5) În cazul în care prețurile se află în vitrinele exterioare, acestea se indică astfel încât consumatorul să le poată vedea cu ușurință fără a intra în suprafața de vânzare.
Art. 5. - (1) La produsele preambalate se indică prețul pe unitatea de măsură și prețul de vânzare corespunzător cantității preambalate.
(2) În cazul în care prețul pe unitatea de măsură este identic cu prețul de vânzare se indică numai prețul de vânzare.
(3) În cazul produselor preambalate pentru care reglementările în vigoare prevăd indicarea atât a cantității nominale, cât și a masei componentei solide, este suficient să se indice prețul pe unitatea de măsură al componentei solide.
Art. 6. - Pentru produsele vândute în vrac prin cântărire sau măsurare este obligatorie indicarea numai a prețului pe unitatea de măsură.
Art. 7. - (1) Indicarea prețului de vânzare și/sau a prețului pe unitatea de măsură este obligatorie pentru orice tip de publicitate în care se face referire la preț.
(2) În cazul publicității destinate vânzării la distanță este obligatorie informarea asupra prețului de vânzare și asupra prețului pe unitatea de măsură.
Art. 10. - Indicarea prețului pe unitatea de măsură este obligatorie la produsele alimentare preambalate pentru care reglementările specifice impun indicarea cantității nominale sau comercializarea în cantități prescrise.
Art. 11. - Produsele nealimentare pentru care este obligatorie indicarea prețului pe unitatea de măsură sunt prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre.




#4 tat.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 31 July 2006 - 06:28 PM

Si mie mi-se pare buna ideea cu postarea tuturor amenzilor primite si ptr ce,doar ca nu am cunostinta recent de vre-o amenda!
Tatiana Teodorescu



#5 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 01 August 2006 - 12:55 PM

Inseamna ca sunt cea mai norocoasa. Mai am o amenda pentru ca vanzatoarea nu avea pe carnetul de sanatate analiza cu clinicul. Postez maine legea.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#6 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 03 August 2006 - 12:57 PM

Cum sterg subiectul asta? Ca vad ca nu-i de folos?
:angry2:
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#7 aNgelica pop

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 716 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BAIA MARE
  • Interests:temei legal

Postat 03 August 2006 - 02:24 PM

stai...nu te supara asa....lumea e in perioada bilanturilor...s.a.m.d...lasa te rog subiectul...promit ca scriu si eu..dar sa termin cu bilanturile...ok????
"o vorba BUNA ,nu costa!
un zambet ,nici atat!"



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2006 - 03:10 PM

Vezi postareaMarinna, la Aug 3 2006, 01:57 PM, a spus:

Cum sterg subiectul asta? Ca vad ca nu-i de folos?
:angry2:
daca mai vrei, ti-l sterg eu :)



#9 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 04 August 2006 - 09:39 AM

Multumesc Otilia (se pare ca mai astept)


ok, astept dupa bilanturi...
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#10 dan popa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2006 - 12:07 PM

amenda de la GF pentru ca nu scria "solicitati bonul fiscal";

amenda de la GF( sau AF, nu mai retin exact) pentru ca s-au vandut deseuri/rebuturi unei firme care nu era autorizata sa prelucreze deseuri;



#11 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 11 August 2006 - 09:27 AM

Ok,
Cine a mai primit vreo amenda , dar cu baza legala va rog.
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#12 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 11 August 2006 - 12:24 PM

Vezi postareaMarinna, la Aug 11 2006, 10:27 AM, a spus:

Ok,
Cine a mai primit vreo amenda , dar cu baza legala va rog.


Amenda GF : - " nu au fost respectate prevederile art.155 alin2 din Codul fiscal in sensul ca in perioada controlata au fost emise facturi fiscale pentru prestari servicii, fara ca facturile fiscale sa fie emise pana cel tarziu pana la data de 15 a lunii urmatoare celei in care prestarea a fost efectuata."
- " nu sunt respectate prevederile art.3 din OMF nr 1714/2005, in sensul ca in perioada controlata au fost emise facturi fiscale fara completarea elementelor privind codul Iban si banca de la rubrica Cumparator, in conditiile in care plata bunurilor nu s-a efectuat cu numerar ori prin card bancar, concomitent cu emiterea facturii fiscale"



#13 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 11 August 2006 - 03:09 PM

interesant subiectul.
avem de invatat
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#14 prepeleac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 141 Postari:

Postat 11 August 2006 - 08:30 PM

S-a cam modificat articolul ala cu emiterea facturii, e pana la sfarsitul lunii in care s-a prestat serviciul nu pana in data de 15 a lunii urmatoare.



#15 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 12 August 2006 - 09:53 AM

Stiti cumva si articolul din lege?
Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#16 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 12 August 2006 - 12:14 PM

ti-a dat articolu din lege 3 posturi mai sus :unsure:



#17 Miki 06

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 12 August 2006 - 12:57 PM

[Eu am primit amenda pentru neefectuarea inventarierii patrimoniului la infiintarea firmei. Legea cotabilitatii. O sa revin cu detalii referitoare la articol.



#18 botirolando

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:rm valcea

Postat 30 August 2006 - 10:15 AM

eu am luat amenda pentru o factura care nu era pusa in dosarul ei din lu arespectiva, dar o aveam pe birou, o scosesem pentru o confruntare sau ceva de genul asta



#19 oti71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 166 Postari:
  • Location:Sf.Gheorghe

Postat 30 August 2006 - 10:54 AM

Vezi postareabotirolando, la Aug 30 2006, 11:15 AM, a spus:

eu am luat amenda pentru o factura care nu era pusa in dosarul ei din lu arespectiva, dar o aveam pe birou, o scosesem pentru o confruntare sau ceva de genul asta


Da? si care e baza legala?



#20 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 August 2006 - 11:24 AM

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL