Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Feriti-va - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Feriti-va

74 replies to this topic

#21 Ronaldo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 587 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotbal, filme

Postat 30 August 2006 - 11:30 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:

tu vorbesti serios ? astea au fost cuvintele lor ? :blink:
"The saddest thing in life is wasted talent."
R. de Niro - A BRONX TALE



#22 marina gheorghe

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:sibiu

Postat 30 August 2006 - 11:32 AM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:
Domnule daca cele afirmate sunt adevarate atunci este grav.Daca ai acceptat situatia este si mai grav.TE COMPATIMESC... B)




#23 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 30 August 2006 - 12:48 PM

amenda 1500 lei - meritata - pt incalcarea art. 41 2) b.
B) întocmirea și utilizarea documentelor justificative și contabile pentru toate operațiunile efectuate, înregistrarea în contabilitate a acestora în perioada la care se referă, păstrarea și arhivarea acestora, precum și reconstituirea documentelor pierdute, sustrase sau distruse;

adica nu s-a scos NIR la imprimanta si calculatorul a fost furat acum vreo 2 luni
simpatic mi s-a parut ca au zis ca daca aveam macar baza de date si scoteam atunci NIR nu mai luam amenda, adica nu prea mai e obligatoriu sa scoti topuri de hartii la imprimanta



#24 dorumocanu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 344 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 30 August 2006 - 02:42 PM

De cand s-a infiintat GF se practica acest OBICEI.... :angry: :angry:
"dreptul fiecaruia de a cunoaste"



#25 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 August 2006 - 03:38 PM

Daca eram eu in locul economistei... muream cu ei de gat... Altfel, daca te vad amabil si "obedient" asa iti fac...sunt ca haita la mirosul sangelui!
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#26 Sakura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 242 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2006 - 07:51 PM

Vezi postareaRonaldo, la Aug 30 2006, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:

tu vorbesti serios ? astea au fost cuvintele lor ? :blink:

subscriu si eu ; si la fost firma unde am lucrat am patit acelasi lucru; ne-au zis ca nu pot pleca fara amenda, ca sefii o sa-i acuze ca au luat spaga daca nu ii amendeaza....:wacko:

Aceasta postare a fost editata de Sakura: 30 August 2006 - 07:52 PM




#27 tasciuc

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Interests:puterea legii sau legea puterii ?

Postat 30 August 2006 - 08:30 PM

O ilegalitate si/sau abuz, nesesizat de conducatorii Garzii financiare, dar nici de liderii sindicali !
Nici avocatii agentilor economici, nici judecatorii, nu au sesizat aceasta ilegalitate: Garda financiara a fost si este reprezentata ilegal in instante !!! prin exercitarea fără drept a profesiei de consilier juridic, fapta care se sancţionează conform legii penale.

Odata cu publicarea Legii nr. 514/2003 privind organizarea şi exercitarea profesiei de consilier juridic, si Comisariatului Regional al Garzii financiare Bucuresti ii reveneau obligatiile prevazute de dispozitiile art. 24 (2) din lege.
Art.24. - (1) Prezenta lege intră în vigoare de la data publicării ei în Monitorul Oficial al României, Partea I.
(2) În termen de 60 zile de la intrarea în vigoare a prezentei legi, autorităţile publice, instituţiile şi toate celelalte persoane juridice de drept public sau privat vor opera modificările prevăzute de prezenta lege în încadrarea şi stabilirea statutului, a drepturilor şi obligaţiilor consilierilor juridici pe care îi au numiţi sau angajaţi în slujba lor.
Prin aliniatul (2) al art.24 legiuitorul impune un termen strict de operare a modificărilor suferite de condiţia consilierului juridic, fie el angajat sau numit.
Conform organigramei Garzii financiare Bucuresti, publicata pe site-ul oficial al Garzii financiare, si la data actuala aceasta nu are incadrata/angajata/numita nici o persoana in functia de consilier juridic.
Toţi subiecţii de drept descrişi în acest articol, deci si Garda financiara, sunt obligaţi să aibă în organigrama funcţional-administrativă consilieri juridici.
Desi nu este indeplinita aceasta dispozitie imperativa a legii, Garda financiara Bucuresti este reprezentata ilegal in instante de comisari care nu au calitatea de consilieri juridici.

Conform prevederilor Statutului din 06/03/2004, publicat in Monitorul Oficial, partea I nr. 684 din 29/07/2004 al profesiei de consilier juridic:

Art. 3. - Profesia de consilier juridic se exercită personal de către consilierul juridic înscris pe Tabloul profesional al consilierilor juridici definitivi sau stagiari, denumit în continuare Tablou, ţinut de către Colegiile Consilierilor Juridici din România.

Art. 22. - (1) Calitatea de consilier juridic - cu drept de exercitare a profesiei se dovedeşte cu
"Legitimaţia de consilier juridic" şi insigna profesiei, eliberate de fiecare colegiu consilierului juridic înscris în Tabloul Colegiului.

Art. 35. - (1) Consilierul juridic are dreptul să fie înscris în Tablou, cu drept de exercitare a profesiei, şi are dreptul să acorde consultanţă juridică, să redacteze, să contrasemneze, să avizeze pentru legalitate acte juridice, să asiste şi să reprezinte orice instituţie, autoritate publică, persoană juridică sau orice entitate interesată în toate domeniile de drept, în condiţiile Legii nr. 514/2003 şi ale prezentului statut.

Art. 46. - (1) După 90 de zile de la publicarea prezentului statut, consilierii juridici sunt obligaţi să poarte robă în faţa tuturor instanţelor judecătoreşti.
(2) Caracteristicile robei sunt identice cu cele ce privesc exercitarea profesiei de avocat, diferenţiindu-se prin însemnele proprii ale corpului profesional şi prin combinaţiile culorilor negru cu galben-auriu.

Art. 54. - Exercitarea activităţilor specifice profesiei de consilier juridic: consultanţă, asistenţă, reprezentare juridică, avizare pentru legalitate şi contrasemnare de acte juridice de către persoane neautorizate prin nerespectarea condiţiilor prevăzute de lege şi de prezentul statut reprezintă exercitare fără drept a profesiei de consilier juridic şi se sancţionează conform legii penale.

Art. 90. - Consilierul juridic este dator să îşi decline calitatea şi să îşi probeze identitatea cu actul "Legitimaţie de consilier juridic" în faţa tuturor instanţelor judecătoreşti de orice grad, instituţiilor şi autorităţilor statului şi a altor consilieri juridici şi avocaţi cu care intră în contact cu prilejul îndeplinirii actelor specifice profesiei.

Alte aspecte care consider ca pot fi dezvoltate in alte articole, pentru a avea o imagine reala a unei activitati desfasurate in favoarea contribuabilului de catre un organ al statului, organ care supravegheaza si care trebuie sa aplice puterea legii si nu legea puterii:

 Afirmatia ca exista obligatia verificarii a peste 620.000 de agenti economici este putin exagerata: verificarea nu se face in ordine alfabetica, ci pe baza de sesizari sau ... tematica. Garda financiara efectueaza controale in mod operativ si inopinat, fara a mai avea competenta pe fiscalitate.
 Controalele in mijlocul noptii sunt contrare propriilor reguli, asemena controale nocturne nu le face nici procuratura ! justificarea probabil e pentru neveste.
 Este recunoscuta slaba preocupare fata de o dotare corespunzatoare, preocupare care e mostenire de la fiecare guvernare;
 Se recunoaste ca nu se solicita drepturi salariale. Foarte corect, avand in vedere si cele mentionate de fiecare comisar in declaratia de avere !
 Nu se mentioneaza in ce ar consta „protectia speciala” si fata de cine. Se cere si protectia fata de abuzurile sefilor ?
 Inca nu a fost gasita solutia pentru ca „cei de la Garda dau amenzi doar ca sa-si ia sporurile”;
 Ceva caracteristic celui care detine puterea: a inchide repede gura celor care au incercat sa critice activitatea Garzii. Critica fiind facuta de functionarii Finantelor, cunoscatori si competenti in domeniu, ca agentii economici nici nu cuteaza sa gandeasca asa ceva;
 Se confirma faputul ca exista un plan de incasari la bugetul statului, un plan de amenzi si confiscari, respectiv „aproximativ 350.000 de euro pe zi neincasati cu titlu de amenzi si confiscari”, plan care prevede o crestere anuala de 20%;

 Se confirma faptul ca, in viziunea comisarilor si a celor care ii conduc, nu exista prezumtia
de nevinovatie, toti agentii economici sau persoane fizice autorizate sunt considerati persoane autori ai contraventiilor sau evaziunii fiscale;
 Senatorul Marius Marinescu face cateva afirmatii grave, afirmatii care nu au avut nici un drept la replica: „comisarii financiari se duc in control peste oameni de afaceri care-si vad de treaba, dar la mafioti nu se duc niciodata. ... inspectorii isi fac „planul” gasind chichite cu care sa-i tapeze cu mici amenzi, de 2-5 milioane de lei si din care mai scapa si la stat o treime. Dar de marii evazionisti nu se ating niciodata”.
O spune public un senator. Fara comentarii.


Pentru cei interesaţi:

 Legea nr. 514/2003, privind organizarea si exercitarea profesiei de consilier juridic, publicata in M.O. nr 867/05.12.2003;
 Statutul profesiei de consilier juridic, publicat in M.O. nr. 684/29.07.2004;

Aceasta postare a fost editata de tasciuc: 30 August 2006 - 08:32 PM

no name, no face, no number ....



#28 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 30 August 2006 - 08:34 PM

Vezi postareaSakura, la Aug 30 2006, 08:51 PM, a spus:

Vezi postareaRonaldo, la Aug 30 2006, 12:30 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 12:24 PM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:

tu vorbesti serios ? astea au fost cuvintele lor ? :blink:

subscriu si eu ; si la fost firma unde am lucrat am patit acelasi lucru; ne-au zis ca nu pot pleca fara amenda, ca sefii o sa-i acuze ca au luat spaga daca nu ii amendeaza....:wacko:

Si mie mi s-a intamplat la fel; patronul a fost de acord, si in procesul verbal s-a trecut necompletarea registrului de casa la zi, desi era facut la zi. Daca patronul e de acord si-s banii lui, si-i convine...
Julia S



#29 nicole33

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1373 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 30 August 2006 - 08:45 PM

Vezi postareajulia607, la Aug 30 2006, 09:34 PM, a spus:

Si mie mi s-a intamplat la fel; patronul a fost de acord, si in procesul verbal s-a trecut necompletarea registrului de casa la zi, desi era facut la zi. Daca patronul e de acord si-s banii lui, si-i convine...
am intalnit multe asemenea situatii, cand patronii acceptau sa plateasca o amenda minima pt. o greseala reala sau imaginara, astfel scapand de un control care ar fi putut gasi nereguli mult mai grave (=amenzi mai mari) si asigurandu-si linistea pt. urmatoarele 6 luni.



#30 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 August 2006 - 11:48 AM

Stiti care e culmea...rolul lor este de a preveni si a consilia firmele...nu de a le amenda...pana la urma tot sistemul asta de control isi foloseste prerogativele pentru a face abuzuri de fapt!!! Apoi administratorii sunt nevoiti sa lucreze la negru pentru a acoperii atentiile si amenzile respective...deci la sfarsit statul este cel care iese in pierdere (adica tot noi:)) :angry:
Pana la urma toate SRL-urile astea sunt ale statului ...patronii sunt niste actionari - asociati care sponsorizeaza activitatea desfasurata de societati, pentru niste dividende (daca mai raman...in realitate) care sunt sau nu sunt meritate ...asta e alta discutie :huh:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#31 Madalira

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 339 Postari:
  • Location:Galati

Postat 31 August 2006 - 01:52 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 30 2006, 11:24 AM, a spus:

Noi am luat amenda GF (1o mil.) :021: fiindca au spus ca ei nu pot sa plece fara amenda ... :huh: au spus sa le dam noi un motiv pentru ca ei nu au gasit si vor fi nevoiti sa vina zilnic pana gasesc ceva :021:
..si eu am patit-o,am primit in cele din urma o amenda de 700 ron pentru ca nu era pe un nir data receptiei(data din josul formularului). :angry2:

Aceasta postare a fost editata de Madalira: 31 August 2006 - 01:53 PM

"Azi nu mai vreau sa lucrez."



#32 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 31 August 2006 - 02:12 PM

Probabil data viitoare cand mai vin, o sa le spunem sa nu mai incerce manevra asta..deoarece nu avem timp de prostii...daca stiu ca nici data trecuta nu au avut motive de amenda si totusi am acceptat...asta nu trebuie sa devina obisnuinta!!!

PS: Spagile le iau de la chinezi si arabi si amenzile din plan, de la (fraieri) firmele corecte... :013: :093: :097:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#33 levi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:Reghin

Postat 01 September 2006 - 07:36 AM

GF mai cauta daca ai Fisele de magazie a formularelor cu regim special pt toate formularele cu regim special,(Facturi, Chitante, Monetare, Avize, Registrul Unic de Control, Registrul de evidenta fiscala).
Daca esti in regula ti se pune o intrebare
"Pentru fisele de magazie a formularelor cu regim special aveti deschis fisa?"
Daca nu ai te amendeaza.



#34 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 01 September 2006 - 09:42 AM

Foarte bun subiectul!!



#35 Marinna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 207 Postari:

Postat 01 September 2006 - 10:30 AM

Eu mi-am pus o camera mica care inregistreaza TOT :D . Sa vedem ce-o sa iasa.... (sunt :ph34r: preventiva)

Aceasta postare a fost editata de Marinna: 01 September 2006 - 10:33 AM

Masinile au bare de protectie, creioanele au guma de sters pentru ca oamenii gresesc !



#36 NicolT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 01 September 2006 - 12:51 PM

Foarte bun subiectul. Poate vom fi mai atenti dupa ce citim ce patesc unii dintre noi.

Am luat amenda de la GF 5.000 ron, pentru ca am platit cu numerar facturi de avans marfa (fiecare pana in 5.000 ron ca val) si la livrarea marfii furnizorul a stornat toate aceste facturi (cum era si normal) si a facut o factura finala cu valoarea totala mai mare de 5.000 ron. Ca atare s-a considerat ca sunt plati fractionate in numerar a acestei facturi de marfa cu valoare mai mare de 5.000 ron .
Ar fi trebuit sa refuz factura finala si sa faca furnizorul mai multe facturi cu valori mai mici de 5.000, daca tot a platit patronul avansuri in numerar cate a vrut el. Dar asta-i viata, gresesti -platesti; chiar daca e vorba de neatentie si nu despre nestiinta. :(

Baza legala :Ordonanta 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare -actualizata , art.5 ,alin 1,lit.c



#37 amelya

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 September 2006 - 03:13 PM

Vezi postareaLUCK33RO, la Aug 31 2006, 12:48 PM, a spus:

Stiti care e culmea...rolul lor este de a preveni si a consilia firmele...nu de a le amenda...pana la urma tot sistemul asta de control isi foloseste prerogativele pentru a face abuzuri de fapt!!! Apoi administratorii sunt nevoiti sa lucreze la negru pentru a acoperii atentiile si amenzile respective...deci la sfarsit statul este cel care iese in pierdere (adica tot noi:)) :angry:
Pana la urma toate SRL-urile astea sunt ale statului ...patronii sunt niste actionari - asociati care sponsorizeaza activitatea desfasurata de societati, pentru niste dividende (daca mai raman...in realitate) care sunt sau nu sunt meritate ...asta e alta discutie :huh:




#38 amelya

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 01 September 2006 - 03:24 PM

Cand am intrebat GF ca pentru ce ne dau amenda de 1000 ron ca sa stim pe viitor sa corectam lucrurile, ne-au raspuns ca nu e treaba lor sa traseze sarcini sau sa dea indicatii, ci doar sa sanctioneze iregularitatile gasite... Ei bine, am intrebat care sunt acelea in cazul nostru. Mi-a raspuns cu o contraintrebare: credem ca nu avem niciuna? Nu am mai putut insista pt. lamuriri, pt. ca seful imi facea semne sa o las balta.



#39 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 01 September 2006 - 05:01 PM

:073:
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#40 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2006 - 05:07 PM

Parca mai zilele trecute, la o emisiune TV, seful ANAF declara "ca mai sunt si comisari care iau..."! Cred ca exprimarea corecta ar fi fost "ca mai sunt si comisari care sunt cinstiti"! Pentru ca o amenda data gratuit tot un fel de spaga este!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL